HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dikenli incir (Hint inciri): Faydaları nelerdir?

Latince ismi opuntia ficus-indica olan dikenli incir; farklı bölgelerde Hint inciri, Mısır inciri, Frenk inciri, Kilis inciri, babutsa, küreç yemişi, pabuç inciri, eşek inciri, sabbara, frencir, kaktüs meyvesi ve kaynanadili gibi isimlerle de bilinir.

Dikenli incir (Hint inciri): Faydaları nelerdir?

Dikenli incir nerede yetişir; dünyada daha çok Güney Amerika, Afrika, ülkemizde ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Çok yüksek sıcaklığı seven dikenli incir, kurak bölgelerde daha çok yetişir. Herhangi bir sulama ya da özel bakım ihtiyaç duymadan yol kenarlarında kendi kendine büyüyebilir. Bir çeşit kaktüs olduğu için uzun süre susuzluğa dayanabilir.

Meyvesi çok sayıda çekirdekten oluşur. Dış yüzeyi kırmızı, turuncu ve sarı renklerde olup, 5-10 santimetre uzunluğundaki dikenlerle kaplıdır. Bu nedenle toplanırken çok dikkat edilmesi gerekir. Dikenler cilt yüzeyine temas ettiği anda acıya, sonrasında kaşıntıya neden olur.

Dikenli İncirin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 41

Yağ (g): 0.5

Karbonhidrat (mg): 10

Protein (g): 0.7

Dikenli İncirin Faydaları

Dikenli incir içeriğinde potasyum, magnezyum, çinko, fosfor, kalsiyum, demir mineralleriyle birlikte A, B6, C, E ve K vitaminlerini barındırır. Aynı zamanda insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu tiamin, niyasin ve riboflavin maddeleri açısından oldukça zengindir. Ülkemizde tüketimi çok fazla olmadığı için sadece bazı faydaları gün yüzüne çıkmıştır.

1. Sindirim sistemini düzenler

belly-3186730_1280

İçeriğinde yüksek oranda bulunan lifler sayesinde bağırsaklarda meydana gelen sağlık sorunlarını yok eder. Özellikle kabızlık, hazımsızlık ya da gaz gibi problemlerde dikenli incir çok etkili bir meyvedir. Su oranı yüksek bir meyve olması sebebiyle sindirimi gerçekleşen besinlerin vücuttan kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Bağırsakları daha çok çalıştırır ve atık maddeleri temizler. Sindirim sisteminin hareketlerini düzenleyen yararlı bakterilerin sayıca çoğalmasına yardımcı olur.

2. Cildi nemlendirir

adult-1867380_1280

İçeriğindeki yoğun su oranı cildin kurumaya başladığı dönemlerde ihtiyacı olan nemi tekrar kazandırır. Nemlenen cilt daha sağlıklı ve parklak olur. Meyvesinden ziyade dikenli incir yaprağının cilde faydaları daha fazladır. Cilt yüzeyinde meydana gelen lekelenme ve çillerin kısa sürede geçmesini sağlar. Yaprakları kaynatılıp ılık bir kıvama getirildikten sonra losyon ya da tonik olarak kullanılabilir. Yapraklarının içerisinde yer alan tiamin, niyasin ve riboflavin maddeleri çok sık görülen egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının önüne geçer. Cildin özellikle ihtiyaç duyduğu C vitamini ile kırışıklık, sarkma ve diğer yaşlılık belirtilerini azaltır.

3. Uzun süre tok tutar

woman-3177574_640

Dikenli incirin yapısındaki lifler vücudun uzun süre tok kalmasını sağlar. Özellikle kilo vermeye çalışılan dönemlerde tatlı krizlerinden kurtarıcı niteliktedir. Aynı zamanda kalorisi az olduğu için çok tüketimi dahi kilo almaya neden olmaz. Vücuda büyük ölçüde zarar veren ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca içerisindeki K vitamini ile sindirim sistemini destekler.

4. Hastalıkları tedavi eder

women-698919_1280

İçerisindeki C grubu vitaminleriyle soğuk kış aylarında çok sık karşılaşılan üst yolunum yolu hastalıklarının geçmesini sağlar. Nezle, grip ve bronşit hastalıklarında ortaya çıkan ateş, boğaz ağrısı, öksürük, balgam gibi semptomların etkilerini azaltır. Karbonhidrat ile hastalıkta kaybedilen enerjiyi geri kazandırır. Hastalığa neden olan virüs ve mikropları vücuttan uzaklaştırır.

5. Kolesterolü belirli bir seviyede tutar

blood-75302_640

Yüksek oranda içerdiği bileşenler sayesinde kolesterol seviyesini kontrol altına alır. Özellikle içerisindeki farklı türlerdeki vitaminler kolesterolün dostudur. Yüksek kolesterolü büyük oranda düşürür. Çok ciddi sorunlara sebebiyet verebilme ihtimali olan damart sertliği ve tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.

6. Fiziksel gücü artırır

spor

Dikenli incir, yüksek karbonhidrat oranıyla özellikle spor yapan insanlara fazlasıyla enerji sağlar. Spor esnasında enerjinin daha uzun süre vücutta kalmasına yardımcı olur. Bedensel zindelik katar. Polivitamin özelliği ile vücudun daha güçlü ve kuvvetli olmasını sağlar. Spor yaparken kaybedilen suyu vücuda kazandırır. Tüm bu özelliklerinden faydalanabilmek için mutlaka spordan önce tüketilmelidir.

7. Stresi yok eder

addict-2713526_1280

İçerisinde rahatlatıcı etkinin oluşmasını sağlayan riboflavin maddesi, stresten uzaklaşmaya yardımcı olur. Strese bağlı olarak ortaya çıkan bitkinlik, halsizlik gibi durumları yok eder. İçeriğindeki şeker sayesinde vücudun salgıladığı mutluluk hormonu oranını artırır, gerginliği azaltır.

8. Kan şekerini belirli bir seviyede tutar

kan şekeri

Vücudun yeterince insülin üretmemesi ya da üretilen insülini doğru kullanamaması sonucunda ortaya çıkan şeker hastalığını tedavi eder. İçeriğinde yoğun oranda bulunan flavonid maddesi sayesinde, kan şekeri seviyesinde oluşan artış ya da azalışı kontrol altına alır. Kontrol altına aldıktan sonra, ani seviye değişimlerini engeller. Şeker hastaları dikenli incir tükettiği zaman, vücut kan şekerini belirli oranda kullanır. Lifli yapısından dolayı şeker oranı arka planda kalır ve olması gereken ideal kan şekeri seviyesini gölgelemez. Şeker hastalığının ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan organ ve doku tahribatını onarmada yardımcı olur.

Dikenli İncir Nasıl Soyulur?

Kalın bir eldiven yardımıyla toplandıktan sonra dış yüzeyinde çok sayıda bulunan uzun dikenler bıçakla temizlenir. Ortadan ikiye ayırmak için iki ucuna da boyuna doğru kesik atılır. Kabukları çok sert olduğu için soyulması çok zor olur.

Dikenli incir nasıl yenir?

Sıcak yaz aylarında ferahlamak için buzdolabında bekletildikten sonra tüketilebilir. Ortadan ikiye ayrılan dikenli incir kaşık yardımıyla yenebilir. İçerisindeki çekirdeklerle beraber tüketilebilen dikenli incirin kabukları soyulduktan meyvesi yenilir. Aynı zamanda meyve suyu olarak tüketilebilir ya da yapraklarından yemek yapılabilir.

Dikenli İncirin Zararları

  • Vücudun çok sayıda çekirdeğin sindirimini gerçekleştirmede zorluk yaşayabilme ihtimaline karşı günlük olarak 2-3 adetten fazla tüketilmesi önerilmez. Bazı durumlarda bağırsak tıkanıklığına sebep olan çekirdeklerin cerrahi operasyonla vücuttan çıkartılması gerekir.
  • Aç karnına ve çok fazla tüketilmesi karın ağrısı, şişkinlik ya da hazımsızlık gibi sorunlara neden olur. Bu sorunların devamında ise kabızlığa neden olabilme ihtimali yüksektir.
  • Çok fazla olgunlaşmadan tüketildiğinde karaciğerde hassasiyet oluşturarak, vücutta alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durum cilt yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı ya da kabarıklık gibi belirtilerle kendini gösterir.
  • Düzenli olarak kullanılması gereken kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmesi sakıncalı olur. Kanın pıhtılaşmasına engel olan bu ilaçların vücuda etkisini devre dışı bırakır ve vücuda fayda sağlamasına engel olur.
    Youtube


En Çok Aranan Haberler