HABER

Dünya Sağlık Örgütü'nden ürperten açıklama: Delta varyantı hızla yayılıyor, koronavirüs yavaşlamıyor

Dünya Sağlık Örgütü baş uzmanı Soumya Swaminathan Cuma günü yaptığı açıklamada, Covid-19'un Delta varyantının yayılmasıyla birlikte dünyanın çoğu bölgesinde enfeksiyon sayısının arttığını söyledi. Haber ajansı Bloomberg'in bildirdiğine göre, ayrıca pandeminin henüz azalmadığına dikkat çekiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden ürperten açıklama: Delta varyantı hızla yayılıyor, koronavirüs yavaşlamıyor

Dünya Sağlık Örgütü baş uzmanı doktor Soumya Swaminathan, "Son 24 saat içinde 500.000'e yakın yeni vaka bildirildi ve yaklaşık 9.300 ölüm kaydedildi. Bu yavaşlayan bir pandemi değil" diyerek ''Bu pandeminin yavaşlamadığını gösteriyor'' dedi.

Swaminathan, Covid-19 vakalarındaki artışın arkasındaki sebeplerden birinin aşılamanın yavaş ilerlemesini gösterirken pandeminin başındaki gibi maske ve mesafe kurallarına uyulmamasına dikkat çekti.

Bloomberg Televizyonu'na verdiği röportajda Dr Swaminathan, dünyanın çoğu yerinde tıbbi oksijen sıkıntısı, hastane yatağı eksikliği ve daha yüksek ölüm oranlarının görüldüğünü ancak aşılamayla bazı ülkelerde ağır vaka ve hastaneye yatışların azaldığını belirtti.

GÜNLÜK VAKA 500 BİNE YAKIN

Afrika'da ölüm oranları yüzde 30 ilatüzde 40 arasında artarkan Swaminathan'ın, Bloomberg'e aktardığına göre, "Son 24 saat içinde 500 bine yakın yeni vaka bildirildi ve yaklaşık 9 bin 300 ölüm kaydedildi. Şimdi bu yavaşlayan bir pandemi değil" dedi.

''HIZ ÇOK ÖNEMLİ''

Öte yandan DSÖ genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus da koronavirüs hastalığına karşı aşıların artırılması gereğini vurguladı ve ekledi: Delta gibi güçlü bir COVID-19 virüs varyantının ortaya çıkmasından endişe duyuyorum. İlk önce ihtiyacı olanlara aşı erişimini artırmazsak, toplu olarak elde ettiğimiz kazanımları kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Hız çok önemli” dedi.

DSÖ başkanının uyarısı, 19 Temmuz'da Birleşik Krallık'ta gevşetilecek kısıtlamaların öncesinde geldi. Ayrıca ABD ve Avrupa'daki bazı ülkeler, vaka sayılarındaki düşüşün ardından şimdiden bazı kısıtlamaları hafifletti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
bırakın artık korku pompalamayı virüs mutasyona uğradığında etkisini kaybeder yok delta yok bilmem ne varyantı adı altında sakız gibi uzatılıyor amacın aşı satılması olduğu artık aşikar.. bir yandan euro 2020 maçlarına bakıyoruz ne maske ne mesafe var bir çok alanda normale döndük ama ne hikmetse hala namazları 1 metre arayla maskeli kılıyoruz. bu virüs biter ama insanlar pcr testlerini yaptırmaktan vazgeçerse… bıktık vallahi bıktık
Türkovac çıkınca koronayı yeryüzünden sileceğiz.
Bunu bu dünyaya bela edenlerin kökü kurusun inşallah. Adları dahi silinir yeryüzünden. Lanet olsun size
Geri Dön