HABER

Diyanet astronom alacak

Ankara (AA)- Diyanet İşleri Başkanlığı, vakit hesaplama ve astronomi konularında görev yapmak üzere astronom alacak. Alınan bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan 3 astronomdan biri mesleki bilgisini artırması için bir süre önce NASA'ya gönderildi. Bu kişi, Türkiye'ye döndükten sonra Diyanet İşleri Başkanlığından ayrıldı. Kurum, bunun üzerine yeni bir astronom istihdam etmek için harekete geçti.

2006 KPSS Tercih Kılavuzunda, Diyanet İşleri Başkanlığının, Ankara'da görevlendirilmek üzere bir astronom alacağı duyuruldu. Bu kadro için başvuracak adaylarda, "Astronom ve Uzay Bilimleri lisans programından mezun olma, erkek adaylar için muvazzaf askerlik çağına gelmemiş veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya muaf veya erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olma" şartları aranıyor.

Alınan bilgiye göre astronomlar, Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Şubesi Müdürlüğünde görevlendiriliyor. Vakit Hesaplama Şubesi Müdürlüğünün görevlerinden bazıları şöyle sıralanıyor:

-Yurt içinde ve yurt dışında namaz ve oruç vakitlerini, kameri ay başlarını, kıbleyi ve dini günleri tespit etmek, vakit hesaplama ile ilgili diğer işleri yürütmek,

-Takvim konusunda İslam ülkeleri arasında yapılacak toplantılar ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek,

-Vakit hesaplama konularında ilgili kuruluşlarla iş birliği yapmak, internette bilgi bankası oluşturmak"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön