Çocuklarda tekrar eden ateşe dikkat

Ateşin çocuklarda sık görülen ve öncelikle enfeksiyonu akla getiren semptomlardan biri olduğunu ancak enfeksiyon dışı nedenlerle oluşan ve yineleyen ateş ataklarının PFAPA’nın nedeni olabileceğini belirten Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Tülümen, aileleri uyardı. PFAPA sendromunda; periyodik ateşe, aftöz stomatit (ağız içinde pamukçuk benzeri lezyonlar), farenjit (boğaz enfeksiyonu) ve boyunda lenfadenit (lenfbezi iltihabı) de eklendiğini kaydeden Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Tülümen, “Oldukça nadir olarak görülen bu rahatsızlık tıbben oldukça iyi tanımlanmasına karşın, hastalığa özgü laboratuvar bulgusu yoktur.Nedeni belli olmayan ve yineleyen ateş ataklarıyla başvuran çocuklarda etnik köken, aile hikayesi, eşlik eden semptomlar ve basit laboratuvar testlerinden elde edilen verilerle tanı konabilir” dedi.

TANISI NASIL KONULUR?

Hastalığın bir klinik tanı olduğnu kaydeden Dr.Tülümen, “Belirli sürelerle tekrarlayan benzer şikayetlerle doktora başvuran hastalarda ateş yapacak mikrobik nedenler birtakım laboratuvar testleri ile dışlandıktan sonra, ateş ve diğer bulguları açıklayacak herhangi bir neden saptanamıyorsa bu hastalıktan şüphelenmek gerekir” diye konuştu.

ERKEK ÇOCUKLARINDA SIK GÖRÜLÜYOR PFAPA

sendromu çoğunlukla 5 yaşından küçük çocuklarda görüldüğünü ifade eden Dr.Tülümen şunları söyledi: ”Sendrom erkeklerde genellikle kızlardan daha sık görülür. En önemli bulgu 21-28 gün arası olmak üzere düzenli aralıklarla tekrarlayan ve genellikle 40.0-40.6 dereceye yükselen ateştir. Ateş ortalama 4 gün sürer ve kendiliğinden geriler. Tedavi için kullanılan antibiyotik ve ateş düşürücü ilaçlar genellikle etkisizdir. Yüksek ateşe, ağız içinde pamukçuk benzeri lezyonlar, farenjitve boyunda lenfadenit de eşlik eder. Bademciklerde genellikle sadece kızarıklık görülebildiği gibi kript (beyaz noktalar) de görülebilir. Hastaların atakları sırasında alınan boğaz kültürü steril saptanır. Boyunda lenfadenit genellikle iki taraflı, ağrısız, hareketli lenfadenopatişeklindedir. Boyun dışındaki lenf bezlerinde büyüme görülmez.”

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hastalığı tam geçirecek bir tedavinin olmadığını söyleyen Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Tülümen, “Ataklar sırasında ateşi dramatik şekilde düşüren ilaçlar vardır. Uzun süreli tedavide bademciklerin alınması denenmiştir ama tam tedavi edici değildir. Hastalığın uzun süre izleminde kötü bir tablo oluşmamaktadır. 4-6 lı yaşlarda atak sıklığı, süresi ve şiddeti gerilemeye başlar” ifadelerini kullandı. (SK-YHY-Y)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler