HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

DİSK Başkanı'ndan gaz bombası tepkisi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs kutlamalarına polisin sert müdahalesine tepki gösterdi.

Beko, "Gaz bombası atılacaksa çetelere, mafyaya, ülkeyi taşeron ülke konumuna getirenlere atılmalı" dedi.

Beko, DİSK Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada, işçilere polis müdahalesini arzu etmediklerini, ancak müdahale sonucunda bazı işçilerin yaralandığını, hatta bazılarının da taciz edildiğini, ancak İçişleri Bakanı Muammer Güler'in talimatı ile yürüyüşe katılan işçilere biber gazı atıldığını iddia etti. Olaylarda yaralananların ambulanslarla hastaneye götürülmesinde sıkıntı yaşandığını ifade eden Beko, "Adeta sıkı yönetim ilan edildiği için yaralıları alan ambulanslar, hastaneye gitmekte zorlandı" dedi.

-"İNSANLAR BU TERÖRÜ HAK ETMEDİ"-

Çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesine sert tepki gösteren Beko, adeta katledercesine yapılan saldırıyı DİSK adına kınadığını söyledi. Beko, "İnsanlar, bu yapılanları, baskıyı, terörü hak etmedi. Bunlar bu ülkenin insanları, bu ülkede çalışan işçilere kalkan eller, elbet bir gün kırılacaktır" ifadelerini kullandı. DİSK'in kurulduğu günden bu yana demokrasi mücadelesi veren bir sendika olduğunu, kendilerinin yarın da demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceklerini kaydetti.

-"GAZ ATILACAKSA ÜLKEYİ TAŞERON ÜLKE KONUMUNA GETİRENLERE ATILMASI LAZIM"-

Beko, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow'un da kendileriyle birlikte olmak istediğini hatırlatarak, "Kendisiyle az önce görüştüm ve bana "Türkiye'de yaşananlara bir anlam veremiyorum' dedi. Kendisiyle yaptığımız görüşmelere göre, hiç bir ülkede olay olmamış. Kimseye gaz atılmamış. İşçiler günlerini kutlamış. Ancak Taksim'de siyasal iktidarın işçilere uyguladığı tam bir faşist diktatörlüktür" diye konuştu. İşçilerin önündeki barikatların kaldırılmasını istediklerini dile getiren Beko, Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenlere tekrar müdahalede bulunulmamasını isteyerek, "Bu dakikaya kadar yaptıklarınızı lütfen, işçilere tekrar yapmayın. Onlara saldırıda bulunulmamasını diliyorum. Bir gaz bombası atılacaksa çetelere, mafyaya, ülkeyi taşeron ülke konumuna getirenlere atılması lazım."

-İSTANBUL'DA 22 BİN POLİS GÖREV YAPIYOR-

Beko'nun yaptığı bu açıklamanın ardından sendikaya bağlı gruplar, dağılmaya başladı. Bunun üzerine çevik kuvvetin de grupların DİSK'ten ayrılmasının ardından geri çekilmeye başladığı görüldü. Öte yandan, ANKA'nın İstanbul Valiliği'nden edindiği bilgilere göre, İstanbul'da 22 bin polis memuru görev yapıyor.

ANKA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler