Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması: Putin ile görüşeceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'deki son durumla ilgili bilgileri paylaştı. Önümüzdeki günlerde bölgede nasıl bir adım atılacağıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, saat 18.00'de Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşeceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi. Erdoğan açıklamasında "Bu akşam saat 18'de Putin ile görüşeceğim. Görüşmenin neticesi tavrımızı belirleyecek" dedi. Erdoğan ayrıca 150 rejim mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıklayarak "Rejim İdlib’de bu zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Zaten konuya sizler de vakıfsınız sayın Merkel, sayın Macron sayın Putin ile yaptıkları görüşmeden bu konuları ele almak suretiyle İdlib’de çok kararlı bir ateşkesin yapılması için böyle bir daveti kendilerine yaptılar. Bu davet karşısında beklenen bir cevap vardır diyemem. İstanbul’daki teklifle ilgili de Putin arzu edilen cevabı onlara vermedi.

GÖZLER 18.00'E ÇEVRİLDİ

Bu akşam saat 18.00'de Sayın Putin ile benim bir telefon görüşmem olacak.

İDLİB'DE SON DURUM

Bizim 2 şehidimiz ve orada malum bazı araç gereçlerin imhası söz konusuydu ama bunun kat kat fazlası 150 rejim unsuru imha edildi. 12 tank, 3 zırhlı araç, 14 obüs topu ve 2 doçkalı pikap imha edildi. Ve şu anda oradaki mücadele yine kararlı şekilde devam ediyor.

Rejim İdlib halkına bu zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak o zaman yapabiliriz.

Saat 18.00’de Sayın Putin ile görüşmem olacak. Temenni ederim ki bu görüşmeyle hayırlı bir adım atmış oluruz.