CHP'den Büyükanıt'a 'jet' cevap

Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve CHP arasındaki gerginlik devam ediyor. Yaşar Büyükanıt, Küresel Terörizm Sempozyumu'nun açılış konuşmasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a tepki gösterdi. Org. Büyükanıt, "Tartışmalarla Kuzey Irak'a yapılan harekatın başarısı gölgelendi. Deniz Baykal'ın değerlendirmelerini hakaret kabul ettik" diye konuştu. Orgeneral Büyükanıt, yazılı açıklamayı kendisinin kaleme aldığını söyledi.

CHP'den Org. Büyükanıt'ın sözlerine jet yanıt geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, CHP olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), ABD yetkililerinin telkiniyle sınır ötesi operasyonu erken bitirdiği yönündeki iddianın arkasında olduklarını söyledi. Özyürek, Genelkurmay Başkanı'nın bugünkü açıklamalarına işaret ederek, "Biz beklerdik ki artık Genelkurmay Başkanı aradan çekilsin, bu konulara bir nokta konsun. Ama her nedense Genelkurmay Başkanımız bu konuya nokta koymak niyetinde olmadığını söylüyor" dedi.

İşte Büyükanıt'ın konuşmasının tam metniGenelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu'nda yaptığı, tartışmaların, sınırötesi operasyonun başarısını gölgelediği ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın değerlendirmelerini hakaret kabul ettikleri yönündeki açıklamalara CHP'den cevap geldi. TBMM'de gazetecilerin,

Orgeneral Büyükanıt'ın açıklamalarına ilişkin sorularını cevaplayan Genel Başkan Yardımcısı Özyürek, "Hem Genel Başkanımızın açıklamalarında, hem de parti olarak yaptığımız açıklamalarda hiçbir zaman, hiçkimseye dönük bir hakaret sözkonusu olmamıştır" dedi. Bazı değerlendirmeler yaptıklarını ve o değerlendirmelerin arkasında olduklarını vurgulayan Özyürek, TSK'nın beklenmedik bir şekilde Kuzey Irak'tan çıkması, hedeflerine tam ulaşmadan harekatın yarım bırakılması ve aynı zamanda hem ABD Savunma Bakanı Gates'in, hem ABD Başkanı'nın açıklamalarının hemen arkasından bu geri çekilmenin ortaya çıkmasının, kendilerinde ABD'nin biran önce geri çekilme noktasında bir telkini olduğu izlenimini bıraktığını söyledi. Bu yöndeki iddialarını hep söylediklerini hatırlatan Özyürek, bu iddiaları TBMM'ye de taşıdıklarını ve genel görüşme istediklerini anlattı.

İşte Büyükanıt'ın konuşmasının tam metni

Özyürek şunları söyledi: "Hükümet eğer bu konularda ayrıntılı bilgi vermek isterse gizli oturum da isteyebilir. Genel görüşme talebimizi kabul eder ve burada ayrıntılı bir şekilde konuşuruz. Biz hep 'bizim muhatabımız siyasi iktidardır, Başbakandır' dedik. Nitekim Başbakan dün doğrudan muhalefeti hedef alan ağır suçlamalar yaptı. Biz beklerdik ki artık Genelkurmay Başkanı aradan çekilsin, bu konulara bir nokta konsun. Ama her nedense Genelkurmay Başkanımız bu konuya nokta koymak niyetinde olmadığını söylüyor. 'TSK'ya yönelik bütün eleştirilerin muhatabı benim' diyor. Elbette TSK'nın sözcüsü, onların komutanı olarak bu cevapları verebilir. Ama biz TSK üzerinden, Türk ordusu üzerinden politika yapan bir parti değiliz. TSK'nın büyük bir iş yaptığını biliyoruz. Onlara saygımız sonsuz. Ancak bu geri çekilme erken olmuştur. Erken geri çekilmenin de ABD yetkililerinin konuşmalarının hemen arkasından gelmesi, onların telkininin etkisinin olduğu izlenimini bizde güçlendirmiştir. Biz bunu söyledik, yoksa TSK'nın başarısını küçümsemek veya onların moralini bozmak gibi bir niyetimiz yok. Ama Genelkurmay Başkanı'nın, muhalefet partilerini hainlikle suçlamaya kesinlikle hakkı yok. Türkiye'de milyonlarca kişinin oyuyla göreve gelen ana muhalefet partisinin siciliyle, seviyesiyle ilgili söz söylemeye, sıfatı ne olursa olsun hiç kimsenin hakkı yok. Biz bu tartışmaların uzamasından yana değiliz ama Genelkurmay Başkanımız bugünkü açıklamalarıyla bu tartışmaları uzatmaktadır. Biz istiyoruz ki artık hükümetle başbaşa kalalım ve bu tartışmayı hükümetle yapalım."

İşte Büyükanıt'ın konuşmasının tam metni

"TALABANİ'NİN GEZİSİ ZAMANSIZ OLDU"
Bir soru üzerine Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretini de değerlendiren Özyürek, Talabani'nin gezisinin zamansız bir gezi olduğunu ifade etti. TSK mensuplarının da Talabani'nin gezisinde düzenlenen törenlere ve yemeklere katılmadığına dikkat çeken Özyürek, "Onların da bir rahatsızlığı olduğu anlaşılıyor. Talabani'nin açıkça PKK'yı suçlayan açıklaması olmadı. Kuzey Irak'tan, bizim kabul etmediğimiz şekilde 'Kürdistan' diye bahsetmiştir. Bunlar herkesin gözü önünde cereyan etmiştir" diye
konuştu.

"BAŞBAKAN HAKETTİĞİ CEVABI ALACAKTIR"
Özyürek, Başbakan Erdoğan'ın 'ben de siyaset elbisemi çıkarırım' ifadeleri içinse şu yorumu yaptı: "Başbakan'dan daha yaratıcı bir buluş beklerdik. Genelkurmay Başkanı'ndan kopya çekmesine gerek yoktu. Siyaset elbisemi çıkarırım diyor. Ama Başbakan'ın dünkü söylemi çok ağırdı. Hakettiği cevabı alacaktır."
Özyürek, TSK'nın geri çekilmesi konusunda ellerinde bir belge olup olmadığı sorusuna ise "Çıkın sokağa halk ne diyor bakın. Bizim gizli kapaklı belgelerle yaptığımız bir siyaset yok. Biz açık siyaset yapıyor. Biz iddilarımızı ortaya koyduk. Hükümetten buna genel görüşmede tutarlı kapsamlı cevap bekliyoruz" karşılığını verdi.

İşte Büyükanıt'ın konuşmasının tam metni