HABER

DİE, sayım yapacak

ANKARA (İHA) - DİE, 2003'te 2002 yılını da kapsayacak şekilde, Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımı yapacak. Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısında meydana gelen değişme ve gelişmeleri belirlemek ve ekonomiyi oluşturan sektörlerin durumlarını izlemek amacıyla cari istatistik çalışmalarının yanı sıra DİE'nün 08.06.1984 tarih ve 219 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca sonu (3) ile biten yıllarda Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımı (GSİS) yapmakla yükümlü olduğu, 1927 yılından günümüze 7 kez Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımı yapıldığı ifade edildi. 2003 yılında, 2002 yılı bilgilerini kapsayacak şekilde Sekizinci Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımı yapılacağı bildirildi.

DİE'nin açıklamasında, 8. Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımında ilk kez Avrupa Birliği normlarına uygun "istatistiksel iş kayıt sistemi"nin kurulmasının hedeflendiği; sayımın, hem tarama yöntemi hem idari kayıtlardan yararlanılarak yapılacağı belirtildi.
Yapılan açıklamada, tüm cadde ve sokaklardaki işyerleri ziyaret edilerek yapılacak olan sayımda yaklaşık 17.000 kişinin görev alacağı, her il ve ilçede sayım komiteleri kurulması için çalışmaların başlatıldığı; I. Aşama uygulamasının Mart-Nisan 2003, ikinci aşama uygulamasının ise Eylül-Ekim 2003 tarihlerinde yapılmasının planlandığı ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön