HABER

Cezaevinde çocuğa dayak iddiası

Ceyhan M Tipi Cezaevi'nde, koğuşlarının değiştirilmesine itiraz eden çocuk tutukluların gardiyanlar tarafından coplarla dövüldüğü iddia edildi.

İSTANBUL - İzinsiz gösterilere katıldıkları iddiasıyla tutuklu oldukları Pozantı Çocuk Tutukevinden Ceyhan M Tipi Cezaevi’ne nakledilen yedi çocuğun koğuş değiştirmeye itiraz ettikleri için 30-40 gardiyan tarafından coplarla dövüldüğü iddia edildi. İddiaya göre coplu dayak, zorla çıkarıldıkları koridorda yaklaşık yarım saat sürdü. Üst kata çıkarılırken merdivenlere karşılıklı olarak dizilen gardiyanların copları yağmur gibi indi. Üst katta üzerlerine soğuk su döküldü, K.F.’nin başına çekpasla vuruldu. Çocukların tümü yara bere içinde...

Avukat Tugay Bek’in verdiği bilgiye göre, yedi çocuk 22 Ocak’ta Ceyhan M Tipi’ne nakledilerek C-10 koğuşuna konuldu. Ancak 25 Ocak’ta, C-16’ya geçecekleri bildirildi. Çocuklar buna itiraz ederek, “Bizi ya aynı suçtan tutuklu olanların kaldığı C-4’e geçirin ya da bu koğuşta kalalım” dedi. Bek’in 27 ve 28 Ocak’ta cezaevinde görüştüğü çocukların sözlü ve yazılı anlatımları doğrultusunda hazırladığı rapora göre; bu itirazın bedeli dayak oldu:

“30-40 civarında gardiyan coplarla koğuşa girmiş, küfürler eşliğinde döverek müvekkilleri koğuştan çıkarmışlardır. C-10 önündeki koridorda da yarım saat coplarla dövülmüştür. Bir üst kata götürülürken, koridorda ve merdivenlerde iki taraflı dizilmiş coplu gaydiyanlarca dövülmüşlerdir. İ.T. sürüklenerek götürülmüştür. Üst katta üzerlerine kovalarla soğuk sular dökülmüş, coplarla dövülmüş, küfredilmiş, ‘Bardak getirin bunlara bardak çekeceğiz’ denilerek korkutulmuşlardır. K.F.’nin kafasına çekpas sapıyla vurulmuştur. Hepsinin kafa dahil vücutlarının her yerinde morluk, kızarıklık ve cop izleri geçen üç güne rağmen çıplak gözle görülmektedir.”

Avukat Bek, 27 ve 28 Ocak’taki görüşmeyi tutanak altına aldı. Çocuklar yaşadıklarını döktü. Çocukların anlatımları şöyle:
H.Ş: “Bizi coplarla döverek koğuştan çıkardılar. Yarım saat kadar koridorda çok sayıda infaz koruma memuru copla dövmeye devam etti. Döverek üst kata çıkardılar. Koridor ve merdivende karşılıklı dizilmiş memurlar copla dövüyorlardı. Üst katta üzerimize kovalarla soğuk su döküp dövmeye devam ettiler. Belimde, burnumda, sol gözüm altında yara var.”

M.D: “Annemize, bacımıza küfürler ediyorlardı. Ben avluya kaçtım. Burada bana copla vurdular. Koğuş önünde arkadaşlarımı dövüyorlardı. Herkesi yukarı çıkardılar. Beni kenarda bekletirken, diğerlerinin üzerine su döküp dövüyorlardı. Belimde cop izi var.”

H.Y: “Sürekli anamıza, bacımıza küfürler edip tekme, tokat ve coplarla dövüyorlardı. Halen bacağımın üst kısmında morluk, sol kolumda şişlik var. Üst dudağım patladı. İ.T. bacağından sürüklenerek götürüldü.”

Gençlerden U.D.’nin babası Nezir D., cezaevinde ziyaret ettiği oğluyla ilgili şu bilgileri vermişti: “Gözlerinde morlar vardı. Kafasında dikişler, saçları kesilmiş. Dedim, ‘Oğlum bu ne?’, ‘Gardiyanlar dövdü’ dedi. Gardiyanlar yedi çocuğa işkence yapmışlar. Çocuğum daha 16 yaşında. Oraya girmesi bile hatayken 16 yaşında bir çocuğa böyle işkence yapılması utanç verici.”
Ceyhan Başsavcılığı, Bek’in şikayeti üzerine soruşturma başlattı.

Geri Dön