HABER

DHA İSTANBUL BÜLTENİ-1

DHA İSTANBUL BÜLTENİ- 1 1- SANCAKTEPE'DE SİLAHLI SALDIRIYA UĞRAYAN MARKET SAHİBİ HAYATINI KAYBETTİ Haber-Kamera: Ali Kerem Bengi / İSTANBUL DHA Sancaktepe'de, market sahibi Salim Yahşi, dükkanında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.  Sancaktepe Mahallesi Osmangazi Caddesi'nde dün saat 21.00 sıralarında meydana gelen olayda iddiaya göre, cadde üzerinde marketi bulunan Selim Yahşi (30), tartıştığı kişiler tarafından market içerisinde silahlı saldırıya uğrayarak, göğsünden yaralandı.

DHA İSTANBUL BÜLTENİ- 1

1- SANCAKTEPE'DE SİLAHLI SALDIRIYA UĞRAYAN MARKET SAHİBİ HAYATINI KAYBETTİ

Haber-Kamera: Ali Kerem Bengi / İSTANBUL DHA
Sancaktepe'de, market sahibi Salim Yahşi, dükkanında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
Sancaktepe Mahallesi Osmangazi Caddesi'nde dün saat 21.00 sıralarında meydana gelen olayda iddiaya göre, cadde üzerinde marketi bulunan Selim Yahşi (30), tartıştığı kişiler tarafından market içerisinde silahlı saldırıya uğrayarak, göğsünden yaralandı. Saldırganlar kaçarak izlerini kaybettirdi. İhbar üzerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekipleri, ilk müdahalesinin ardından Selim Yahşi'yi özel bir hastaneye kaldırdı. Yahşi, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Polis ekipleri olay yerinde güvenlik önlemi alarak delil incelemesi yaptı.
Görgü tanıklarından Ali Hamza, "Yukarıda oturuyorduk. Dışarıdan pat diye bir ses geldi. Arkadaş bağırdı, aşağıya indik baktığımız da arkadaş kan içinde yatıyordu. Biz de ona müdahale etmeye çalıştık. O sırada ambulans geldi. Arkadaşı alıp götürdüler. Olayın tam olarak nasıl olduğunu bilmiyoruz. Yaralı şekilde gördüm, yaraya tampon yapmaya çalıştım. Arkadaş göğüs kısmından vuruldu. Biz ambulansa teslim ederken nabzı atıyordu. Bir süre sonra hayatını kaybettiğini öğrendik. Kendisi bir çocuk babasıydı" dedi.
Polisin olaya ilişkin çalışması sürüyor.

Görüntü Dökümü
---------------------
-Olay yeri
-Polis ekipleri
-Vatandaşlardan detaylar
-Olay yeri inceleme ekiplerin çalışması
-Market içerisinde cam kırıkları ve boş kovan
-Olayla ilgili konuşan Ali Hamza röp
-Genel ve detaylar
25.06.2019 - 00.20 Haber Kodu : 190625001

============================================

(ÖZEL)
2-KARTAL'DA MAHALLELİNİN YAKALADIĞI TACİZCİYİ POLİS LİNÇTEN KURTARDI

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ- Gamze ŞİMŞEK / İstanbul DHA
Kartal'da sokakta yürüyen kadın, yabancı uyruklu bir kağıt toplayıcısı tarafından taciz edildi. Genç kızın tepkisi üzerine kaçmaya başlayan şüpheliyi mahalle sakinleri yakaladı. Polis, şüpheliyi mahallelinin linç etmesinden kurtardı.
Olay, Kartal'da dün saat 15.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, evine giden D.Y(25) adlı kadın, site içinde yürürken arkasından sessizce yaklaşan Pakistan uyruklu bir kağıt toplayıcısı D.Y.'yi öperek taciz etmeye çalıştı. Bunun üzerine kadın çığlıklar atarak yardım istedi. Kağıt toplayıcısı genç kızın çığlığı üzerine kaçmaya başladı. D.Y'nin çığlığını duyan mahalle sakinleri kaçan tacizcinin peşine düştü. Vatandaşlar kaçan tacizciyi motosikletle, otomobille ve yaya olarak kovalamaya başladı. Saldırgan olay yerinin 500 metre uzaklığında bir sokakta yakalandı. Mahalle sakinleri kağıt toplayıcısını darp etmeye başladı. Saldırgan, mahalle sakinlerinin ellerinden kaçarak bir kuaföre sığındı. Mahalle sakinleri kuaförde de tacizciyi darp etti. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Ekipler, tacizciyi kuaförden çıkarırken vatandaşlar tacizciye tekrar saldırdı. Polis, vatandaşların saldırısına engel oldu ve kağıt toplayıcısını polis aracına bindirerek Kartal Asayiş Büro Amirliği'ne götürdü.

