Çocuğun İmam Hatipli oldu, haberin var mı?

Konya’da geçen yıl normal ortaokul olarak eğitim veren 20’ye yakın okulun imam hatip ortaokulu olduğu ortaya çıktı.

Çocuğun İmam Hatipli oldu, haberin var mı?

Yeni eğitim sistemi 4+4+4 kapsamında okul dönüşümleri devam ederken, Konya’da geçen yıl normal ortaokul olarak eğitim veren 20’ye yakın okulun imam hatip ortaokulu olduğu, geçen yıl bu okullara giden öğrencilerin kayıtlarının da otomatik olarak imam hatiplere alındığı ortaya çıktı. Eğitim sendikaları duruma tepki gösterirken, diğer illerde de benzer uygulamalar olabileceği konusunda velileri uyardı. Konya Milli Eğitim Müdür Vekili ise, dönüşümlerin arz-talep meselesi olduğunu savundu.

Yeni eğitim sistemi 4+4+4 kapsamında başlayan okul dönüşümleri bu yıl da devam ediyor. Geçen yıl bazı okulların ilkokul, bazılarının ortaokul, bazılarının da hem ortaokul, hem de ilkokul olarak kalması kararlaştırıldı. Bu yıl devam eden dönüşümler kapsamında ise, geçen yıl normal ortaokul olarak eğitim veren bazı okulların imam hatip ortaokuluna dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Ayrıca geçen yıl bu okullara kayıt yaptıran birçok öğrencinin kaydı da otomatik olarak imam hatiplere alındı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, sadece Konya merkezde 10’un üzerinde ortaokulun imam hatipe çevrildiğini iddia etti. Demir’in verdiği bilgiye göre, geçen yıl Konya’da normal ortaokul olarak eğitim veren Mümtaz Koru İlköğretim Okulu, Ahmet Haşhaş İlköğretim Okulu, Çumralıoğlu İlköğretim Okulu, Şehit Albay İbrahim Karaoğlunoğlu İlköğretim Okulu, 23 Nisan Egemenlik Ortaokulu, Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu, Fetihkent Kazım Uluşahin İlköğretim Okulu, İhsaniye İlköğretim Okulu bu yıl imam hatip ortaokulu olarak dönüştürüldü.

“VELİLERİN HABERİ YOK"

Çocuğu geçen yıl bu okullarda 5’inci sınıf öğrencisi olan ailelerin, durumdan haberi olmadığının altını çizen Demir, “Velilere hiçbir bilgi verilmiyor. Okullar açıldığında, imam hatip olduğunu öğrenecekler ve asıl kıyamet o zaman kopacak” dedi. Konya merkezde birbirine çok yakın mesafede birçok imam hatip ortaokulu olduğunu belirten Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl imam hatipler boş kalmasına rağmen bu yıl başka ortaokullar da imam hatipe çevrildi. Konya merkezde bu yıl yapılan dönüşümler kapsamında birbirine komşu imam hatip ortaokulları oldu. Geçen yıl normal ortaokula kaydedilen çocukların kayıtları da otomatik olarak imam hatip ortaokullarına alındı. Bu tür bir uygulamanın ne yönetmelikte yeri var, ne de yasalarda. Böyle bir dönüşüm yapılıyorsa, okula kayıtlı öğrencilerin aynı ilçede başka bir normal ortaokula taşınması gerekir. Ondan sonra veli çocuğunu imam hatip ortaokuluna göndermek istiyorsa, gidip dilekçe vererek imam hatipe kaydını yaptırabilir. Otomatik kayıt yapılmaz, ancak nakil yapılabilir. Şu anda okullar imam hatip olmuş, öğrencilerin kayıtları otomatik olarak yapılmış ve velilerin haberi bile yok. Şimdilik Konya merkezde çok sayıda okulun bu durumda olduğunu biliyoruz. Belki başka il ve ilçelerde de bu uygulama vardır ve velilerin haberi yoktur.”

Velilere, “İsterseniz çocuklarınızın kaydını diğer okullara alabilirsiniz” dendiğini belirten Eğitim-İş Başkanı Demir, toplumsal baskı nedeniyle böyle bir şeyin olamayacağını belirterek, “Veliler üzerinde toplumsal baskı olacaktır ve öğrencisini o okuldan alamayacaktır. Hele Konya gibi bir şehirde bu mümkün değil. Dünyada böyle bir uygulamanın örneği yoktur. Yetkililer bunun öğrenci velilerinin isteği doğrultusunda yapıldığını söyleyebilirler ama hiçbir velinin bundan haberi yok. Olsa da toplumsal baskıdan dolayı çocuğunu alıp başka bir okula gönderemez zaten” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLİRLER”

Çocuğu ortaokulda okuyan velilerin hemen okullara giderek durumu öğrenmeleri konusunda uyaran Demir, izlenecek yolu şöyle anlattı:

“Veliler önce okullarının durumunu öğrensinler. Okulları imam hatip olmuşsa dilekçe vererek, başka bir okula çocuğun kaydını alsınlar. Sonra da sendikalara başvurarak İl Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunabilirler. Çünkü böyle bir uygulamanın ne yasada, ne de yönetmeliklerde yeri vardır. Ayrıca, bu okullar geçen yıl normal eğitim verdikleri için veliler biraraya gelip dilekçe toplayarak valiliklere başvurup okullarının aynı şekilde eğitime devam etmesini talep edebilirler. Tepki gördüklerinde belki geri adım atabilirler.”

“ARZ-TALEP” MESELESİYMİŞ

Hürriyet’e açıklama yapan, Konya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Yaşar Terzi ise, il genelinde bu yıl imam hatip ortaokuluna dönüşen okul sayısının 20’ye yakın olduğunu söyledi. Dönüşümlerin “velilerden gelen talepler” doğrultusunda yapıldığını savunan Terzi, şöyle devam etti:

“Geçen yıl 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında bazı okulların kesin, bazılarının da kademeli dönüşümleri yapıldı. Bu yıl da bu çalışmalar devam etti. İl genelinde 20 kadar okulun dönüşümü tamamlanarak imam hatip ortaokulu oldu. Bu çalışmalarda öğrenci velilerinden gelen istekler gözönünde tutuldu. Arz-talep konusu değerlendirilerek okullar zaruriyetten dolayı imam hatip yapıldı. Bu kapsamda da geçen yıl bu ortaokullara giden öğrencilerin kayıtları imam hatiplere alındı. Çünkü, Bakanlık sisteminden kaynaklanan bir yapılanma var. Biz bu öğrencileri sisteme dahil edebilmek için mecburen imam hatiplere kayıtlarını aldık. Dün alınan bir kararla da öğrenci velilerine bilgilendirme yapılmaya başlandı. Okulun imam hatip ortaokulu olduğu söylenerek, istiyorlarsa kayıtlarını başka okullara alabilecekleri bilgisi veriliyor.”

VELİ TOPLUMSAL BASKIYLA KARŞILANIR

Ünsal Yıldız (Eğitim-Sen Genel Başkanı)

Bu gibi uygulamalar, kabul ettirilmeye çalışılan politikaları ortaya koyuyor. Önce liseye gidecek öğrencilerin seçenekleri azaltılarak, imam hatip liselerine yönlendirildi. Bu uygulama da bir düşünceyi pratiğe koymak açısından bir örnektir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “İsteyen veli çocuğunun kaydını başka ortaokula alabilir” demiş ama biz biliyoruz ki, Anadolu’da böyle şeylerin olması son derece zordur. Bu okulda öğrencisi olan veli, çocuğunu oradan almaya kalkarsa toplumsal baskıyla karşılaşacaktır. “Bana ne diyecekler” düşüncesi oluşacak ve “Ne olacak çocuk orada okusun” demek zorunda kalacak.

güncel haberler

Okuyucu Yorumları 22 yorum
imam hatipe, çevirmek yetmez , okullarda beden eğitimi dersleride yasaklanmalı kızların bekaretini bozmak için koyulmuş bir ders bu cenabı Allahın sınırlarını bilmeyen laik okulların icadı Allah muhafaza okula diye gönderiyorsunuz kızını namusu kirleniyor o derslerde.
bide su kendini bilmezin yazdiklarini 251 kisi begenmis ya bizim Ülkemizde ne kör cahil Insanlar yasiyor yazik bize akli fikri iki bacak arasinda calisan Insan toplulugu ne sapik düsüncelerdesiniz siz ya Imam hatipler den geliyor zaten nerde sapik pislikler var onu yazmazsiniz ama o cocuklar hic birsey görüp bilmedikleri icin etrafina saldirmaya basliyorlar en sonunda sizin gibi virüsler oluyolar böyle Allahim akil fikir versin biraz su At gözlüklerini cikarin artik .
28 ŞUBAT DÖNEMİNDE DE BİNLERCE İMAM HATİP OKULU İLKÖĞRETİM VE LİSEYE ÇEVRİLMİŞTİ. KİMSE BUNDAN BAHSETMİYOR
bu güne kadar imamı veya hatipi olmadığı için bir camii nin kapatıldığını görmedim duymadım.gören duyan varsa yazsın.okulun adı İMAM HATİP yani burada okuyan kişi imam ve hatip mesleğine sahip olur sonra okulu bitirdiğinde bizim avukat doktor mühendis olmamızı engel oluyorlar diye yırtınmayın.70 milyonun 35 milyonu İMAM HATİP mi olacak?5 vakit namaz kılan bir müslüman olarak dinimin takunyalı şeytanlar tarafından istismar edilmesini kınıyorum.
zorlamayla dindar gençlik yetiştirilmez dindende soğutuyorsunuz bu şekilde insanları işiniz gücünüz dalavera olmuş.
11 yıldır aralıksız hükümetsiniz ama eğitimde herkesin ihtiyacını karşılayacak bir düzenleme yapmadınız. Öğretmen mutsuz, öğrenci mutsuz, veli mutsuz ve umutsuz. Her sınavdan sonra bir mağduriyet ve şaibe. Haberlere göre 540 bin liseye kayıt yaptıracak öğrenci açıkta. Niçin liselerin taban puanları açıklanmıyor? BU bilgiyi saklamakla eğitime nasıl üstün bir hizmet verlir? Birilerine el altından ayrıcalıkmı tanınıyor? Hani her şey şeffaf olacaktı? Sorular sorular ama cevabı yok. Nereye varacak işin sonu.
Allah sizin gibilerin sizin gibi zihniyeti taşıyanların hepsine cezasını versin çocuklarımızı mahvettiniz cahil bir toplum oluşması için çaba harcıyorsunuz,anne babaları mahvettiniz çocuklarına nasıl bir gelecek vaadedeceklerini bilmiyorlar,bütün çalışanları mahvettiniz hukuk düzeninden tut sağlık hizmetlerine tarımımıza hayvancığığımıza bütün milli servetimizi elimizden yok ettiniz manevi değer diye birşey bırakmadınız yazıklar olsun...ülkemizi sattınız daha bunun açıklaması var mı ?
İYİ .İYİ BİR VATANDAŞ OLMAYI,ALLAHINI DİNİNİ,CUMHURİYETİN DEĞERLERİNİ,BİZE BU YURDU EMANET EDENLERİ,ATATÜRK İLKE VE İNKİLAPLARINA SAHİP ÇIKARAK BU ÜLKEYİ DAHA İLERİ GÖTÜRMEYİ İLKE EDİNİRLERSE,HA İHL OLMUŞ HA BAŞKA BİR OKUL.YOKSA OKULDA OKUDUĞU VE ÖĞRENDİKLERİ İLE MİLLETİ ALDATMAYI,VATANA İHANETİ ÖĞRENİRLERSE,ALLAH ONLARA DA SORAR ELBETTE.
EĞİTİMDE SAHTEKARLIK........ALLAHIM BİZİ BU RİYAKAR AKP NİN, DÜZENBAZ YANDAŞLARININ ŞERHİNDEN KORU YARABBİM....YAV SİZ NE DÜZENBAZ NE UTANMAZ ADAMLARMIŞSINIZ..... TÜRKİYE CUMHURYETİ VATANDAŞLARINI APTAL MI ZANNEDİYORSUNUZ.........?HER İŞİNİZDE BİR TİLKİ KURNAZLIĞI VAR.... BAKALIM NEREYE KADAR......
