KADIN

Çocuklarda dişlere acil müdahale edilmeli

Her ebeveyn çocuğunun sağlıkla büyümesini ister ancak yaşları itibariyle fazlaca enerjik olan çocuklar sıkça düşme, yaralanma gibi durumları yaşar. Bazen önemsiz olduğunu düşündüğünüz düşmenin sonunda ciddi bir ağız travması meydana gelebilir. Evde müdahale edemeyeceğimiz bu travmalar ileride ciddi diş problemleri ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken en doğru hareket, çocuğunuzu en yakın diş uzmanına götürüp profesyonel yardım almak olacaktır.

Çocuklarda dişlere acil müdahale edilmeli

"Çocuklar düşe kalka büyürler" sözü her ailenin kabul ettiği bir durumdur. Ancak bazı düşmelerin sonucunda yapılan yanlış müdahaleler çocukların ilerleyen yaşlarında sağlık problemleri yaşamasına neden oluyor. Özellikle diş yaralanmalarında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar anlattı. Uzunpınar, çocuklar ve aileleri için en üzücü durumlardan birinin diş travması nedeniyle dişin kırılması, yer değiştirmesi ya da tamamen yerinden çıkması olarak değerlendirdi. Diş travmalarında, travmanın şekli ve boyutu ne olursa olsun en kısa sürede mutlaka bir diş hekimine, mümkünse bir pedodonti uzmanına başvurulmalıdır.

CİDDİ TRAVMALAR OLABİLİR

Genellikle ebeveynler düşme ya da yaralanma sonrası ciddi kanamalı biri durum yoksa pek önemsemeyebiliyorlar. Ancak travma sonrası diş kayıplarının en fazla geç müdahale edilen dişler olduğu unutulmamalıdır. Özellikle dişin yerinden çıkması ve diş kırığı ile sonuçlanan diş travmalarında olay anından itibaren diş hekimine ulaşma arasında geçen süre ile kırılan diş parçasının veya dişin getiriliş şekli tedavinin başarısında büyük rol oynamaktadır.

HEKİMİ DOĞRU BİLGİLENDİRMEK ÇOK ÖNEMLİ

Kaza sonrasında ailenin mümkün olduğu kadar sakin olmaya çalışması ve hekime kazanın tam olarak ne zaman, nasıl ve nerede gerçekleştiği hakkında bilgi vermesi gereklidir. Çocuğun genel sağlık durumu (alerjik astım, epilepsi, kan hastalığı, kalp hastalığı…) ile ilgili ve tetanoz aşısının olup olmadığı konularında da diş hekimini doğru bilgilendirmelidir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler