HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

DİSK Genel Başkanı: İki bakan da istifa etmeli

İçerik devam ediyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, CHP'nin TBMM'de reddedilen Soma madenleri önergesinden 15 gün sonra ilçede meydana gelen kömür madeni faciası nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Beko, olayın özelleştirme, taşeronlaşma ve iş güvenliğini hiçe saymanın sonucu olduğunu, bu nedenle DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) 15 Mayıs'ta 1 günlük iş bırakma eylemi yapacağını açıkladı. Soma'da meydana gelen maden kazasının ardından DİSK, KESK, TMMOB ve TÜRK-İŞ ortak basın toplantısı düzenledi.

Kaza gecesini Soma'da geçiren DİSK Genel Başkan Kani Beko, devletin açtığı daha sonra özelleştirilen ocakta taşeron işçilerin çalıştığını söyledi. Profesyonel madenciler tarafından ocak ömrünün tamamlanmaya yakın olduğu bilgisini aldıklarını belirten Beko, "Kimse bu saatten sonra bu yaşananlara 'kader, takdiri ilahi' diyerek kamuoyunu yanıltmaya çalışmasın. Katliamın faili, daha önce madenlerde yaşanan iş cinayetleri sonrası, 'Güzel öldüler', 'Bu mesleğin fıtratında ölüm vardır' diyerek yeni katliamları meşrulaştıran AKP Hükümeti'dir. Çünkü çok geç değil, bugünden 16 gün önce Meclis'te grubu bulunan partiler Soma'daki madenlerin incelenmesi için komisyon oluşması konusunda önerge sunmuşlardır. AKP'nin her zamanki bildik tutumuyla bu reddedilmiş ve bugünkü son adım hazırlanmıştır" dedi.Kani Beko, Soma olayının bir kader, alınyazısı değil, ihmal olduğunu iddia etti. Adeta bir katliam yaşandığını iddia eden Beko, dünyada sorunlara bilim ve teknolojiyle çare bulunduğunu söyledi. Beko,"Soma madenlerinin incelenmesi önergesinin reddedilmesinin hemen ardından bu kadar ölümün meydana gelmesindan sonra Çalışma Bakanı da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı da istifa etmelidir. Düşünebiliyor musunuz, Soma'da araştırma yapılması için, komisyon kurulması için önerge veriliyor. Buna ihtiyaç yoktur diye önergeyi reddediyorsunuz. 15 gün sonra bu madenlerde 200'ün üzerinde işçi ölüyor" dedi.

"ÖZELLEŞME SONRASI İŞ KAZALARINDA AVRUPA'DA 1'İNCİ SIRADAYIZ"

Araştırmaların açık ve net şekilde; özelleştirmeler, taşeronlaşmalar başladığı günden bu yana Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Kani Beko "Türkiye'nin kesinlikle taşeron sistemi yasaklanması gerekiyor. AKP, CHP, MHP ve BDP'ye taşeronlaşmaya karşı dosyalarımızı verdik. Torba yasayla bu sorunu çözebilirler" dedi. Beko, DİSK, KESK ve TTB'nin 15 Mayıs'ta 1 günlük iş bırakma eylemi yapacağını açıkladı.

YALÇIN: "BEDELİNİ İŞÇİLER ÖDEDİ"

TMMOB Dönem Sözcüsü makine mühendisi Melih Yalçın ise Soma'daki olayın Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan en büyük iş cinayeti olduğunu söyledi. Yalçın " Soma'da devletin 10 dolara mal ettiği kömürü taşeronlar 3 dolara, 2.5 dolara mal edebilmektedir. Bu nasıl oluyor? Bir mucizedir. Ama bilimde mucize olmaz, bilim insanı olarak mucizeye inanmayız. Bu ancak işçiyi sömürmekle, güvenlik önlemlerinden fedakarlık etmekle, işçi güvenliği malzemelerini kısmakla olur. Sonucu da budur. Uzman kadro çalıştırmaz, güvenlik önlemi almazsınız, yeterli denetim yapmaz, bunlara para harcamazsınız, kömürü de ucuzu maledebilirsiniz. Ama bunun bedelini işçiler öder. Türkiye'de sistem budur. Mümkün olduğu kadar ucuza mal et, istediğin karı et. Kimse sana karışmaz" dedi.

"DEVLETİN KURTARMA OPERASYONU ACEMİLİĞİ"

Yalçın, hiçbir ülkede yüzlerce işçinin bir günde, birkaç saat içinde ölebileceğinin, böyle bir risk olduğunun anlatılamayacağını, önlem alınmayacak bir riskin hiçbir yerde olmadığını söyledi. Bu durum kader diye açıklanıyorsa kaderin uzman olmayan kadroların, acemilerin, insan hayatını hiçe saydığı bir çalışma zinciri olduğunu belirten Yalçın, "Bu sadece işyerinin insan hayatını hiçe sayması değil, aynı zamada devletin kurtarma operasyonun da acemiliğidir. Hem devlet içindeki, hem de işletmedeki kadrolar uzman değildir. Düşük ücretlere çalıştırılmaktıdır. Bu arkadaşların suçu değildir. TMMOB'un Soma'da olabilecek olaylarla ilgili raporunu dayanak alan ana muhalefet partisinin önergesi AK Parti tarafından reddedildi. Sorun gözardı edildi" dedi.

DHA

Express


En Çok Aranan Haberler