HABER

"Çok heyecanlı bir sezondu"

Elf, Omsan ve Radyo 5 katkıları ile Fatih Kara-Cem Bakançocukları pilotajında Dünya Gençler Ralli Şampiyonası'nda mücadele eden Renault Sport Türkiye, Wales Rally GB ile sezonu noktaladı. KARA, bir diğer Clio Super 1600 pilotu İsveçli Patrick SANDELL'in şampiyonluğu ile noktalanan 2006 sezonunu, 28 ekip arasında 16. olarak tamamladı.

RALLY RACC CATALUNYA
Fatih Kara-Cem Bakançocukları ekibi, Dünya Gençler Ralli Şampiyonası (JWRC) kategorisinde start alan "ilk" Türk ekip olarak İspanya'daki mücadelesinde göz doldurdu. KARA, ilk sınavı olan Rally RACC Catalunya'da JWRC kategorisinde 7. sırada finiş görerek ilk puanlarını kazandı ve başarılı etap zamanları ile dikkat çekti.

Toplam uzunluğu 347 km olan 16 özel etaptan oluşan Rally RACC Catalunya'ya çok hızlı bir tempoda başlayan ve ilk özel etapta saliselik farkla beşinci zamanı yapan Kara, ikinci ve üçüncü özel etaplarda patlayan lastikleri nedeni ile 5 dakika kadar zaman kaybederek 10. sırada finiş gördü. İkinci gün yükselen temposunu koruyan ve 8. özel etapta üçüncü sırada finiş gören Fatih KARA, 10. özel etapta 8 saniye farkla ikinci zamanı kaydederek büyük dikkat çekti ve günü 7. sırada noktaladı. Yarışın son günü ilk etapta yoldan çıkan ve 35 saniye kadar zaman kaybeden Kara-Bakançocukları ekibi, kalan 3 etapta ikinci ve üçüncü zamanları kaydederek yükselen grafiklerini rallinin son gününde de sürdürmeyi başardı.

RALLY DE FRANCE
Toplam uzunluğu 1045 km. olan ve 354 km'lik 12 özel etaptan oluşan Rallye De France, 06 Nisan Perşembe günü saat 20.00'de Ajaccio'dan verilen start ile başladı. Toplam 103 ekibin start aldığı rallinin ilk ayağı 07 Nisan Cuma sabahı 08.45'de başladı ve ekipler 4 özel etap geçtiler. İlk gün temkinli bir tempoda ralliye başlayan Kara-Bakançocukları ikilisi, üçüncü özel etapta lastik patlatarak yaklaşık 3.5 dakika kaybetti ve JWRC kategorisinde günü 10. sırada tamamladı.

08 Nisan Cumartesi günü ikinci ayak için 08.45'de yeniden direksiyon başına geçen Renault Sport Türkiye ekibi, yarışın 5. ve 6. etaplarında üçüncü zamanları yaparak güne oldukça hızlı başladı ve 7.sıraya kadar yükseldi. Ancak 7. özel etapta bir kez daha lastik patlatan KARA, yaklaşık 3,5 dakikalık kayıpla etabı tamamlayabildi. 8. etabı yine üçüncü sırada noktalayan ekip, tüm şanssızlıklara rağmen rallinin ikinci gününü JWRC'de 6.sırada noktalamayı başardı.

Yarışın son günü olan 09 Nisan Pazar sabahı 07.30'da yeniden zorlu Korsika etaplarında mücadele eden ekipler, 4 özel etap sonunda, 14.00'den itibaren Ajaccio'daki finiş noktasına ulaşabilmek için ter döktüler. Son gün yükselen grafiğini sürdüren Kara-Bakançocukları, hızlı etap zamanları ile sürdürdükleri rallinin son özel etabında yoldan çıkarak zaman kaybettiler.

RALLY ITALIA SARDINIA
2006 FIA Dünya Ralli Şampiyonası yedinci raundu Rally D'Italia Sardegna, 18 Mayıs Perşembe günü saat 20.00'de Porto Cervo'dan verilen seramonik start ile başladı. 19 Mayıs Cuma günü rallinin ilk ayağında geçilen 6 etap sonunda günü JWRC kategorisinde 13.sırada tamamlayan KARA, 20 Mayıs Cumartesi günü ikinci ayakta temposunu yükselterek 9.sırada finiş gördü...

Cumartesi gün sonu servisinde diferansiyelini değiştirerek daha farklı bir setup ile son güne başlayan Kara, 2 etabın ardından etap zamanlarını oldukça geliştirdi. Puan kotasına girmeye hazırlanan genç pilot, yarışı tamamlayamadı ancak Super Rally sistemi sayesinde yarışı 11. sırada tamamlamış kabul edildi.

RALLY DEUTSCHLAND
Dünya Gençler Ralli Şampiyonası (JWRC) kategorisinde 2006'da start alan "ilk" Türk ekibi olan Kara-Bakançocukları, Almanya'dan 2 puan ile ayrılmayı başardı. Bu şampiyonayı takip eden 21 ekipten biri olarak sezona İspanya Catalunya Rallisi'ndeki 7.lik ve ardından da Fransa Korsika Rallisi'ndeki 6.lık ile iyi bir başlangıç yapan ekip, İtalya Sardunya Rallisi'ni puansız kapatmanın ardından bu başarı ile moral buldu.

Toplam 102 ekibin katıldığı rallinin ilk ayağı, 11 Ağustos Cuma sabahı 08.00'de başladı ve 18.55'den itibaren son buldu. İlk gün bazı etaplarda etkisini gösteren yağmur ekiplerle zorlu anlar yaşatırken, birçok iddialı pilot da yoldan çıkarak abandone olmaktan kurtulamadı. İlk günü 8.sırada sürdüren Kara- Bakançocukları ikilisi son etabı tamamlayamadı ve Super Rally sistemi sayesinde 5 dakikalık gecikmeyle 10. sırada ilk günü tamamlamış sayıldı. 12 Ağustos Cumartesi günü 07.00'de ikinci ayak için start alan olan ekipler, 18.47'den itibaren günü noktalamak için ter döktüler. Rallinin ikinci gününde temposunu yükselten genç Türk pilot Fatih KARA, klasmanda 3 sıra yükseldi. Rallinin son günü 13 Ağustos Pazar sabahı 07.00'de başladı ve Renault Sport Türkiye ekibi finişe gelerek puan alabilmek hedefi ile direksiyon başına geçti. 12.24'den itibaren Trier'deki finiş noktasına ulaşabilmek için mücadele eden rakipleri arasında 7. sırada finiş gören Kara-Bakançocukları ikilisi bu sayede şampiyona için 2 puanı hanelerine yazdırmayı başarmış oldu.

RALLY OF TURKEY
Fatih Kara-Cem Bakançocukları pilotajında mücadele eden Renault Sport Türkiye, Antalya'da yapılan TÜRKİYE RALLİSİ'nde ilk kez kendi evinde start aldı... Elf, Omsan ve Radyo 5 katkıları ile JWRC kategorisinde ülkemizi temsil eden ilk ve tek Türk pilot olan Fatih KARA; Ulusal Super 1600 klasmanında birinci olarak moral buldu.

Olumsuz hava şartları ile tüm pilotlara zor anlar yaşatan ve WRC'de bu sezonun en zorlu yarışı olarak dikkat çeken Türkiye Rallisi'nde Kara-Bakançocukları ekibi 9. olarak ayrıldı. Rallinin ikinci günü JWRC kategorisinde ikinciliğe kadar yükselme başarısı gösteren Renault Sport Türkiye ekibi, lastik patlatarak toplamda yaklaşık 15 dakika kaybetti ve JWRC'de Antalya'dan puansız ayrıldı. Türk Super 1600 sürücüleri klasmanında birinci sırada finiş gören ekip, ayrıca Türk Sürücüler Klasmanında da WRC otomobillerin ardından üçüncülüğü elde etti.

WALES RALLY GB
Fatih Kara-Cem Bakançocukları sezonun son startını Wales Rally GB'de aldı. Toplam uzunluğu 1300 km. olan ve 351 km'lik 19 özel etaptan oluşan ralli, 30 Kasım Perşembe akşamı saat 19.30'da Cardiff'den verilecek seramonik start ile başladı. Toplam 1206 km. uzunluğunda olan ve 17 özel etaptan oluşan rallinin ilk ayağında Türk ekip dikkat çekici bir performans sergiledi. Üçüncü özel etap olan Rheola 1'de ikinci zamanı kaydeden ekip, günü JWRC kategorisinde 4. sırada tamamlamayı başardı.

Renault Sport Türkiye pilotu Fatih Kara duygularını, "Wales Rally GB bugüne kadar yarıştığım en zevkli ralliydi. Çok iyi başladık hızlı etap zamanları kaydettik. İyi bir tempoda giderken, notu yazdırırken benim bir eksiğim yüzünden bir aksilik yaşadık ve çok üzgünüz. Kesinlikle podyumda hatta birinci bitirebileceğimiz bir ralliydi ancak sezona talihsiz bir nokta koymak zorunda kaldık. Bu sezon gerçekten de çok iyi bir otomobille yarıştık, hiçbir eksiğimiz yoktu, tek eksiğimiz tecrübeydi. Bugüne kadar hiç görmediğimiz etaplarda yeni bir otomobil, yeni bir co-pilot ve yeni bir ekiple yarıştım. Kısacası her şey yeniydi benim için ama gerçekten de çok tecrübe edindik. Bu edindiğimiz tecrübeyi 2007 sezonunda çok daha iyi değerlendireceğimize inanıyorum ve yeni sezon için çok ümitliyiz. Bizim için çok heyecanlı bir sezondu ve Dünya Gençler Şampiyonası gibi önemli bir arenada yarışan ilk Türk ekip olmak gerçekten de çok gurur vericiydi. Başta bize güvenerek bu imkanı veren Renault Mais ailesi olmak üzere Renault Sport Technologies, Barroso Sport ile sponsorlarımız Elf, Omsan ve Radyo 5'e katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz." şeklinde dile getirdi.

Renault Sport Türkiye pilotu Cem BAKANÇOCUKLARI ise sezonu "Sezona hedeflediğimizden çok daha iyi başladık ve o nedenle beklentiler de yükseldi. Yarışları tanımak açısından daha farklı bir strateji belirledik. Bu sezon start aldığımız 6 ralliden sadece en son rallimiz olan Rally GB'yi bitiremedik. Bunun haricindeki tüm rallilerde tüm etapları geçip, iyi bir tecrübe edindik. Clio'muzun asfalt ve toprak performansı çok iyiydi. Sadece küçük ayarlar gerekti onları da yarışlar içerisinde gerçekleştirdik. Bu şampiyonada yarışmamız bizim için gerçekten de çok büyük tecrübe oldu. Bize bu imkanı sağlayan Renault Mais'e çok teşekkür ediyorum." şeklinde değerlendirdi...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön