HABER

Davalar kiliseyi telaşlandırıyor

BOSTON (İHA) - Fox News tarafından verilen haberde, Boston'daki Katolik Kilisesi lideri Kardinal Bernard Law'ın, giderek çoğalan pedofili (sübyancılık) iddialarını Papa ile tartışmak üzere Roma'ya gittiği bildirildi.

Law'ın aniden Roma'ya gidişinin, cinsel taciz iddiaları nedeniyle istifasını talep eden göstericiler nezdinde hayal kırıklığı uyandırdığı belirtildi.
Law'ın Sözcüsü Donna Morrisey konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti ancak Fox News'de yer alan haberlerde, Kardinalin inziva yönündeki Papa nasihatini dinleyeceği ve bu suretle suçlamalardan uzak kalmayı tercih edeceği öne sürüldü.

400'den fazla kişinin, çocukluk döneminde cinsel tacize uğradıklarını iddia ederek, sübyancı papazlara izin verildiği gerekçesiyle kilise aleyhine davalar açması üzerine, Boston Kilisesi'nin, iflasını ilan etmeyi düşündüğü öğrenildi.
Yüzlerce mağduru temsil eden bazı grupların Katedral önünde protesto gösterileri yaptığı ve bazı papazlar ile piskoposların, suçlanarak yargı karşısına çıkarılmasını talep ettiği belirtildi.

Boston Globe gazetesinde yer alan bir haberde, Boston papazlarından bir grubun, Kardinal Law'ın istifasını talep eden bir çağrı metni hazırladıkları öne sürüldü. Gazetenin haberinde, söz konusu mektupta Law'a hitaben, "Geçen aylarda ve bilhassa geride kalan birkaç gün zarfında meydana gelen olaylar, Boston Kilisesi'nin gerektirdiği ruhani liderliği artık icra edemeyeceğinizi bize göstermiştir" ifadelerine yer verildiği belirtildi.

İFLASIN İLAN EDİLMESİ Kilise Mali Konseyi'nin de, iflasın ilan edilmesi konusunda Kardinal Law'ı yetkilendirdiği ve kararın, Papa'nın onayına sunulduğu bildirildi. İflasın, yeni davalar için zaman tahdidi getirmek ve halihazırda sayıları yüzlerce olan şikayetçilerin tek bir grup halinde federal mahkemede temsil edilmesini sağlamak gibi Kilise lehine şartlar ihtiva ettiği ancak diğer taraftan, toplam serveti 1.3 milyar doları bulan Kilise idaresine ait mali kayıtların da iflas ilanının ardından bağımsız denetime açılmasının gerekeceği kaydedildi.

Resmi bir açıklama yapan Kaliforniya Katolik Kilisesi'nin de, cinsel taciz mağdurlarının papazlar aleyhine dava açmasını kolaylaştıran yeni eyalet yasaları dolayısıyla uyarıda bulunduğu ve söz konusu düzenlemelerin muhtemelen mali krize yol açacağını ifade ettiği bildirildi. 1 Ocakta yürürlüğe girecek yeni yasanın, cinsel taciz olaylarıyla ilgili zaman aşımı süresini bir hayli genişlettiği ve uzun yıllar önce yapılan tacizler için dahi müştekilere dava açma imkanı tanıdığı öğrenildi.
Uyarıda, açılan davaların Kilisenin hazinesini tüketeceği ve bu nedenle fakirlere yapılan yardımlar gibi hayır işlerinin sekteye uğrayacağı öne sürüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön