'Eski bakanlara sefil olmamaları için ömür boyu maaş bağladık'

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hükümet, bakanlara ömür boyu maaş ve diğer bazı avantajlar sağlanmasını öngören kararnameleri savundu.

'Eski bakanlara sefil olmamaları için ömür boyu maaş bağladık'

Hükümetin açıklamasında, maaşların "yetkilileri zengin etmek için ödenmediği" iddia edildi.

Eski bakanlara en az 2 bin Dolar maaş ödenmesini öngören iki kararname büyük eleştiri almıştı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde halkın çok büyük kısmı yoksulluk içinde yaşıyor.

Görevi yeni seçilen kabineye devretmek üzere olan hükümet, maaşların devletin bakanların "gıda, barınma ve sağlık gibi minimum temel ihtiyaçlarını gidermek için" ödeneceğini" duyurdu.

Ayrıca hükümetin ödemeleri "bakanların sefil olmamaları için" yapılacağı vurgulandı.

'ÜLKENİN DURUMUYLA BAĞDAŞMIYOR'

Görevi bırakmaya hazırlanan Başbakan Bruno Tshibala'nin geçen Kasım ayında imzaladığı iki kararname, kısa süre önce ortaya çıktı.

Reuters ajansının haberine göre ilk kararname, eski başbakanlara görevdeki başbakanın aldığı maaşın yüzde 30'unun ödenmesini, yılda bir kez business class uçak bileti ve aylık 5 bin dolar barınma yardımı verilmesini öngörüyor.

İkinci kararnamede ise eski bakanlara görevdeki bakanların aldığı maaşın yüzde 30'unun ödenmesi, aylık bin dolar barınma yardımı ve yılda bir business class uçak bileti verilmesi isteniyor.

Kararnameler tüm siyasi çevrelerce eleştirildi.

Eski Devlet Başkanı Joseph Kabila'nın bir danışmanı kararnamelerin "ülkenin sosyo ekonomik durumuyla bağdaşmadığını" belirtti.

Ancak hükümet, kararnamelerin geriye dönük olmadığını ve sadece şimdiki hükümet ve gelecekteki yönetimleri kapsadığını söyleyerek, atılan adımı savundu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yeni devlet başkanı Felix Tshisekedi geçen ay yemin edip, göreve başladı. Tshiksekedi, son 60 yıldır ülkedeki ilk barışçıl iktidar devrinde göreve geldi.

Transparency International'ın son yolsuzluk algısı endeksinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti 180 ülke arasında 161. sıradaydı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Bize ne kongodan kangodan arkadaş. Senin vekiline bakanına sanki maaş bağlanmıyor. Emekli ediyoruz biz emekli. Bunun haber değeri yokmu. Çoluğumun çouğumun rızkını çalanlara hakkım helal değildir.
@serdar_1977_rziao ecevit hükümeti gibi kongo hükümeti
@serdar_1977_rziao kurban olun ecevite
@dogan_cem_1987 Ecevite kurban ol sen. Ahirette ecevit senın gıbı kansızlardan hakkını alacaktır.
bizde de farklı değil ki. araştırın bakalım eski milletvekilleri ne kadar maaş alıyorlar.ama burası kongo değil. muz cumhuriyetimi burası. tabiiki daha çok çalışıp sayın eski bakanlarımızın ve milletvekilkerimizin çocuklarını amerikalarda okutmalıyız. Onların kongodan eksiklerimi var. hepsi vatanına hizmet etmiş.Bakın canım ülkeme. yanlış giden bir şey varmı. Daha çok çalışmalıyız daha çoookkk.
eski bakanları kapsamıyor hikaye dava açıp kazanırlar bana vekalet versinler :)))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler