DTP'liler Gazi olaylarını andı

İSTANBUL (İHA) - Gazi olaylarının 13. yıldönümünde, çoğunluğu DTP'lilerin oluşturduğu ikinci bir grup yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş sırasında Öcalan lehine sloganlar atıldı, PKK'yı simgeleyen renklerden oluşan bez bir elektrik direğine asıldı. Molotof kokteyli olaylarında sıkça görülen çocukların ise, bu kez 'barikat çocukları' adıyla yürüyüşte bulunması dikkat çekti. Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de, 12 ve 15 Mart 1995 tarihleri arasında 17 kişinin hayatını kaybetmesi ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayların yıldönümünde yürüyüş yapan Haklar ve Özgürlükler Cephesi (HÖC) üyelerinin ardından, aralarında Demokratik Toplum Partisi'nden (DTP) üyelerin de bulunduğu yaklaşık bin kişi, eski Gazi Karakolu önünde toplandı.

Aralarında DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de bulunduğu grup, Gazi Cemevi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında terörist başı Öcalan lehine sloganlar atıldı. Grup kortej halinde yürüyüşe devam ederken, yüzleri maskeli, ellerinde kırmızı bayraklar bulunan ve 'barikat çocukları' yazılı pankart taşıyarak slogan atan çocuklar dikkat çekti. Yürüyüş esnasında elektrik direğine PKK'yı simgeleyen renklerden oluşan bez parçası asılırken, kalabalıktan da destek veren sesler yükseldi.

Cemevi önünde bir açıklama yapan Sebahat Tuncel, iki ayrı grup halinde yapılan anmadan dolayı kırgın olduğunu söyleyerek, Gazi olaylarında hayatını kaybedenleri andıklarını belirtti.