HABER

Çocuklara şeker diyerek ilaç vermeyin

ADIYAMAN (İHA) - Uzmanlar, ailelerin çocuklarına ilaç içerken zorluk çıkarmamaları için şeker diyerek hap vermelerinin yanlış olduğunu belirttiler.

Küçük yaşta çocukların çeşitli zehirlenme olaylarının arkasında çocukların kandırılmasının olduğunu söyleyen uzmanlar, çocuklara ilaç içirirken biraz zorluk çekmelerinin çocuklarının hayatını kurtarmada büyük önem arz ettiğini belirtiyor.

Adıyaman'da 2003 yılı içerisinde 0-15 yaş grubu çocukların zehirlenme oranlarının yüksek olması tedirginliğe neden oldu. 0-15 yaşa grubu çocukların getirildiği Adıyaman Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne 2003 yılı içersinde, 50 besin zehirlenmesi, 12 karbonmonoksit zehirlenmesi, 19 ilaç zehirlenmesi, 16 çamaşırsuyu, tuzruhu, deterjan ve yağ çözücü madde içmek suretiyle zehirlenme, 47 yılan, akrep ve arı sokmasından kaynaklanan zehirlenme, 2 ilacı içmek suretiyle zehirlenme ve 1 tarım ilacı içmek suretiyle zehirlenme vakaları getirildi.

Adıyaman Kadın Doğum ve Çoçuk Bakımevi Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Zülfikar Işık, "Çocuklarımızı zehirlenmeden korumak için ilaç ve zehir etkili kimyasal maddeleri gelişi güzel ortalıkta bırakılmamalı. Özellikle çocuklara şeker diyerek ilaç içirilmemeli ve tedavi amacıyla yazılan ilaçlar doktorlar ve eczacılar tarafından iyi tarif edilerek ailelere verilmelidir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön