Cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağış miktarları belli oldu

Vatandaşlar tarafından 24 Haziran seçimleri için cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağış rakamlarına göre, en çok bağışı 25.8 milyon lirayla CHP'nin adayı Muharrem İnce topladı. İnce, bir önceki seçimde aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun topladığı 8.5 milyon liralık bağış toplamını 3'e katladı.

Cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağış miktarları belli oldu

24 Haziran seçiminde yarışan cumhurbaşkanı adaylarına vatandaşlar tarafından yapılan bağış rakamları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hariç tutulduğunda en çok bağışı 25.8 milyon lira ile CHP'nin adayı Muharrem İnce topladı. 143 bin kişinin bağışta bulunduğu İnce, bu tutarla, bir önceki seçimde CHP ve MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun topladığı 8.5 milyon liralık bağış toplamını 3'e katladı.

Dünya'dan Tamer Işıtır'ın haberine göre, İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'e ise yaklaşık 17 bin kişi 5.4 milyon liralık bağışta bulundu. İnce'den sonra en çok bağışı alan Akşener'i, Saadet Partisi'nin adayı Temel Karamollaoğlu izledi. 805 bin lira bağış toplayan Karamollaoğlu'na bağış yapan kişi sayısı 2543 oldu.
2014'teki cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olan ve cezaevinde tutuklu bulunduğu için sınırlı bir kampanya dönemi geçiren HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'a 3 bin kişi toplamda 489 bin lira bağış yaptı. Demirtaş, 2014'te bu rakam 1.2 milyon liraydı.

Vatan Partisi'nden aday gösterilen Doğu Perinçek'e ise bine yakın vatandaş yardım yaptı. Perinçek'e yapılan toplam bağış tutarı 300 bin lirayı buldu.

HARCANMAYAN BAĞIŞ HAZİNE'YE GİDECEK

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilgili kararı uyarınca adaylar, adaylığın kesinleşmesinden seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde bağış alabildi. Adaylara, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruğundan olmayan gerçek kişilerden bağış yapılmadı.

Adaylar sadece nakdi yardım alabildi. Bir kişinin her bir adaya yapabileceği yardım tutarı, en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı olan 13 bin 916 lirayı geçmedi.
Adaylar 2 bin liraya kadar nakdi yardımları makbuz karşılığında ve aynı gün seçim hesabına yatırmak üzere alırken, bu miktarın üzerindeki nakdi yardımlar ise adayların ‘Seçim Hesabı' olarak açtırdıkları ve YSK'ya bildirdikleri banka hesabına bağışçı tarafından yatırıldı. Söz konusu sürede, bağış ve yardımlar ile yapılan harcamalar YSK tarafından tasdik edilen listelere kaydedildi. Bağış tutarları YSK tarafından 14 Ağustos'a kadar kamuoyuyla paylaşılacak. Bağış ve yardımlardan belirtilen limiti (13 bin 916 TL) aşan miktar ile harcanmayan kısım ise Hazineye intikal ettirilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
fakirler tayyip i destékledi daha fakir kalmak için yola çıktılar ????
ince ince soygun
RTE nin bağışını gerçek olarak tesbit etmek ne mümkün.
harcanmayan bağışlarım katsayıları ile birlikte hesaplanarak iade edilmesi gerekir
onlar yıkılması için çabaladığın hükümete kaldı canım benim, su varmı yakınında :)))
az yedirdi vatandaş,yedirmeye devam etsin.
harcamalar incelensin kullanılmayan paralar iade edilsin tabi kılıfına uydurulup elle yazılmış faturalar oratlıkta çoktur şimdi
chp nin bilişim firmasına elle kestirdiği fatura gibi mi :)
hükümeti beğenmeyenler bol bol vermiş maşallah :)))
Bu daha iyi dilenmiş.
@raifkaya23 boş yapma cahil yobaz
@sercan_1986_spgvr nickinden 86 dogumlu olduğunu düşündüğüm Serkan senin bu ağzınla 14 yaşındaki çocuklar konuşuyor sen önce büyü sonra buralara yorum yaz bence
ince. güzel dilenmiş ..tebrik etmek lazım..chp ...enayilerin parasını çatır çatır yer ,hazineye de bir kuruş bırakmaz.. merak etmeyin..
@anksinan paramız helal olsun.yalnız senin gibi enayilerin parasını ve hakkınıda akp yiyor.
@cemalhakyol bizde erdoğana helal ediyoruz , aradaki fark bizim helal ettiğimiz kazanıyor, sizinki sizin paraları yediğiyle kalıyor sizde eliniz bögrünüzde kalıyor , buna ne diyeceksin
adam her mitingde "Ateşleyin" diye yalvardı .. olacak o kadar
hazineye neden gidiyor imsanlara geri dagitin. ulan istemeden malimiza vokuyorlar. trt de de aynnisi oluyor
aklı olan bu paraları o günkü kurdan dolara çevirsin ve kişi sayısına bölerek ortalama bulsun bakalım. bu millet bu kadar zenginse,muhalefet niye yaygara yapıyor be. bir de artan paralar iade mi edilecek, hazineye mi kalacak. yoksa şahıslarda mı kalacak.. takip edin kim araba, ev, yat ,kat, villa alacak bakalım.
en fazla bağışı erdoğan topluyor. hazineye en az iade eden de erdoğandır.
@canpazari he öyleymiş nerden bildin yamuk
ahmak chp seçmeni,hiç oldu o para göz göre göre
Cumhurbaşkanımızın yerinde olsam bu keriz parasını Fakire fukaraya ihtiyaç sahiplerine dağıtın derim. Bunlar kayıtlı kuyutlu rakamlar haa. Bir de bağışta üst limit var üzerini veremiyorsun, hani ülke batıyordu hani dibi görmüştük? Allah daha çok versin de sadece muharrem inceye yapılan bağışla kaç orta ölçekli fabrika kurulur kaç kişiye istihdam sağlanır. Bağış sahipleri hadi avcunuzu yalayın şimdiiii sonra da şu için. Tayyip düşmanlığı için hibe edilen paraya bak, neyse kaydı olan bu para ganimet niyetine devlet kasasına girecek hiç değilse:)
İNCENİN AKLIYLA DAHA FAZLA OYNAMAYIN, ADAMI SEÇİM ATMOSFERNDEN KURTARMAZSANIZ 2023 E KALMAZ MEFTA OLUR.
Fetö den gelecek parayı göstermemek için milletten para istedi karambolde kaynattı. Kişi başı 200 tl bağış yapılmış akıl kar ı mı millet 200 er lira versin ?
Bir ihtiyaç sahibine 1000 tl verin desen bulamassın bi adam hakkını yemeyelim zaman zaman da çıkar yardım edeyim diye oda 6 ay çalıştırır yardım ettim diye
sn erdoğana 1 milyar tl vardır rahat
Diğer Haberler