HABER

DTP'den "Şemdinli'nin Derik köyü bombalandı" iddiası

ANKARA (ANKA) -DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Başbakan Erdoğan'ın İsrail'in saldırıları konusunda barış elçiliğine soyunduğu günlerde "Şemdinli'nin Derik Köyü"nün bombalandığı"nı öne sürdü.

Olayda Şehriban Duyan isimli bir kızın yaralandığını kaydeden Geylani, "İlçe kaymakamı ve alay komutanı köylülere ‘aslında Goste köyünü bombalamak istediklerini ancak yanlışlıkla Derik köyünü vurdukları'nı belirterek ‘özür dileriz' demişlerdir" diye konuştu.Geylani, "Bir taraftan Kürtleri bombalayacaksın bir taraftan Kürtçe televizyon açtım diyeceksin, Saddam Hüseyin de radyo ve televizyonlardaki Kürtçe şarkılar ve halaylar eşliğinde havadan Halepçe'de kimyasal soykırım yaptı" dedi.
Geylani, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in havadan ve karadan Gazze'ye yönelik son saldırılarının Ortadoğu'yu yeniden kaosa sürüklediğini belirterek, İsrail'i kınadıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın saldırıların durdurulması için bölge ülkelerine yaptığı barış gezilerinin inandırıcı olmadığını savunan Geylani şöyle konuştu:

"Sayın Başbakan Erdoğan, bölge savaşının barış elçiliğine soyunurken, aynı zaman dilimi içinde, 3 Ocak 2009 tarihinde Türk Kobra savaş helikopterleri, Şemdinli'nin Derik köyünü bombaladılar. Köyün asimile adı Mordağ'dır. Olayı yaşayan görgü tanığı köylülerden aldığımız bilgilere göre, 3 Ocak 2009 tarihinde 2 adet Kobra helikopteri, saat 15.00 civarında alçak uçuşla ve hedef gözeterek, uzun süreli ve 700-800 atışla köyü bombalamışlar. Tarama sonucu, 16 yaşındaki Şehriban Duyan adındaki kız şarapnel parçalarıyla yaralanmıştır. Ayrıca 20 civarında ev isabet almış, 7-8 ev ağır hasara uğramı, 3-4 ev de oturulamaz durumdadır."

-"KÖYLÜLERE YANLIŞLIKLA VURDUK ÖZÜR DİLERİZ DEMİŞLERDİR"-

Olayın ardından İlçe Kaymakamı ve Alay Komutanı'nın köye geldiğini ve köylülere "aslında helikopterlerin Goste köyünü bombalamak istediğini ancak bir hata sonucu Derik köyünün vurulduğu"nu söyleyerek özür dilediklerini kaydeden Geylani, Goste köyünün ise çok daha önce yakılıp yıkıldığını ve şu anda harabe durumda olduğunu belirtti. Geylani şunları söyledi:

"Giden heyet köydeki çocuklara şeker ve sakız dağıtmak istemiş ancak köylüler sert tepkilerini poşetleri yere dökerek göstermişlerdir. Hatta kendilerine demişler ki; Peki hiç yanlışlıkla Karadeniz'de ya da Batı'daki herhangi bir köyü bombaladınız mı? Yanlışlıkla hep bizi mi öldüreceksiniz? Tüm bu tepkilerden sonra yaralı Şehriban Duyan'ı başka bir askeri helikopterle Hakkari'ye kaldırmışlar ve şu an Hakkari Askeri Hastanesi'nde yatmaktadır. Mülki ve askeri erkan vatandaştan özür dilemiş. ‘Komşu köyünüzü bombalayacaktık, yanlışlıkla sizi bombaladık. Pardon kusura bakmayın' anlayışı karşısında özrü kabahatinden büyük diye buna denir.

-"SADDAM DA KÜRTÇE ŞARKILAR VE HALAYLAR EŞLİĞİNDE HALEPÇE'DE SOYKIRIM YAPTI"-

Geylani, bir taraftan bombardıman yapıldığını bir taraftan ise "Kürtçe televizyon açtık" denildiğini savunarak "Saddam Hüseyin de radyo ve televizyonlardaki Kürtçe şarkılar ve halaylar eşliğinde havadan Halepçe'de kimyasal soykırım yaptı. TRT Şeş'te şaşı programlarla Kürtçe şarkılar ve govend eşliğinde, 30 yıla yakındır coğrafyasını havadan ve karadan topa tutan sistem, şimdi de Şemdinli'nin Derik köyünü bombalamıştır. Başbakan'ın bir yazar için kullandığı sözcükle; sevsinler seni ve TRT Şeş'ini Sayın Başbakan, bu ne yaman çelişki" dedi. Şemdinli'deki bombalama olayını kınadıklarını ifade eden Geylani, Cumhuriyet Savcıları'nın olayla ilgili yasal takip başlatmalarını istedi.

-"GECİKMİŞ REFORMLAR"-

Geylani, Kürtçe Kanalın ardından üniversitelerde Kürtçe bölüm kurulacağı ve Cezaevlerindeki Kürtçe konuşma yasağının kaldırılacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine "Bunlar gecikmiş reformlardır, böylesi adımların atılması Kürtlerin onurlu mücadelesinin sonucudur. Hadisenin kökten çözümü için 82 darbe anayasasının, seçim ve siyasi partiler yasasının değiştirilmesi gerekiyor. Bu reformlar çok daha önce yapılmalıydı" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön