HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'li Oran'dan "Övet" sorusu

Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, Orhan Övet'in son olarak Elmadağ Asliye Ceza Mahkemesi'nden 592 günlük hapis cezası almasının ardından Ankara İnfaz Hakimliği'nin 21 Kasım 2013 tarihli kararıyla hakkında denetimli serbestlik hükümleri uygulanıp uygulanmadığını sordu.

Oran, soru önergesinde şöyle dedi:

"Orhan Övet son olarak Elmadağ Asliye Ceza Mahkemesi'nden 592 günlük hapis cezası almasının ardından Ankara İnfaz Hakimliği'nin 21 Kasım 2013 tarih ve 2013/1868 esas sayılı kararıyla hakkında denetimli serbestlik hükümleri uygulandığı doğru mudur? Bu karar sonrasında Orhan Övet tam olarak hangi tarihte cezaevinden salıverildi?

Orhan Övet, denetimli serbestlik programında yer aldığı biçimde 21 Aralık 2013 tarihinden itibaren haftada 4 gün Hasanoğlan Polis Noktasına giderek imza atma koşulunu hiç yerine getirdi mi, Övet'in bu koşulu hiçbir biçimde yerine getirmediği bilgisi doğru mudur?

Orhan Övet'in, Hasanoğlan Polis Noktasına giderek hiç imza atmadığı bilgisi doğru ise denetimli serbestlik hükümlerini ihlal ettiği Elmadağ Emniyet Müdürlüğü tarafından hangi tarihte, hangi adli makama, hangi tarih/sayılı yazı ile bildirildi? Emniyet müdürlüğünün bildirim kusuru var ise ilgili personel hakkında herhangi bir idari/adli işlem yapıldı mı/yapılacak mı?

Ankara 1. İnfaz Hakimliği'nin 27 Mart 2014 tarihli, 2014/803 sayılı yakalama kararı, Orhan Övet'in TBMM'de saldırıyı gerçekleştirdiği 6 Nisan 2014 tarihe kadar niçin yerine getirilmedi? Orhan Övet'in söz konusu 10 gün içerisinde yakalanıp cezaevine konulamamış olmasının gerekçesi nedir? Burada ihmali olan emniyet müdürlüğü personeli kimdir, haklarında hangi işlemi yaptınız/yapacaksınız?"

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler