HABER

Döviz düşüyor

İSTANBUL (İHA) - Döviz piyasasında yeni gün Merkez Bankası'nın (MB) temmuz ayı programının açıklanmasıyla başlayan olumlu havayla başladı ve dolar son günlerdeki yükseliş trendini aşağı çevirdi. Dün 35 bin liralık bir banta dalgalanan ve siyasi arenadaki harekete paralel seyreden dövizde yeni gün MB'nin temmuz ayı programıyla yönünü aşağı çevirdi ve dolar bir haftalık aradan sonra tekrar 1 milyon 565 bin seviyelerine geldi.

Uzmanlar, piyasada son günlerdeki siyasi belirsizlikle hacimsiz bir yükseliş trendi yaşandığını ve sistemin ekonomi bacağından gelebilecek olumlu açıklamalarla gevşeme yaşanmasının beklendiğini ve bu sabah açıklanan MB'nin temmuz ayı programının piyasalara olumlu yansıdığını belirtiyorlar.

Bir bankacı: " Son aylarda özellikle belirsizlikle hacimsiz yükselen dolarda MB tarafından alım ihalesi yapılması çok yanlıştı ve bunun önümüzdeki ay yapılmayacak olması çok olumlu bir karar, zaten zengin bir ülke olmayan Türkiye'de 1 milyon 650 bin liradan MB'ye dolar satmak istemek ekonomiye aşırı zazar veriyordu." dedi.

Gelecek hafta olumsuz bir durum olmadıkça dövizde düşüş trendinin sürebileceğini söyleyen uzmanlar, Meclis'in tatile girmesinin havayı yumşatıp yumşatmayacağının ise zamanla belli olacağının altını çiziyorlar. Bankalararası piyasada dolar yeni güne alışta 1 milyon 585 bin lira seviyelerinden başlarken saat 10:55 itibariyle 1 milyon 565 bin lira ortalamadan işlem görüyor. Kapalıçarşıda ise dolar şu sıralar 1 milyon 570 bin liradan, euro da 1 milyon 556 bin liradan satılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön