HABER

CHP'den Hamas'ın Türkiye ziyaretine tepki

KARAMAN (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Hamas'ın Türkiye'yi ziyaret etmesinin ülkeye hiçbir yarar getirmediğini, aksine birçok ülkenin düşmanlığını kazandığını savundu.

Bir konferansa katılmak için Karaman'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, partisinin il başkanlığını ziyaret ederek gündemdeki konuları ele alan bir basın toplantısı düzenledi. Onur Öymen, Hamas'ın Türkiye'yi ziyaretiyle ilgili, "Ana muhalefet partisi olarak bizim bu ziyaretle ilgili görüşlerimizi dile getirmemizden hükümet son derece rahatsız. Devletin televizyonları ve hükümete yakın televizyonlar nedense hiç merak edip bu konuda bize gelip ne düşündüğümüzü sormuyorlar. Çünkü hükümet yanlış bir iş yaptı. Onlar da bu yanlışı nasıl halkın gözünden düşürebiliriz, onun planlarını yapıyorlar" dedi.

Öymen, Hamas'ın Türkiye ziyaretiyle Türkiye'nin saygınlığını kaybettiğini ileri sürerek, "Hükümet, şiddete başvuran bir örgütü muhatap almış, davet etmiştir. Bu örgüt hiçbir uygar ülkeden bugüne kadar davet almamışken, Türkiye bunu yapmıştır. Bu Türkiye için çok büyük bir ayıp olmuştur. Uzun yıllardan bu yana bütün bölge ülkeleriyle iyi ilişki içerisinde olan Türkiye, birçok ülkenin saygınlığını kazanmışken, bu hareketiyle saygınlığını kaybetmiştir. Barışçı yollarla çözüm arayan Araplar'ın, Müslümanlar'ın saygınlığını ve desteğini de yitirmiştir. İleride Ortadoğu'da çözüm bulma çabalarında Türkiye etkin rol oynama şansını da kaybetmiştir. Bu davranışın tutar tarafı yoktur. Bu örgütü Dışişleri Bakanı muhatap alıyor, görüşüyor. Türkiye, şiddet yanlısı bir örgütünü resmen muhatap almaktadır. Bu son derece vahim ve sıkıntı verici bir durumdur. Biz Ortadoğu'daki tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmak isteriz. Filistin halkının haklarını en çok biz savunuyoruz. Aynı zamanda İsrail'i kurulduğu 1948 yılından beri tanıyan ve halkı Müslüman olan tek ülke Türkiye'dir. Biz hiçbir zaman dış politikamızı baskılara göre yönlendirmedik" şeklinde konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler