DTP'den hükümete paket tepkisi

ANKARA (ANKA) –DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Hükümetin Güneydoğu'ya yönelik paket hazırlığına tepki gösterdi. Artık paket söyleminin gündemden çıkarılmasını isteyen Türk, "Paketlerin hepsinin içi boş çıktı, paketlerden çıkan 1 kilo makarna, 3-5 kilo şeker" dedi. Türk, yeni anayasaya ve katılımcı anlayışın egemen kılınmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Türk, Kuzey Irak'a kara harekatının sonlandırılmasını olumlu bulduklarını kaydederek, operasyona yönelik muhalefetle Genelkurmay arasında devam eden tartışmaları, "Bu tartışmalar Türkiye'nin gelişmesine, demokrasisine hiçbir şey katmaz" sözleriyle değerlendirdi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, partisinin Meclis grup toplantısında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmasına, Türk solunun önemli isimlerinden Sadun Aren'in vefatı nedeniyle, "Sosyalist hareketin öncülerinden Sadun Aren'i kaybettik, bugün Türkiye'de solu ayağa kaldıracak Sadun Aren gibilerine ihtiyaç var" sözleriyle başlayan Türk, DTP Eşbaşkanı Nurettin Demirtaş'ın 86 günden bu yana cezaevinde olmasına rağmen mahkemeye çıkarılmamasını da eleştirdi. Türk, "Bir partinin genel başkanının 90 günden bu yana cezaevinde yatmasına rağmen davanın sürüncemede bırakılması DTP'ye karşı bir harekettir, bu sorumsuzca tavrı kınıyorum" dedi. Milletvekilleri ve partililere "içimden geldiği gibi bir konuşma yapmak istiyorum" diyen Türk, "Operasyonlara artık yeter, kin ve nefret tohumlarına artık yeter, yeni bir çıkış, toplumsal uzlaşıyı sağlayacak adımlar gerekiyor" dedi. Siyasi sorumluluğu olan herkesten "artık yeter" sözcüğünü kullanmasını isteyen Ahmet Türk, Kuzey Irak'a yönelik kara harekatı konusunda ise "Kamuoyunda operasyonun çözüm olmadığı beklentisi var, halk kırılmayı yaşıyor, gönül birliği istiyor. Gönül kırılmalarını ne yapacağız?" dedi.

-"PAKET İSTEMİYORUZ"-
22 Temmuz seçimlerinden bu yana barış için çaba göstereceklerini, bunun için yollara düşeceklerini ve diyalog ortamının geliştirilmesi için ilgili yerlerle görüşeceklerini söylediklerini ifade eden Türk, Hükümetin paket hazırlığı içinde olduğu mesajlarının verildiğini söyledi. Türk, "Kimse paket istemiyor, biz demokrasi istiyoruz, paket yeni bir anayasadır. Paket gerçekten, ulusçu, katı merkeziyetçi anlayıştan uzaklaşan, çağın gereklerini yerine getiren bir anlayışın getirilmesidir. Paket budur, halkın sesine kulak verecek bir yaklaşımın benimsenmesidir. Başbakan halk ne derse o olur diyor, halka kulağınızı tıkarsanız inandırıcı olamazsanız sayın Başbakan" diye konuştu. Artık bölgeye yönelik paket söylemlerinin gündemden çıkarılmasını isteyen Türk, bugüne kadar ki paketlerin içinin boş çıktığını belirterek, "Paketlerden çıkan 1 kilo makarna, 3-5 kilo şeker. Halkı aldatmaya gerek yok" dedi. Türk yeni bir anayasa ve katılımcı anlayışın egemen kılınmasının en önemli paket olacağını ifade etti.

-"OPERASYONLA İLGİLİ TARTIŞMALAR SEVİYESİZ"-
Türk grup konuşmasında, Kuzey Irak'a yönelik kara harekatını da değerlendirdi. Daha önce 24 kez operasyon yapıldığını ancak değişen bir şey olmadığını ifade eden Türk Kürt sorununun demokratik, siyasi ve barışçıl yöntemlerle çözüleceğine inandıklarını kaydetti. Türk, "Lütfen halkın sesini dinleyin, söylediklerine kulak verin, çözümü halka göre getirin" dedi. Operasyonun ardından yaşanan tartışmaları ise Ahmet Türk, şu sözlerle değerlendirdi :
"Bir operasyon yapıldı, polemiğe gerek yok. Tartışmaları da anlamsız buluyoruz. Ama kısa sürede bitmiş olmasını olumlu buluyoruz. Bu tartışmalar Türkiye'nin gelişimine, demokrasisine hiçbir şey katmaz. Operasyon kararını veren Parlamento görevini ciddi bir şekilde yapmış olsaldı, tartışmaların yapıldığı odak olsaydı, belki bu seviyesiz tartışmalar olmazdı. Halkın iradesiyle seçilmiş bir parlamento, parlamentonun kararıyla yapılan bir operasyon. Ancak bu tartışmalar parlamentoda yapılmıyor, parlamentoya bilgi verilmiyor, medyada çarşaf çarşaf bu tartışmalar yapılıyor. Bu Türk demokrasinin hangi noktada olduğunu, seviyesini, ölçüsünü çok açık bir şekilde ortaya koyuyor."
DTP'nin ‘önemli bir parti olduğun, halkın sesi olduğunu" söylediklerini kaydeden Türk bu sese kulak tıkandığını da belirterek bugün gelinen noktada DTP'nin haklılığının ortaya çıktığını söyledi. Türk, "Ama geç kalmış değiliz. Sorun gerçekten ağır ve karmaşık ama bir o kadar da basit. Demokratik, sivil ve vatandaşı kazanacak bir yaklaşımla sorunu çözmek çok basit. Yoksa geçmişteki uygulamalar devam ederse yeniden kavgaya zemin hazırlanıyor" dedi.

-BAHÇELİ'YE ELEŞTİRİ-

Konuşmasında hükümetin yanı sıra muhalefet partilerini de eleştiren Türk, muhalefetin ırkçı ve şoven söyleminin demokrasinin gelişimine katkıda bulunmadığını savundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "ABD'nin Irak'ta Ortadoğu batağına saplandığı"na yönelik sözlerini ise Türk, "ABD Ortadoğu'da batağa saplandı diyorsunuz hem de Türkiye'nin o bataklığa girmesini istiyorsunuz. Bu nasıl halkçılık, bu nasıl milliyetçilik anlamış değilim" dedi.

-"TOPTAN SİYASİ DİYALOG BAŞLATABİLİR"-
Türk, Kürt sorununun tahrikleri aşan bir yolla çözülebileceğini belirterek bu konuda siyasi partiler arasında diyalogun önemli olduğuna işaret etti. Türk, Siyasi Partiler arasında diyalog konusunda ise Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın harekete geçmesini istedi. Türk, Toptan'ın yeni anayasa için Kurucu Meclis oluşturulması yönündeki görüşlerine ise destek verdi.

-"MECLİS'İN TÜZEL KİŞİLİĞİNE SALDIRI"-

DTP Grup Başkanı Türk, DTP'li milletvekilleri hakkındaki dokunulmazlık dosyaları ve "yargılanmalarına devam edilmesi" yönünde verilen kararları da değerlendirdi. Yaşananlara Meclis'in müdahale etmediğini ifade eden Türk, DTP'liler hakkındaki davalara devam edilmesini "TBMM'nin tüzel kişiliğine saldırı" olarak değerlendirdi. Türk, "1994'te Devlet Güvenlik Mahkemeleri vardı ama hiçbir yargıç, savcı, TBMM'ye rağmen davaları sürdürmedi, dosyaları Meclis'e gönderdi. O günlerde idamla yargılanıyorduk. Ancak hiçbir savcı dokunulmazlık konusunda karar vermedi, dosyalarımız Meclis'e geldi. Şimdi Parlamentoyu görmezden gelen bir mantık var, bu hukuksuzluğun ta kendisidir. Böyle bir mantığa karşı demokrasiye inananları ayağa kaldıracağız, her türlü bedeli ödemeye hazır bir şekilde meydanlara çıkacağız" diye konuştu. (ANKA)