KADIN

Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizliğin psikolojik ya da fizyolojik nedenleri olabilir.

Cinsel isteksizlik nedir?

Cinsel isteksizlik, kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alındığında fantezi kurma ve cinselliği istemeyle ilgili yaşanan bir isteksizlik durumudur. Cinsel Terapist Psikolog İnci Birincioğlu, cinsel isteksizliğin nedenlerini ve tedavisini anlattı.

[Nasıl TV - Cinsel isteksizlik nedir?](http://www.nasil.tv/Cinsel-isteksizlik-nedir)

Cinsel isteksizliğin fizyolojik sebepleri nelerdir?

Cinsel isteksizliğin birçok fizyolojik sebebi vardır. Hormonları etkileyecek herhangi bir ilaç kullanımı, ameliyat geçmişi, menopozda yaşanan değişikliklerin hepsi cinsel isteği ilgilendiren faktörlerdir.

[Nasıl TV - Cinsel isteksizliğin fizyolojik sebepleri nelerdir?](http://www.nasil.tv/Cinsel-isteksizligin-fizyolojik-sebepleri-nelerdir)

Cinsel isteksizliğin psikolojik sebepleri nelerdir?

Kişi, cinsellik alanında herhangi bir travma yaşamışsa, cinsel işlevi kesinlikle etkilenir. Taciz, kötüye kullanılma, tecavüz gibi durumlarda cinsellik kesinlikle etkilenecektir, burada travma tedavisi gerekir. Seçilen eş kişiye kötü davranıyor, psikolojik ve fiziksel şiddet uyguluyor olabilir. Böyle bir durumda hem ilişki hem cinsellik etkilenebilir.

Cinsellikle ilgili kişinin öğrendiği yanlış bilgiler olabilir. Pis, günah, zevk almanın ayıp olduğu gibi düşünceler, cinsellik sonrası ağır suçluluk duygusu hissedilmesine neden olacak şeylerdir. Evlilikte güvenle ilgili bunalım, rol dağılımı, sorumluluklar gibi faktörler, cinselliği etkileyebilecek çok ciddi psikolojik etmenlerdir.

[Nasıl TV - Cinsel isteksizliğin psikolojik sebepleri nelerdir?](http://www.nasil.tv/Cinsel-isteksizligin-psikolojik-sebepleri-nelerdir)

Cinsel isteksizlik çiftlerin hayatını nasıl etkiler?

Bir çiftin ilişkiyi yaşama şekliyle cinselliği yaşama şekli benzerlik gösterir. Çiftin cinselliğinde adalet var mı, her iki taraf da zevk alıyor mu, her iki taraf da partnerine zevk vermek için bir şeyler yapıyor mu, ön sevişmeye vakit ayrılıyor mu gibi önemli sorular vardır. Dolayısıyla cinsel isteksizlik ilişkideki adaletsizliği yatağa yansıtan bir durumdur. Bu durum ciddi tartışmalara ve kavgalara sebep olabilir.

Cinselliğin nasıl olduğuna dair eşlerin birbiriyle konuşması lazımdır. İhtiyaçları fark edip, bunu doğru bir dille karşı tarafa aktarırsanız, çözüm bulabilirsiniz. Açık iletişim, güven, anlayış, birbirine zaman ayırma gibi şeylerin yapılması gerekir.

[Nasıl TV - Cinsel isteksizlik çiftlerin hayatını nasıl etkiler?](http://www.nasil.tv/Cinsel-isteksizlik-ciftlerin-hayatini-nasil-etkiler)

Cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir?

Cinsel isteksizliğin tedavisi için, öncelikle cinsel isteksizliği yaratan nedene ulaşmak gerekir. Cinsel isteksizliği yoğun yaşayan kişinin, bedensel haz ve duyum egzersizleri yapması gerekir. Vücuduyla yeterince ilgilenmiyor olabilir ancak beden dokunulmaya ve ilgilenilmeye ihtiyaç duyar.

[Nasıl TV - Cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir?](http://www.nasil.tv/Cinsel-isteksizlik-nasil-tedavi-edilir)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön