HABER

Deri kanserini yakından tanıyın

Malin Melanom dünyada görülme sıklığı en hızlı artan kanser türüdür. Avrupa' da her 100.000 kişiden 12'sinde, Kuzey Amerika'da 15 'inde, Avustralya'da 43'ünde görülür. Bu sıklık artışının nedeni kalıtımsal mekanizmalar, kimyasal karsinojenler, yaşam biçimi değişiklikleri gibi çeşitli olsa da en önemli nedeni yoğun ultraviyole ışınına maruz kalınmasıdır.

Deri kanserini yakından tanıyın

Malin Melanom tedavisindeki gelişmeler gittikçe artsa da savaşabilmek için en önemli sileh korunma ve erken tanıdır. Malin Melanom önce deri yüzeyinde büyür, sonra derinin deri tabakalarına geçer. Tümör derinliği1,5 mm'i geçmişse; kan ve lenf damarlarının bulunduğu deri tabakasına ulaşmışsa % 40 olasılıkla vücut içinde yayılmıştır.

Erken tanı konulmuş malin melanomda ise iyileşme oranı % 100' e yakındır.

Malin Melanom her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 20-70 yaş arası görülür. Hastaların % 25'i 40 yaş altındadır. Kadınlarda en sık diz altında erkeklerde sırtta görülür.

1. Yüzeysel Yayılan Malin Melanom: Melanomların % 70'i bu tiptedir. Bozuk para büyüklüğünde yassı plak veya nodüller düzensiz keskin olmayan sınırlıdır. Kahverengi, gri, mavi, siyah vebeyaz olmak üzere çeşitli renkler birbirinin içine girmiştir.

2. Nodüler Malin Melanom: Tüm melanomların % 15'idir. Derinlemesine büyüme hızı çok hızlıdır. Mavi- gri-kahverengi üzeri ülsere olmaya meyilli yarı küresel nodüllerdir.

3. Akral Lentiginöz Malin Melanom: ( % 7) El- ayak ve tırnak çevresinde yerleşir. Dış görünümü küçük yaşlılık lekesi( lentigo) benzeri siyah- kahverengi leke, yassı renkli nodül veya pigment( renk hücresi) içermeyen ülsere tümör şeklinde çok farklı olabilir.

4. Lentingo Malin Melanom: ( %8 ) Genellikle yaşlı kişilerin güneş gören yüz bölgesinde düzensiz, keskin olmayan sınırlı ön planda siyah lekler içeren farklı kahverengi tonlarda lekelerdir. Uzun süre lentigo malinaga (Insitu melanom) şeklinde kalabilir, derinlemesine büyüme fazı diğer tiplerden daha geç olur.

Erken evrede malin melanom asimetrik, çok-koyu kahverengi veya siyah renk gölgelenmeleri içeren, keskin olmayan sınırlı bir lekedir. Klinik olarak bu evrede yakalanması yaşamı kurtarır. Erken evre melanomu iyi huylu benlerden ayırmada klinikte ABCD kuralı uygulanır.

Malin melanom gelişim riski uyüksek kişiler başta olmak üzere herkes yoğun güneş ışınından korunmalı ve erken tanı yöntemlerine başvurulmalıdır.

Malin melanom gelişim riski yüksek kişiler:

1. Açık renk derili, açık renk gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri tipine sahip kişler

2. Özellikle çocukluk çağında ağır güneş yanıkları geçirmiş kişiler

3. Ailesinde malin melanom olanlar

4. Çok sayıda displastik nevüsü olan kişiler

5. Doğumsal benleri olanlar

6. Aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalanlar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler