KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Çift terapisi nedir, ne işe yarar? Çift terapisine kimler gider?

  İletişim, insan hayatının temelini oluşturduğu gibi ikili ilişkilerin de temelinde yer alır. Her insan anlaşılmak ister ve duygusal olarak buna ihtiyaç duyar. Bu durum da sadece iyi bir iletişimle sağlanır. Bazı zamanlarda yanlış iletişim kurmaktan kaynaklanan sorunlar, kişilerin mutsuz ve üzgün hissetmesine neden olabilir. Bu durumda soruna değil, çözüm aramaya odaklanmak önemlidir. Çiftler kendi başlarına aşamadığı sorunlar ile ilgili bireysel ya da çift olarak terapi alabilirler.

  İçindekiler

  • Çift terapisi nedir?
  • Çift terapisine kimler gider?
  • Çift terapisi ne işe yarar?

  Hayatın bazı yönleriyle karmaşık hâle gelmesiyle birlikte çiftlerin, üstesinden gelmekte zorlanabildikleri sorunlar olabilir. Bireysel olarak yardım alınabileceği gibi, çift olarak da bir uzman tarafından destek almak isteyebilirler. Bu durum sadece mevcut problemi çözmek için değil, ilişkiyi daha da sağlamlaştırmak veya daha iyi hâle getirmek için de terapiye başlanabilir.

  Çift terapileri, iletişimde sorun yaşayan kişilerin, ilişki içerisindeki sorunlarına ve eğer istiyorlarsa ilişkiyi nasıl daha iyi hâle getirebilecekleri konusunda yardım sağlayan psikoterapi uygulamalardır. Çift terapileri esnasında danışan kişilerin kim oldukları değil, ilişki içerisinde kim oldukları dikkate alınır ve bu açıdan bireysel terapilerden ayrılır.

  Çift terapisi nedir?

  Çift terapisi; ilişkide değişim ve gelişime destek olmak için, aile ve çiftler arasındaki ilişkilerin ele alındığı, psikoterapinin bir alanıdır.

  Kişilerin diğer insanlarla olan iletişimleri, ruhsal durumları ve duygusal doyumları bakımından çok önemlidir. Özellikle romantik anlamda kişilerle kurulan yakın ilişkilerde, bu durum daha belirleyici bir hâl alır. Bu yakın ilişkilerden birisi olan evlilik ve sevgililik ilişkilerinde, kişiler bazı zamanlarda çatışmalarla birlikte zorlu ve üzücü süreçler geçirebilirler.

  Çift terapilerindeki amaç, çiftler arasında yaşanan zorlu ve olumsuz süreçlerin ele alınarak kavgaların çözülebilmesi ve ilişki içerisindeki kişilerin olumla anlamda değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Genel olarak hem aile içindeki bireylerle ilişkilerin düzeltilmesi hem de diğer kişiler ve durumlar ile ilişkilerin düzeltilmesi amaçlanır.

  Günümüzde aile ve çift terapileri oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanlar, sıkıntılı ve zor olan durumlardan kurtulabilmek için genellikle olaylara bakış açılarını geliştiren ve değiştiren yöntemlere başvururlar. Bu noktada terapistler, çiftlerin birbirlerini anlayabilmesi ve yardım edebilmesi için yapıcı yollar düşünmesine yardım ederler. Daima kişilerin birbirleriyle olan yakın ilişkileri desteklenir. Sorunları yönetme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece mevcut durumda yaşanan sorunlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da ortaya çıkabilecek zor durumlarla baş edilebilmesi de sağlanır.

  Çift terapisine kimler gider?

  Çift terapisi, diğer isimleriyle birlikte aile terapisi ve evlilik terapisi, evlilik danışmanlığı olarak da bilinir. Bu terapi türü, kişiler arası romantik ilişkileri kapsayarak, sevgililer ve karı kocalar ile yapıldığında çift terapisi olarak isimlendirilir. Günümüzde çift terapileri popüler hâle gelmiş olup, sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu noktada "çift terapisine kimler gitmelidir?" sorusu sorulur. Çift terapisinden faydalanabilmek için kişileri evli olmasına gerek yoktur. İlişkisinde sorun yaşayan sevgililer, boşanmayı düşünen eşler, evlenmeyi düşünen ya da yeni evlenen, evliliğe alışmaya çalışan çiftler, ilişkilerinde uzun süredir giderilmemiş sorunları olan evli çiftler çift terapisine gidebilir.

  Son zamanlarda pek çok çift tarafından tercih edilmeye başlayan çift terapisinde, ilişkide olumlu değişim sağlayabilmek için çiftler arasındaki iletişim çalışılır. Çift terapisinin esas amacı; kişilerin kendilerini ve partnerini daha iyi tanıyarak anlamalarını sağlamak ve ilişkilerinde düzeltmek istedikleri sorunların çözümüne ulaşmalarına yardımcı olmaktır. Bazı durumlarda, yasal olarak da aile ve çift terapisi önerilebilir. Örneğin aile mahkemelerinde boşanma vb. bazı davalarda önce aile/çift terapisi önerilmektedir. Çift terapisinde ele alınan sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Eşler arasındaki iletişimsizlik,
  • Ailelerin evliliğe müdahale etmesi ve eşlerin bu konuda gerekli sınırları çizememesi,
  • Eşler arasında öfke kontrol problemleri
  • Aldatma ve sadakatsizlik sorunları
  • Eşlerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi
  • Eşlerin birbirine karşı ilgi ve sevgilerinin azalması,
  • Eşler arasında yaşanan cinsel problemler,
  • Çok sık tartışma ve küsmelerin olması gibi konular.

  Çift terapisi ne işe yarar?

  Çift terapisi, psikoterapinin çiftleri konu alan alanıdır. Evlilik ve Aile Terapisi eğitimi almış olan psikoterapist, psikolog ve psikolojik danışmanlar romantik ilişkiler yürüten çiftlerle çalışır. Çift terapileri, bireysel terapilerden farklı olarak, romantik ilişki içerisindeki kişilere ve kişilerin birbiriyle olan iletişimine odaklanır. Terapistler kişiye ve partnerine ilişkilerini geliştirmek ve iyileştirmek için yardım eder, zira ikili ilişkilerin devam edebilmesi için düzenli bakım gerekebilir.

  İnsanlar sorun yaşarken, daha fazla zorluk yaşamaktan kurtulmak için durumun hemen onarılmasını ister. Genellikle temel iyileşmelerin bir bölümü bireysel olarak gerçekleştirilebilir. Daha zor alanlarda, bir uzmanın yardımı ile birlikte çift terapisi ilişki için oldukça faydalıdır. Terapistlere göre çift terapisi, ilişkinin kaderini değiştirmenin güçlü bir yolu olabilir, bu sayede her iki kişi de ilişki içerisinde mutlu hissedebilir. Çift terapisinin diğer faydaları şu şekildedir:

  • Gelişmiş iletişim becerileri
  • Güçlenmiş bağ
  • Güven oluşturma, güveni tekrar kazanma
  • Daha kısa sürede daha iyi bir ilişki dinamiği bulma

   Vitrin


  En Çok Aranan Haberler