HABER

Diyarbakır'da 10 bin güvenlik görevlisiyle 'PKK ve uyuşturucu'ya büyük operasyon

Diyarbakır'ın 6 ilçesine bağlı 104 köy ve mezrada, PKK'lı teröristler ile uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanları etkisiz hale getirmek amacıyla, 18 komando taburu, bin 200 polis özel harekat timi, bin 457 güvenlik korucusu olmak üzere toplam 10 bin 73 güvenlik personelinin katılımıyla geçen Pazar günü saat 22.00'den itibaren müşterek birlik operasyonu başlatıldı.

6 ilçeye bağlı 104 köy ve mezrada, 10 bin 73 güvelik görevlisinin katıldığı operasyonla ilgili Diyarbakır Valiliği tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, "Diyarbakır ilinde 6 ilçe 104 köy ve mezralarında toplam 1.528 kilometrekarede alanda aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölücü terör örgütü ile yasadışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağı somut deliller ile ortaya koymak, operasyon bölgesi içerisinde saklanan uyuşturucu maddeleri ve bunları gizleyenleri bularak adalete teslim etmek, bölgede bulunan yerleşim yerlerinde tespit edilen işbirlikçiler ve aranan şahısları yakalamak maksadıyla, 18 komando taburu, 1200 polis özel harekat personeli ve 1457 güvenlik korucusu olmak üzere toplam 10 bin 73 güvenlik personelinin katılımıyla 28 Mayıs 2017 Pazar günü saat 22.00'dan itibaren Bayrak-54 Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu başlamıştır" denildi.

_

Açıklamada, operasyon kapsamında dün itibariyle yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek şöyle devam edildi:_

"İcra edilen operasyon kapsamında, 29 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 19.00 itibariyle; Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan adli arama kararlarına istinaden 5 köy ve mezralarında toplam 68 ev ve eklentilerinde icra edilen adli arama faaliyetinde, 3 ruhsatsız av tüfeği, 1 tabanca ele geçirilmiş, 'Hafif Yaralama' ve '2313 Sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakebesi Hakkında Kanuna Aykırılık' suçlarından aranma kaydı bulunan 2 şüpheli şahıs yakalanarak göz altına alınmış, 'Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti yapmak' suçundan yakalanan 1 şahıs ile 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak' suçundan arama kaydı bulunan 1 olmak üzere toplam 2 şahıs tutuklanmış, İl Emniyet Müdürlüğü personelince müşterek oluşturulan 30 yol kontrol noktasında yapılan kontroller neticesinde; 323 araç ve 869 şahsın sorgulaması yapılmış, yapılan sorgulamalar sonucu yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 4 şahıs yakalanarak 1111 Sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligatın yapılmasını müteakip serbest bırakılmış, bölücü terör örgütü mensuplarına ait 1 sığınak tespit edilmeyi müteakip kullanılamaz hale getirilmiştir. Narko-terörizmle mücadele kapsamında; 128 kg toz, 81 kg kubar esrar olmak üzere toplam 209 kg uyuşturucu madde ile 67.250 kök kenevir bitkisi, 1 adet Av Tüfeği, 1 adet su motoru ve 1 adet dalgıç su pompası tespit edilmiş olup, kenevir bitkisi numune alınmasını müteakip, yerinde imha edilmiş, diğer malzemeler Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince muhafaza altına alınmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir." (DHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
BUGÜNE KADAR NEDEN YAPILMADI Kİ. KENEVİRİN KOKUSU 1KM DEN ALINABİLİR. LÜTFEN BU UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEYE HIZ KESMEYİN.
Çünki bugüne kadar hiç kimse ne terörün bitmesini istedi, ne esrar-eroin tarlalarının yok edilmesini. Zincirleme gitti herşey. Tamamı için diyemeyeceğim ama, köy korucusundan, karakol komutanlarına, bölge komutanlarına vs herkesin işine geldi terörün devam ediyor olması. Çift maaşlar, yan gelirler vs vs.... Kanı bozuk kim isterdi Türkiye'nin sistematik bir düzene girmesini ?? Allah, milleti için çalışan devlet yöneticilerimize ve ülke sevgisi olan milletimiz vatandaşlarına yardımcı olsun.
@umityilmaz22 sen orada sadece 3 ay görev yap bak bakalım terörün bitmesi işine geliyor mu gelmiyor mu hatta ve hatta sana her ay da bir yıllık maaş versinler, yorum yapın; kansızlık yapmayın bu işler başına gelmeden anlayamazsın
ESRAR UYUSTURUCU DEĞİLDİR . BATIDA DA BİR ÇOK YERDE YETİŞTİRİLİYOR AMA BURDAKİ YETİŞTİRİCİLER TERÖRE DEĞİL KENDİLERİNE EKONOMİK KATKI SAĞLIYOR
@yatasoy_2015 bende evimin altında dinamit lokumu üretiyorum, sırf evi geçindirmek için :)
Geri Dön