HABER

"DSP bunu haketmedi"

Demokratik Sol Parti (DSP) Grup Başkanvekili Emrehan Halıcı, Türkiye'de sol oyların azaldığını söyledi. Halıcı, "Genel başkanımızın görevi bırakması ile seçim sonuçlarının alakası yoktur" dedi.

"DSP bunu haketmedi"

DSP Grup Başkanvekili Emrehan Halıcı, AB'nin bilgi toplumu ile ilgili toplantısına katılmak üzere Kopenhag'a gitmek üzere geldiği Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda, gazetecilere 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. Seçim sonuçlarında ortaya çıkan tabloyu DSP'nin hak etmediğini ve partisinin çok büyük bir bedel ödediğini belirten Halıcı, seçimlerin zamanının Türkiye açısından uygun olmadığını söylediklerini hatırlattı.

Halıcı, "Seçim sonucunda ortaya çıkan tablo, DSP'nin hak etmediği bir tablodur. DSP çok iyi bir niyetle, dürüstlükle, kararlılıkla bir çalışma ortaya koymuştur. Türkiye'nin uzun yıllardır devam eden ekonomik sorunlarının çözümü için zor bir program uygulanmıştır. Bu zorluk karşısında halkımızın sıkıntılar çektiğini biliyoruz. Seçim bildirgemiz incelenirse, 'zorlukların giderilmesi, ekonominin düzlüğe çıkarılması için bir bedel ödemeyi göze aldık' demiştik. Dolayısıyla bu tablo, DSP'nin hakikaten bir bedel ödeme durumunda kaldığını gösteriyor. Bizim dışımızda meclisteki bütün partiler, halkımız tarafından ağır şekilde bir bedelle karşı karşı bırakılmıştır. Halkımızın tercihi olduğu için bu karara saygılıyız" dedi.

DSP olarak halkın hizmetinde olmaya devam edeceklerini belirten Halıcı, bütün partiler gibi kendilerinin de oturup neyi nasıl yapacaklarını çok detaylı düşüneceklerini söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin genel başkanlık görevinden çekilme kararı aldığının hatırlatılması, Bülent Ecevit'in böyle bir düşüncesi olup olmadığının sorulması üzerine Halıcı, şöyle konuştu:

"Sayın Başbakanımız bu düşünceyi çok daha önce ortaya koymuştu. Genel Başkanımızın, 'Seçimler normal zamanında olsaydı, ben partimle ilgili değişiklik sürecini başlatmıştım. Bunun devamı gelecekti' şeklinde bir açıklaması olmuştu. Erken seçim olunca bu değişikliği yapmaya fırsat olmadı. Genel başkanımız bunu doğal bir şekilde yapacağını açıklayan bir liderdir. Bu kararın da seçim sonuçlarıyla bir ilişkisi yoktur."

Bir gazetecinin, "DSP'nin aldığı oy oranını bekliyor muydunuz, sürpriz mi oldu?" sorusuna karşılık Halıcı, baraj altında kaldıktan sonra oy oranlarıyla ilgili çok fazla analiz yapmanın gereksiz olduğunu söyledi. Çıkan sonucun bir tepki olduğunu kaydeden Halıcı, "Ben bu tepkiyi hak etmediğimizi düşünüyorum. Ama muhakkak ki, kendimize bir çeki düzen vermemiz, yaptıklarımızı halka anlatma konusunda daha önce kullanmadığımız fırsatları, olanakları yaratmamız gerekiyordu herhalde" dedi. Türkiye'deki sol oyların azaldığını gördüklerini ifade eden Halıcı, bunun kabul edilebilecek bir durum olmadığını belirtti. Bunun geçici bir durum olduğunu ileri süren Halıcı, parlamentoda olmadan da muhalefet görevini sürdüreceklerini, iktidara gelmek için çabalarının devam edeceğini söyledi.

Halıcı, DSP Genel Başkanlığı için bir girişimi olup olmayacağına ilişkin bir soruya, "Öyle bir beklentim ve arayışım yok. Hiçbir arkadaşımın da olacağını düşünmüyorum. Bülent Ecevit bir liderdir. Liderlik seçimle olmaz. Sonuçta biz sadece isim arayışı içinde olmamalıyız. DSP bu durumu değerlendirecek. dünyanın ve Türkiye'nin bugünkü koşullarını değerlendirerek, bir arayışı ortaya koymak gerekiyor. Bu arayışın adı sadece genel başkanlık değildir" şeklinde cevap verdi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler