Cheney barış görüşmeleri için İsrail'e geliyor

Cheney barış görüşmeleri için İsrail'e geliyor

RİYAD (İHA) - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in, İsrail-Filistin barış görüşmelerinde ilerleme sağlayabilmek amacıyla bugün İsrail'e geleceği bildirildi.

Cheney'in, 9 günlük Ortadoğu gezisinin son durağı olan Türkiye'ye hareketinden önce Filistin'i de ziyaret edeceği kaydedildi. Cheney'in Sözcüsü Lea Anne McBride, "Başkan Yardımcısı'nın temasları, İsrail-Filistin barış sürecinin işlemesiyle ilgili olacak" dedi.

Cheney'in "İsrail'in terörizme karşı kendini ve vatandaşlarını koruma hakkı olduğuna" vurgu yapacağını belirten McBride, "Başkan Yardımcısı ayrıca, Başkan George W. Bush'un, iki devletli çözüm ve Filistin kurumlarının güçlendirilmesine yönelik taahhütlerini tekrarlamak maksadıyla Filistin topraklarını ziyaret edecek" diye konuştu.
Ocak ayında İsrail ve Filistin'i ziyaret eden Bush, görevi bırakacağı 2009 yılı Ocak ayından önce bir barış anlaşmasına varılabileceği konusunda iyimser olduğunu ifade etmişti.

McBride ayrıca, "Başkan Bush, Cheney'den, Amerika'nın yakın dostu ve müttefiki İsrail'i ziyaret ederek, İsrail devletinin kuruluşunun 60. yıldönümü olan Mayıs ayından önce önemli bölgesel meseleleri müzakere etmesini istedi" dedi.