HABER

e-Okul Veli Bilgilendirme'den sınav sonuçları öğrenilebiliyor

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, velilerin öğrenci durumunu takibinde büyük kolaylık sağladı. e-Okul Veli Bilgilendirme'den veliler öğrencilerin sınav sonuçlarını rahatça öğrenebiliyorlar.

e-Okul Veli Bilgilendirme'den sınav sonuçları öğrenilebiliyor

Devlet kurumları yıllar geçtikçe teknolojinin imkanlarından daha fazla yararlanmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamya konulan e-Okul'da bu sistemlerden yalnızca biri... e-Okul sayesinde hem öğrenciler hakkında bilgi almak isteyen velilerin, hem de öğrencilerin hayatı bir hayli kolaylaştı. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nden faydalanan veliler öğrenciler hakkında devamsızlıktan nota, karne bilgilerine kadar pek çok bilgiye erişebiliyorlar.

[

****](https://e-okul.meb.gov.tr/)

Milli Eğitim Bakanlığı yeni nesil teknoloji merkezli ve geniş kapsama sahip çok sayıda proje geliştiriliyor. Özellikle 2014 yılı içerisinde her öğrenciye akıllı tablet bilgisayar dağıtımının yapıldığı Fatih Projesi ve Akıllı Tahta Projesi gibi projeleri ile eğitim sisteminde modern dünya standartlarının yakalanması amaçlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde teknoloji merkezli yürütülen en aktif projelerin başında da E-Okul sistemi geliyor. Öğretmen ve idareciler tarafından kullanılmakta olan E-Okul yönetim bilgi sistemi ve veliler tarafından kullanılmakta olan E-Okul veli bilgilendirme sistemi olarak iki bölümden oluşan E-Okul sistemi ile öğrenci, veli ve öğretmen arasındaki eğitim ilişkisinin daha modern standartlara ulaştırılabilmesi amaçlanıyor.

E-OKUL'DA YAPILABİLEN İŞLEMLER

Pek çok işlem e-Okul uygulamasından gerçekleştirilebiliyor. Öğrenci kayıt işlemleri, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezi olarak yapılan sınavların başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri, ders programı girişleri alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

Öte yandan yalnızca e-Okul modülünün haricinde velilerin öğrencilerin durumlarını daha kolay takip edebilmesi için hazırlanan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'de bulunuyor. Bu sistemden öğrenci velileri öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.

E-OKUL SİTEMİNE NASIL GİRİLİR?

e-okul.meb.gov.tr adresinden e-Okul sisteminin yer aldığı bölüme ulaşılıyor. Ardından ise burada yer alan iki farklı alandan size uygun olanı seçebiliyorsunuz. Bunlar "Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş" ve "e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş" bölümleridir.

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş bölümünden öğretmen girişi yapılıyor. Burada giriş yapabilmek için belirlenen alanlara Kullanıcı Adı, Şifre ile üst köşede verilen resimdeki bilgileri girmek yeterli oluyor.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş bölümünden ise veli girişi yapılabiliyor. Bu alandan giriş yapabilmek için belirtilen alanlara Öğrenci T.C. Kimlik No, Öğrenci Okul No ve belirtilen resimde yer alan rakamları kodlamanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından e-Okul uygulamasından kolaylıkla faydalanabiliyorsunuz. Sistemin arayüzü oldukça kullanıcı dostu olmasından dolayı, kullanıcılar zorluk yaşamadan istedikleri alanlara ulaşabiliyorlar.

E-OKUL NEDİR?

e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmektedir.

Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-okul sisteminde işlem yapmaktadır.

e-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

e-okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.

Geri Dön