HABER

Cengiz Han Boğaziçi'nde

Cengiz Han Boğaziçi'nde

'Cengiz Han ve Mirasçıları-Büyük Moğol İmparatorluğu' resimleri için tıklayın

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) son iki yıl içinde büyük ilgi çeken Picasso ve Rodin sergilerinin ardından bu kez yüzünü Doğu'ya çeviriyor. Hem de epey Doğu'ya, Moğol topraklarına... 'Cengiz Han ve Mirasçıları-Büyük Moğol İmparatorluğu' adlı tarih sergisi tarihteki en büyük dünya imparatorluklarından Moğol İmparatorluğu'nun kültürler ve kıtalar arasında kurduğu bağı gözler önüne seriyor.

Değerli tarihi objeler

Garanti Bankası sponsorluğu'nda düzenlenen sergide Moğolların Japonya seferinden egemen inançları olan Budizme kadar altbaşlıklar bulunuyor. Sergilenen eserler arasında en yeni arkeolojik keşifler, altın ve gümüş hazine parçaları, silah ve zırhlar, minyatürlü el yazmaları, eski haritalar, tekstil, seramik eserler ve Moğol Budizmi'nin rengârenk dünyasını tanıtan, nadir dinsel objeler yer alıyor.

Moğol İmparatorluğu'nun kuruluşunun 800'üncü yılı nedeniyle düzenlenen ve 600 parça eserin olduğu sergide Güyük Han'ın Papa 4'üncü Innocento'nun Hıristiyan topraklarına saldırmaması isteğine karşılık gönderdiği mektup da bulunuyor.

Konferanslar, atölye çocuk eğitim programları ve galeri sohbetleriyle zenginleştirilecek sergi 8 Nisan'a kadar gezilebilinir. 'Cengiz Han ve Mirasçıları' sergisi, Salı, perşembe, cuma ve pazar günleri saat 10.00-18.00 arası, Çarşamba ve cumartesi günleri ise 10.00-22.00 saatleri arası açık. Giriş ücreti ise 10 YTL.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön