Cumhurbaşkanlığı'na koruma ordusu! Resmen kuruldu

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Yeni kararname ile Cumhurbaşkanlığı korumaları, Cumhurbaşkanı’nın, aile fertlerinin, yardımcısının, bakanların ve İdari İşler Başkanı’nın hem maddi hem de manevi şahsiyetlerini korumakla görevli olacak. Korumalar ayrıca Cumhurbaşkanı’nın talimat verdiği herhangi bir kişiyi de koruyacak.

Cumhurbaşkanı’nın yardımcıları, bakanları ve idari işler başkanı da korunacak. Saray korumaları Cumhurbaşkanı’nın talimat verdiği herhangi bir kişiyi koruyacak. Koruma görevi hem maddi hem de manevi şahsiyetleri korumakla da görevli.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre; 24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı ile birlikte tüm devlet teşkilatını yeni sisteme göre dizayn eden 10 Temmuz tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nden dün kapsamlı bir değişiklik yapıldı. En dikkat çeken değişikliğe ise Cumhurbaşkanlığı teşkilatında imza atıldı. Buna göre Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na bağlı olarak Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanlığı’ndaki mevcut Koruma Daire Başkanlığı genel müdürlük seviyesine getirilmiş oldu. Koruma Hizmetleri Genel Müdürü de Emniyet Genel Müdürü yetkileri ile donatılmış olacak. Müdür, hizmet yönünden Cumhurbaşkanı’nın kendisine, idari yönden ise Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na bağlı olacak.

BAKANLARA DA CUMHURBAŞKANLIĞI KORUMASI

Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün görev çerçevesi dünkü kararnameyle genişletildi. Cumhurbaşkanlığı korumaları; Cumhurbaşkanı ve ailesinin yanı sıra Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nı da koruyacak.

TALİMAT VERDİĞİ KİŞİYİ DE KORUYACAK

Korumalar Cumhurbaşkanı’nın talimat verdiği herhangi bir kişiyi de koruyacak.

MANECİ KORUMA

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı daha önce sadece güvenlik sağlama, herhangi bir tehlike ve saldırıya karşı koruma hizmeti veriyordu. Yeni kararname ile Cumhurbaşkanlığı korumaları, Cumhurbaşkanı’nın, aile fertlerinin, yardımcısının, bakanların ve İdari İşler Başkanı’nın hem maddi hem de manevi şahsiyetlerini korumakla görevli olacak. Koruma görevi yurtdışında da gerçekleştirilebilecek. Korumalar, Cumhurbaşkanı’nın katıldığı program yerlerinde taşıt ve yaya trafiğini düzenleyecebilecek.

ÖZEL HAREKAT POLİSLERİ

Daha önce parlamenter sistemin son Bakanlar Kurulu kararlarından biriyle Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde Özel Harekât Şube Müdürlüğü kurulmuştu.

ÖMÜR BOYU BÜYÜKELÇİLİK!

Kararname ile ayrıca, İdari İşler Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü, Başdanışmanlar, Danışmanlar ve genel müdürlerden büyükelçi unvanı alanların, bu görevlerinden ayrılsalar da Cumhurbaşkanı tarafından geri alınmadığı sürece büyükelçi unvanı taşımaya devam edebilmeleri sağlandı.

Cumhurbaşkanı yurtdışında isterse geçici olarak özel diplomatik temsilcilikler kurabilecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı yabancı bir ülkede Türkiye’nin menfaatlarını koruyan bir devletin o ülkedeki temsilciliğinde geçici olarak temsilci görevlendirebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 226 yorum
vay vay vay ne cok dusmanimiz varmis ya halki kim koruyacak sizden acaba
iç düşman hain çok olunca korunur tabi kendi ülkesinde
Rezillik bunun adı korkuyorum
ADALET OLMADIGI YERDE KORKU HÜKÜM SÜRERMİŞ !
@photomen_2017 senin gibilerden bahsediyorsun sanırım bir tarafta bir fert bir tarafta türkiye cumhuriyetı. ferde bir sey olmasın ama ülke ve halka ne olursa olsun demi.
@fahrettin_goycimen_1960 niye salak abd israil babakanlarını ordu koruyor bizimki daha mı önemsiz
@zzeki_1969 bunun gibiler dinci hukemet gelir dinci olur milliyetci gelir milliyetci olur solcu gelir solcu olur hdp gelse hdpli olur bunlar gibilerin tek gecim kaynagi hukumet kimse onu yalamak
@zzeki_1969 fransa başkanı bısıklet ıle gezıyor onu hıc soğlemıyorsyn ınsanından keseceğını kemer sıkacağına saraydan kıssın dıyemıyorsun
@zzeki_1969 kardeş abd başkanının başkanlık yaptığı ülke 1 milyara yakın nüfusu var koca kıta ve bir sadece eyaletinin geliri bizim ülkemizden yüksek aramızda dağlar kadar fark var sen o adamlarla bizi bir tutma
@erdincdj Efendi Cumhuriyetten değil;şahıslara tanınan özel yetkilerden bahsolunuyor.Kafan basmadı mı ?Ülykede emniyet,ordu yokmu ?Yasalar yokmu da özel yasa muamelesi kullanma yetkisi alınıyor ??y
@zzeki_1969 hem nasıl vay icraatlar konusunda parmak ısırtıyoruz. koruma ordusu promosyon poşet sırada ne var acaba? hala bunlara prim yaptıranlar alkışlıyorum sizi.
Tipik ortadogu parti devleti olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz..
Ortadoğu parti devleti nasıl oluyor biraz açarmısın kardeşim?
@r.etkar mesela eski Irak ve baas partisi ve Saddam Hüseyin Suriye ve Esed , Mısır ve Sisi vs vs
@mustafakemalpasa_2018 Millet her gün artan ağır vergilerle ezilirken, her seçim her nasılsa oyu %51 çıkan, vur patlasın çal oynayan yaşayan saray yönetimi şeklinde oluyor şeker kardeşim.
@r.etkar ÖYLE YÖNETİME KİMSE ÖZENMESİN. KAADDAFİ, SADDAM, ESAT ' LARIN DURUMU DAHA GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE. DÜNYAYA BAKİ Mİ KALDILAR. OLAN HALKINA OLSU. GERÇEKLERİ ŞİMDİDEN GÖRELİM DE EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEYELİM.
KISACASI KRAL ÇIPLAK DİYELİM.
olum dua edinde iyi korusunlar..Onum başına bi iş gelirse sizi kim korur. . Yerinizde olsam Onun başına bi iş gelsin istemezdim.. Onun güvenliği aslında Türkiye nin tamamının güvenliğidir
@palermo544 YAV HE HE HÜLOĞ.SİZİN GÖZÜNÜZE PERDE İNMİŞ.BİR ÜLKE YÖNETMEK O KADAR ZOR BİR DEĞİL.ÖNEMLİ OLAN DEVLETİN BÜTÜN MEKANİZMASI İYİ İŞLESİN.YÖNETİCİYE KALANDA MİLLETİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEMEK.BAKIYORUZ MİLLETİ BİRBİRİNE DÜŞÜREN İŞLEMEYE ZORLAŞTIRANDA BU KRAL ÇIPLAK.
@palermo544 çok kan aktı çok.bunun vebali büyük.
@palermo544 Bizi Allah korur Seni kim korur koyun
@palermo544 helal sana kardeşim
@berkuygurc kısaca salaksın
@palermo544 hayırdır ? sizi kim korur ne demek?? yani bizi şimdiye dek birilerinden CB mi korudu !! o halde o birileri KİM ?? Sen resmen iç savaş çığırtkanlığı yapar durumdasın bilmem farkındamısın!!
@hsn.blbn sen nesin beyinsiz koyun. Amerika uşağı fetö haini koyunlar sizi...
@palermo544 İNSANOĞLU FANİDİR.HA BUGÜN VARSIN HA YARIN. DÜNYADA PEYGAMBERLER BİLE CANLI OLARAK EBEDİ KALMAMIŞTIR.İNSAN KOYUN OLDUKTAN SONRA SİZİN GİBİLERE ÇOK ÇOBAN BULUNUR.
@berkuygurc :)) siz Küba ya gidin orda herşey bedavaymış hade kaybolun ya da efendi efendi oyurun izleyin okay?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler