Davutpaşa patlamasının mağdurları yaşadıklarını anlattı

İSTANBUL (İHA) - Davutpaşa'da 31 Ocak 2008 tarihinde yaşanan doğalgaz patlamasında hayatını kaybeden 21 kişinin yakınları, olay sonrası kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

Makine Mühendisleri Odası'nda düzenlenen toplantıya yaklaşık 40 kişilik mağdur ve mağdur yakını katıldı. Ölenler için düzenlenen 1 dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapıldı. Bir Umut Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen toplantıda patlamada hayatını kaybeden Yaşar Kara'nın kardeşi Halil Kara, "Davutpaşa'da yakınlarını kaybetmiş ve yaralanmış aileler bir araya gelerek bu memleketin geleceği için iş güvenliği için sağlıklı yaşama koşulları, kanundışı yaşam koşullarını sona erdirmek adına davalarımızın takipçisi olacağız. Davutpaşa patlamasında sorumlu olanların ortaya çıkartılmasının önemli ve de bizim payımıza düşen insani bir görev olduğunu düşünüyoruz. Memleketimiz insanlarının bu sorumsuzluğa ve sonuçlara layık olmadığına inanıyoruz" dedi.

Yetkili kurum ve kuruluşları seslenene Kara, "İdari ve adli yargıda açacağımız davalarda adli yardım talebimizin kabul edilmesini istiyoruz. Harç paraları nedeniyle bu hukuksal süreçlere başvuru ve takip hakkımız engellenmesin diyoruz. Hayatını kaybedenlerin ve yaralıların yakınlarına dönük psikolojik talep istiyoruz. Kazada hayatını kaybedenlerin ve yararlı mağdurlar ailesini geçindiren insanlardı. Onların yokluğunda geride kalan aile fertlerinin geçinecek kira ödeyecekleri durumda olmadıkları
belirterek TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinden sosyal konut tahsis edilmesini talep ediyoruz. Hayatını kaybedenlerin çocuklarının eğitimlerine devam etmeleri amacıyla, gerek burs gerek de maddi teşviklerin sağlanmasını istiyoruz. Bizlere söz verilen maaşların bağlanmasını istiyoruz" diye konuştu. Bir Umut Derneği Başkanı Nilgün Uzun, "Davutpaşa'daki iş merkezinde acımasız ve kötü koşullarda insanlık dışı yöntemlerle çalıştırılan işçiler, gözü kar hırsı bürümüş patronların gerekli denetimleri yerine getirmeyen yetkililerin kurbanı oldular. Biz ailelerin yanındayız. Sorumluları takip edeceğiz. Olayda ölen ve yaralananlar ile ilgili her türlü dayanışmayı gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Davutpaşa'daki patlamada hayatını kaybeden 2 çocuk annesi Selma Bakkal'ın gözü yaşlı annesi Nigar Bakkal, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi.
Oğlunun patlamada yaralandığını söyleyen acılı anne ise hastanelerde çok zorluk yaşadıklarını belirterek, kendilerine yardım edilmesini istedi.
Patlamada yaralanan bir genç ise dehşet dolu dakikaları anlattı. Ağabeyi ile birlikte ev geçindirdiklerini dile getiren genç, kendisinin ailesine yardımcı olamadığını ve bu nedenle üzüldüğünü söyledi.