DASK'ta yeni tarife yarın yürürlüğe giriyor

İSTANBUL(ANKA)- Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK), Zorunlu Deprem Sigortası'nda konut başına "azami" teminat tutarı ve metrekare birim fiyatları yarından itibaren yürürlüğe giriyor.

DASK'ın asgari maliyetlerle sunduğu Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı 110 bin YTL'den 120 bin YTL'ye çıkarıldı. Hazine Müsteşarlığı tarafından her yıl belli ekonomik göstergeler dikkate alınarak yenilenen ve 5 Mart 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Zorunlu Deprem Sigortası yeni tarife ve talimatının, yayımdan itibaren 2 gün sonra yürürlüğe girmesi öngörüldü.

-1. DERECE RİSKLİ BÖLGEDE 100 METREKARE KONUTUN YILLIK PRİMİ 118 YTL
2.7 milyon konutu sigortalayan DASK'tan yapılan açıklamaya göre, yenilenen zorunlu deprem sigortası tarife ve teminat paketine göre 100 metrekarelik ve 1. derece risk bölgesinde bulunan bir konutun daha önce 45 bin YTL olan teminat tutarı, yeni metrekare birim fiyatlarına göre 49 bin YTL'ye yükseltilirken 109 YTL olan yıllık prim tutarı da 118 YTL olarak belirlendi.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, tarifedeki genel prim artışının yüzde 8 dolayında olduğunu belirterek, primler belirlenirken ev sahipleri için ödenebilir bir tutar olmasına da dikkat edildiğine dikkat çekti. Serdar, Zorunlu Deprem Sigortasının primleri saptanırken kar amacı güdülmediğini; primler, konut sahiplerinin ödenebilir bir prim karşılığında maksimum teminat almaları dikkate alınarak belirlendiğini ifade etti.

DASK'ın dünyanın en büyük sigorta havuzlarından biri olduğunu dile getiren Serdar, Zorunlu Deprem Sigortasına sahip bir binanın deprem nedeniyle küçük ya da büyük her tür hasarda meydana gelebilecek kayıplarını hızlı bir şekilde telafi edildiğini belirtti.

2008 yılı için metrekare bazında sigorta bedelinin tespitinde, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Bina İnşaat Maliyet Endeksi (2007 yılı IV. Dönem) ile Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen Emlak Vergisi Genel Tebliği (2008) ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın yayınladığı Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2007 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ dikkate alındı. (ANKA)