HABER

DP’li Çıray’dan, "seçim sistemi" uyarısı

DP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, adres ve nüfus verilerinin kontrolünün Yüksek Seçim Kurulu’na verilmesi gerektiğini savundu

Çıray, “Nüfus verilerinin kontrolü, bir yasa ile İçişleri Bakanlığı’na verildi. Teknik olarak istenildiği kadar sahte vatandaşlık numarası üretilebilir ve üretilen bu numara kadar hayali seçmen kaydedilebilir. Bu durumda Türkiye siyasetine bilgisayar ağı üzerinden şekil verilebilir” dedi.

Çıray, yaptığı yazıl açıklamada, bugünkü seçim sistemi ve oluşturulan altyapı ile Türkiye’de “seçim sandığının güvenliğinden söz edilemeyeceğini” ileri sürdü ve “Seçimlerin yapılış, işleyiş ve teknolojisi birden çok güvensiz alan içermektedir. Sistem, kötü niyetliler tarafından hile yapılmaya açıktır” şeklinde konuştu.

Seçmen kayıtlarının, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre yapıldığını anımsatan Çıray, adres verilerinin azımsanamayacak bir bölümünün doğru olmadığının uzmanlarca kamuoyuna açıklandığını söyledi.

Adres ve nüfus verilerinin kontrolünün, İçişleri Bakanlığı’na verilmesini de eleştiren Çıray, şunları söyledi:

“Bu durum, seçmen kayıtlarının en riskli alanını içermektedir. Bilindiği gibi seçimleri bağımsız yargı yönetir. Oysa seçimlere esas olan seçmen verileri siyasi iktidarın kontrolündeki İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Teknik olarak, istenildiği kadar vatandaşlık numarası üretilebilir ve üretilen bu numara kadar hayali seçmen kaydedilebilir Seçim sonuçlarının hızla ve güvenle, çağdaş yöntemlerle alınması amacı ile kullanılan bilgisayar yazılım ve donanım sistemi de dış müdahalelere açıktır.”

Sandıklardan gelen seçim sonuçlarının bilgisayar ortamına geçirilmesi sırasında da birçok hatanın yaşanabileceğini öne süren Çıray, şöyle konuştu:

“Özellikle sandık müşahidi bulunmayan ve seçimlerde iddiası olmayan partilerin oylarında yapılacak kaymalar da seçim sonuçlarında etkili olabilir. İlçe Seçim Kurulları, seçim sonuçlarını, internet ortamı dışında, UYAP ağı üzerinden özel şifreleme yoluyla Yüksek Seçim Kurulu’na göndermektedir. Sistemin müdahaleye açık tarafı ise, İlçe Seçim Kurullarını merkeze bağlayan ağa saplama yapılabilir olmasıdır. Böyle olması halinde ciddi oy sapmaları ortaya çıkabilir. Kısacası, Türkiye siyasetine bilgisayar ağı üzerinden şekil verilebilir. Demokrat Parti olarak buna izin vermeme kararındayız. Önümüzdeki günlerde yapacağımız açıklamada, çözüm önerilerimizle birlikte Türkiye’nin siyasi partilerine sandık güvenliği için çağrıda bulunacağız.”

ANKA

Geri Dön