ANNE İSYAN ETTİ
D.Y'nin annesi Z.Y., yaşanan olayla ilgili şöyle konuştu:
"Ben 25 senedir burada yaşıyorum, hatta daha fazla. Kızım 25 yaşında, bu mahallede doğdu, büyüdü. Aynı mahallede aynı sokakta. Ama öyle şeyler yaşandı ki, tarifi mümkün değil. Kendi mahallemizde geçemez hale geldik. Gündüz vakti saat 2'de, 3'te bu çok kötü bir durum. Bunlara bir çare bulunsun. Biri de burada yanı başımızda. Şimdi ben buna nasıl güvenip gece markete gideceğim. Çocuğum gitse ben nasıl güveneceğim, geçip gideceğim."
Can güvenliklerinin olmadığını söyleyen anne, "Tamam onun da yaşamaya hakkı var. Benim kızıma yoldan geçerken saldırıp kafasına bir şeyle vurup bayıltıp o torbanın içine koyup götürebilirdi. Yada kesici bir aletle öldürebilirdi. Canını acıtabilirdi. Ölümle sonuçlanabilirdi. Peki bunun hesabını kim verecekti bana. Devlet mi bunu kapatacaktı. Ne yapacaktı, doldurdular buraya insanları. Madem doldurdunuz, sahip çıksaydınız. Hiç kimse ilgilenmiyor. O kadar insanlar başı boş ki. Tarifi mümkün değil. Buramıza kadar gerçekten geldi. Artık yeter" dedi.

BEN YAŞADIM BAŞKALARI YAŞAMASIN
Anne Z.Y., sözlerine şöyle devam etti:
"Görmüş olsaydım parçalayacaktım zaten. Kızım telefon etti, yetiş dedi. Neye uğradığımı şaşırdım. Bütün aile, mahalledekiler hepsi sahiplenmiş sağ olsunlar. Çocuğumu da yalnız bırakmamışlar. Ama sonuç daha değişik olabilirdi. Canına mal olabilirdi. Saldırmış kollarından tutup öpmeye kalkmış çocuğumu. Düşünebiliyor musunuz çocuğun ruh halini. Toparlayamıyoruz bir türlü. Bitik vaziyetteyiz. Üstüne yürüyünce çığlık atmış, çığlığından yetişip gelmiş komşular. Yakalanmış, şikayetçiyiz sonuna kadar. Ben yaşadım başkaları yaşamasın, bu kadar ucuz atlatılmayabilir. Lütfen bunlara bir çare bulunsun. Ya sahiplensinler sokaktan toplasınlar bu insanları. Ya ülkeden atsınlar ya da bizi kovsunlar"

SİTENİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ: YAKALADIK VE POLİSE TESLİM ETTİK
Genç kızın çığlıkları üzerine yardıma koşan sitenin güvenlik görevlisi Selçuk Öksüz, yaşanan olayı şöyle anlattı:
"Sitemize kağıt toplamak İçin girdi şahıs. Çıkmaz sokağımız orası, o anda komşumuzun çocuğu herhalde Kartal'a gidiyordu. Kıza sarkıntılık yapmış, taciz etmiş çocuğu. Biz kız çığlığı üzerine koştuk. Şahıs arkadan kaçtı. Biz de peşine düştük. Aşağı mahallede yakaladık. Polise teslim ettik."

TACİZCİNİN KAÇIŞ ANI GÜVENLİK KAMERASINDA
Pakistan uyruklu kağıt toplayıcısının genç kızı taciz etmesinin ardından sokak üzerinde koşarak kaçması güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde kağıt toplayıcısının sokak üzerinde koştuğu, ardından mahalle sakinlerinin motosiklet ve otomobile binerek tacizcinin peşinden gittiği görülüyor. Gözaltına alınan şüpheli ifadesinin alınmasının ardından yarın Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilecek.

Görüntü Dökümü:
-----------------
-Olayın yaşandığı site
-Olayın yaşandığı sitesinin içi
-Site sakini ile röp
-Sitenin güvenlik görevlisiyle röp
-Anne İle röp
-Genel ve detay
25.06.2019 -00.50 Haber Kodu : 190625005

==================================

3-THY'DEN 737 MAX AÇIKLAMASI

İbrahim YILDIZ /İSTANBUL, (DHA)
Türk Hava Yolları(THY), uçuşlarını askıya aldığı 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçakları yaz tarifesinde operasyonlarda değerlendirmeyeceklerini açıkladı.
Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, "Büyüme stratejimiz dâhilinde filomuzda olan 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçaklarımızı, sivil havacılık otoritelerinden gerekli uçuş onaylarının iletileceği tarihe kadar operasyonlarımızda değerlendiremeyeceğiz. Bu durum nedeniyle planlanan bazı uçuşlarımızda iptaller yaşanacaktır. Siz değerli misafirlerimizin anlayışına ve kamuoyunun bilgisine arz ederiz." denildi.

Geri Dön