HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar ne kadar oldu? Dolar/TL'de son durum nedir?İşte anlık ve güncel döviz kurları (16 Ekim)

Dolar ne kadar oldu merak ediliyor. ABD - Türkiye arasında yaşanan vize krizi nedeniyle bir anda 3,79 liraya kadar yükselen dolar, gün geçtikçe düşerek 3,63 TL civarında sabitlendi. 4,48 TL ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan avro ise 4,30 civarına kadar indi. Peki dolar ne kadar oldu? Serbest piyasada aolar ve avro kaç lira? İşte 16 Ekim Pazartesi günü anlık ve güncel olarak takip edebileceğiniz döviz kurları...

Dolar ne kadar oldu? Dolar/TL'de son durum nedir?İşte anlık ve güncel döviz kurları (16 Ekim)

Dolar haftaya yükselişle başladı. Türkiye ile ABD arasındaki vize işlemlerinin askıya alınmasının etkisiyle Asya piyasalarında dolar/TL'nin 3,7923 ile 30 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini, Euro/TL'nin de 4,4887 ile tüm zamanların zirvesini gördü. Fakat bu hafta başından beri dolar, yavaş yavaş düşerek 3,63 liraya kadar geriledi. Avro ise 4,48 TL ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaştıktan sonra 4,30 lira civarına kadar düştü. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanlar dolar ve avronun ne kadar yükselmesini bekliyor? İşte 16 Ekim Pazartesi güncel dolar kuru...

16 EKİM 2017 GÜNCEL DOLAR KURU

Dolar alış: 3,6416 TL / Dolar satış: 3,6429 TL

Euro alış: 4.3002 TL / Euro satış: 4.3022 TL

Güncel döviz kurlarını aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

DOLAR/TL ORANINI GELECEK HAFTA NE BEKLİYOR?

Perşembe günü en yüksek 3,6683 ve en düşük 3,6289 seviyelerini gören dolar/TL, günü yüzde 0,1'lik azalışla 3,6514'ten tamamladı. Dolar/TL, bugüne yatay başlamasının ardından saat 10.00 itibarıyla 3,6520 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,1 azalışla 4,3226'dan, sterlin/TL de yüzde 0,1 artışla 4,8590'dan alıcı buluyor.

Analistler, İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik gelişmelerin takip edileceğini belirterek, yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında ise ABD'de enflasyon başta olmak üzere açıklanacak verilerin izleneceğini kaydetti.

Teknik açıdan dolar/TL için 3,65'in altında kalıcı olunması durumunda 3,60 seviyelerinin gündeme gelebileceğini aktaran analistler, 3,6550'nin aşılması halinde 3,67'nin direnç olarak takip edileceğini bildirdi.

Gelecek hafta yurt içinde işsizlik, yurt dışında ise ABD'de sanayi üretimi, işsizlik başvuruları, Avro Bölgesi'nde enflasyon, İngiltere'de perakende satışlar başta olmak üzere açıklanacak makro verilerin takip edileceğini belirten analistler, Türkiye ve ABD arasındaki vize krizi ile İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik gelişmelerin de piyasaların gündeminde olacağını kaydetti.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler