HABER

"Çikolata reklamları yasaklanmalı"

ANKARA (İHA) - Bilimadamları, çikolata ve şeker reklamlarının yeni neslin beslenmesini kötü etkilediğini belirterek, ürünlerinin tanıtılmasının yasaklanmasını istedi.

Kötü beslenen yeni kuşağın ortalama ömrünün kısalabileceğini belirten uzmanlar, insanlığın geleceğiyle ilgili araştırmalar yapan Fabian Vakfı'na bağlı bilim adamlarının raporunda, İngiltere'de her 10 çocuktan birinin obez olduğunun belirtildiğine dikkat çekti. Bilim adamları, hükümetten şekerleme, çikolata ve gazlı içecekler gibi çocuklarda şişmanlığa yol açan besin maddelerinin reklamının yasaklanmasını isterken, okulların çevresindeki dükkanlarda da, bu tür yiyecek ve içeceklerin satılmamasını istedi.

Raporda ise, yeni gıda dükkanlarının açılışının belirli kurallara bağlanması şartı koşulurken, "Ayrıca İngiltere'deki her eve günlük mönüler ve sağlıklı beslenme kurallarını anlatan broşürler dağıtılmalı" denildi.

Bilim adamları bu tür besinlerin neden olduğu sağlıksız beslenme alışkanlığı nedeniyle çocukların sadece ebeveynlerinden kısa yaşamakla kalmayarak, kronik ve öldürücü hastalıkların pençesine daha erken düşeceklerini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön