Çocuklara oyuncak seçimi nasıl olmalı?

Yarıyıl tatili ile eğitime ara veren çocukların bu süreçte en büyük dostu oyuncakları oluyor. Çocukların keyifli vakit geçirmelerinin yanı sıra gelişimlerine de yardım etmesinin amaçlandığı oyuncaklar seçilirken nelere dikkat edilmeli?

Çocuklara oyuncak seçimi nasıl olmalı?

Ticaret Bakanlığı tarafından bir ay önce yapılan düzenleme ile oyuncaklar, bebek ve çocuk malzemelerinde kullanılan bazı kimyasal maddelerin kullanım limitleri yeniden düzenlenmişti. Yapılan bu düzenlemelerle birlikte bilinçli ebeveynlerin kafasında çocuklara alınacak ürünlerin neye göre seçileceği konusunda merak uyandı Konuyla ilgili konuşan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Ozan Uzunhan, ailelere oyuncakları alırken nelere dikkat etmeleri ve oyuncakları nasıl seçmeleri sorularıyla ilgili bilgiler verdi.

“OYUNCAKLAR GÜVENLİ VE YAŞA UYGUN OLMALI”

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz ay yeni bir düzenleme yaparak oyuncaklar, bebek ve çocuk malzemelerinde kullanılan bazı kimyasal maddelerin kullanım limitlerini düzenleyerek oyuncaklardaki kurşun, krom, fenolün, bisphenol limit değerleri azalttı. Bununla birlikte oyuncakların içindeki kimyasal miktarlar çocukların sağlığına zarar vermeyecek boyuta getirildi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Ozan Uzunhan: “Oyuncaklar nöromotor ve psikososyal gelişimleri için çok önemlidir. Bu noktada iki unsur var 1. Oyuncağın güvenli olması, 2. ise yaşına uygun olması. Her yaşın oyuncakları farklıdır. İlk aylarda bebekler için daha çok kavrama ve yakalama oyuncakları, 2 aylık bebeklerde renkli dönenceler seçilebilir. Aynı şekilde 4- 5 ay civarında eli ile kavrayabileceği yumuşak oyuncaklar, emeklemeye başladıktan sonra bir takım sesler çıkarabilen ürünler seçilebilir. 1 yaştan sonra tuşlu, hareketli mekanizması olan, birbirine geçirilebilen halkalar, küpler ve geometrik şekiller içeren oyuncaklar tercih edilebilir. Özellikle 2 yaştan sonra çocukların dramatizasyon yetenekleri artıyor. O noktada insan figürü içeren veya mesleklerle ilgili oyuncaklar seçilebilir.” dedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler