HABER

DSP’li Yağız’tan referandum sorusu

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Erdoğan’a “kısmı anayasa değişiklikleri hangi konuları içeriyor” diye sordu.

Yağız Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Başbakan Erdoğan’ın Rusya dönüşü, “Kısmi anayasa değişikliği için bu yıl düğmeye basılacak. 2007 yılından beri bu konuda çalışıyoruz. Değişiklikler referanduma götürülürse, bu tür düzenlemeleri 120 günden daha kısa sürede hızla yapabiliriz. Türkiye referanduma alışsın” dediğini hatırlattı. Yağız Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“Kısmi anayasa değişikleri hangi konuları içerecektir? Adına önce ‘Kürt’, sonra ‘demokratik’, daha sonra ise millî birlik ve kardeşlik projesi dediğiniz ‘açılım’la ilgili olarak hangi anayasa değişiklikleri yapılacaktır? Bu konuda anayasal düzenlemeler gerçekleştirilmeden önce ‘açılım’ın geneli için de -gerekli mi, değil mi anlamında- referanduma gidilmesi planlanmakta mıdır? Kısmi anayasa değişiklikleri çerçevesinde referanduma götürülecek konular arasında ‘milletvekillerinin dokunulmazlıklarının sınırlandırılması’na ve ‘seçim barajının makul bir seviyeye çekilmesi’ne yönelik düzenlemeler de yer alacak mıdır? ‘Türkiye referanduma alışsın’ dediğinize göre, anayasa değişiklikleri dışında da referanduma götürülmesini düşündüğünüz konular var mıdır? Varsa bunlar nelerdir? Bu konuda kısa, orta ve uzun vadede neler öngörülmektedir? İsviçre’de referandum sonrası getirilen minare yasağı da dikkate alındığında, referandumun her zaman hukukî ve demokratik sonuçlar getirmesi mümkün müdür?Evrensel temel hak ve özgürlükler çerçevesinde referanduma götürülmesi düşünülen konular da bulunmakta mıdır? “

ANKA

Geri Dön