HABER

CHP’den kapıcı daireleri için yasa teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, kapıcı dairelerinin en az brüt 60 metrekare olmasını öngören kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

İmar Kanunu ile Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik öngören teklife göre, kapıcıların oturacağı konutlar, en az brüt 60 metrekare ve yerden en az 50 santimetre yükseklikte olacak.

Teklifin gerekçesinde konut işçisi olan kapıcıların durumlarının iyileştirilmesine dönük bazı düzenlemeler öngörüldüğü belirtildi.

Türkiye’de konut kapıcılığı işinde yaklaşık 300 bin kişinin çalıştığı belirtilen gerekçede, “Konut işçileri çalıştığı apartman işyerinde, kapıcılık, kalorifercilik, bahçıvanlık, bekçilik vb hizmetlerin tümünü yapmaktadır. Çoğu kapıcı dairesi tek odadan ibarettir. Kapıcı aileleri havasız, güneş göremeyen, rutubetli bodrum katlarında büyük sıkıntılar çekmektedirler. Kapıcı konutları belediye imar yönetmeliklerine uygun yapılmadığından dolayı, oturdukları konutlar kanalizasyon boruları, kalorifer geçişleri, su tesisatı vb. boru, kablo gibi tehlike arz eden malzemelerle adeta dekor edilmiş durumdadır.Romatizmal hastalıkların yanı sıra hala kömür kaloriferleri yakan konut işçisi ve aile bireylerin ikamet ettiği yere bitişik kalorifer dairesinden yayılan kömürün tozu, dumanı ve zehir, işçi ve aile bireylerinde başta akciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalıklara neden olmaktadır” denildi.

Teklifte öngörülen düzenlemeler gerçekleştirildiği takdirde farklı ve güç koşullar altında çalışan konut kapıcılarının mağduriyetlerinin bir ölçüde giderilmiş olacağı da ifade edildi.

ANKA

Geri Dön