Zorla imam mı yapacaksınız herkesi???Zaten eğitim sistemimizi yazboz tahtasına çevirdiniz.Yakında öğretmen sıfatını kazanacak biri olarak hayretle izliyorum yapılanları.
Eğitim sistemi,millieğitimsizlik bakanlığı olmuş.Adam gibi bir milleğitim sistemi kurulmaz her gelen hükümeti bırakın bakan sistemle oynar sordunuzmu arkadaşlar.İşte ülkenin geleceğiyle böyle oynanır.! Doğruyu biz biliyoruzda yetkisi olanlar bilmiyormu sanıyosunuz. Ülkeye gençliğe yazık oluyor.!
"DİNDAR NESİL" YALANI (Günümüzdeki) Siyaset, bir çeşit fikir ticaretidir. Uyanık Yahudi tüccar mantığını bilir misiniz? Malı veya fikri satarken sağ gösterip soldan satarlar. Öyle yaldızlı ve tatlı anlatırlar ki sattıkları şeyi, malın kusurlarını görmeye fırsatınız olmaz. "Dindar nesil" falan yok ortada. Size satılan "DİNDAR NESİL" malı yüzde yüz kusurludur. Ilımlı İslam (!) nesli geliyor. "Diyalog İslamı" nesli geliyor. Tahrif edilmiş bir İslam'ı yaşayan gerçek İslam'dan habersiz beyni yıkanmış büyük bir kitle... İşin en kötü tarafı, yaptıklarının doğru olduğuna inandırılmışlar
VElilerden yoğun istek geldiği için İHL'ler çoğaltılıyormuş! Hangi veliler,kim çocuğunun İHL'ye gitmesini şiddetle arzuluyormuş? Kafalarındakini uygulamaya böyle koyuyorlar. Araştırmadan,pilot uygulama yapmadan,akşamdan sabaha alınan kararlar hayata geçiriliyor, sonra da kılıf uyduruluyor.MEB'ı da öğrenciler hiçbir okula yerleştirilemezse Çok Programlı Liselere gitsin diyor. Ülkenin her ilinde,ilçesinde ÇPL var mı? Olmadığını biliyorlar ve böylece öğrencileri istekleri dışında İHL'lere mahkum ediyorlar. Ya da AÇIK LİSE!
zorunamı gitti gavurun tohumu seni
selimoğlu 1984;senin kafana ananın rahmindeyken bayağı bi darp olmuş..sen beyin özürlüsün galiba ..babanız varmı?
Bende Dün gördüm İhsaniyede Atiker tarafından yapılan İhsaniye okulunun adı değişmiş İmamhatip Ortaokulu olmuş inanın şaşırdım
Yapın güzel kardeşim yapın ayırın kızlı erkekli snıflarıda öğrenim hayatı boyunca karşı cinsi tanıyamasın elini tutamasın birlikte dışarı çıkamasın öyle muhabbet etmeyi bile bilemesin.Sonra içgüdüsel uyarımları o gençleri antisosyal,içine kapanık,dengesiz,hatta sapıklığa kadar götürsün.Yapın anasını satıyim.
selimoğlu! senin gibiler kendini insan zannede biliyor ya kendince buna üzülüyorum... insanlıktan dersini alamayan yobaz kardeş...
Bu millet imam hatip'in ne demek olduğunu anlasa herkes çocuğunu imam hatibe göndermek için sıraya girer ama görene köre ne ?
Zorla imam yapıyorlar milleti
hiç bu kadar saçma bi -ne desem-habermi-yorummu-yazı mı-yahu,aklınız alıyomu,bi çocuğu n istemediği bi okulda okutulacağını...anlayan beri gelsin allahaşkına, net.nasıl yani, zorla imamhatipli mi olacak istemeyen çocuklar...isteyen gider-istemeyen gitmez,bu kadar basit...
e nede olsa bol bol imam gerekecek bunlara yakında zıbardıkları zaman kendi okuttukları imam gömecek bunları
Diğer Haberler