Cheney'in çantasında neler var?

ABD Başkan Yardımcısı Cheney çantasında, Afganistan'a Türk askeri, İran'a karşı yaptırımlar ve Irak dosyasıyla Ankara'ya geldi.

Ortadoğu turuna devam eden ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney bugün Ankara'ya geldi. Cheney, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'la biraraya gelecek.

Cheney ve beraberindeki heyeti, saat 14.00'te Çankaya Köşkü'nde kabul edecek. Cheney ardından Başbakan Erdoğan'la saat 16.30'da görüşecek. Bu arada, ziyareti öncesinde İsrail ve Filistin'de temaslarda bulunan Cheney, İsrail-Filistin barışının sağlanabilmesi için her iki tarafın da acı tavizler vermesi gerektiğini söyledi. Ramallah'ta Filistin lideri Mahmud Abbas ile bir araya gelen Cheney, ABD'nin bağımsız bir Filistin devleti kurulması tahaadüne bağlı olduğunu yineledi. Cheney, "Bağımsız, demokratik, barışçıl bir Filistin devletinin kurulacağı günü özlemle bekliyoruz. Bu vizyonu gerçekleştirilmesi için tarafların müzakere masasında büyük çaba harcaması ve acı tavizler vermesi gerekiyor. Aynı zamanda şiddete başvuranlar ve diğer tarafın varolma hakkını tanımayanlar yenilgiye uğratılmalı" diye konutştu.

ABD Başkan Yardımcısı, Hamas'ı açık bir dille eleştirmekten de kaçınmadı ve "Terör saldırıları ve roketler sadece masum sivilleri değil, Filistin halkının umutlarını da yok ediyor" dedi.

Mahmud Abbas ise Cheney'den askeri operasyonlarını durdurması için İsrail'e baskı yapmasını istedi. Abbas, "Barış ve güvenlik, yerleşim birimlerinin genişletilmesi, kentler ve kasabalar çevresini kontrol noktalarıyla sararak sağlanamaz. Gazze'deki askeri operasyonlar ve 11 bin Filistinli'nin hapse girmesiyle sonuçlanan tutuklamalarla barışa varılamaz" ifadelerini kullandı.

Dick Cheney, İsrail'deki temasları sırasındaysa ABD'nin İsrail'e güvenliğini tehlikeye atacak adımlar atması için baskı yapmayacağını dile getirdi. Cheney, "ABD'nin İsrail'in güvenliğine yönelik tahaadü kalıcı ve sarsılmazdır. ABD asla İsrail'e güvenliğini tehlikeye atacak adımlar atması için baskı yapmaz" dedi.