HABER

Economist Türkiye'ye 4 ayrı makalede yer verdi

Economist Türkiye'ye 4 ayrı makalede yer verdi

İngiltere'de yayımlanan haftalık ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, AB-Türkiye ilişkilerinde "havanın alışılmadık düzeyde kötüye döndüğünü" savunurken, "Türkler kızgın, Avrupalılar kararlı ve müzakerelerde askıya alınan başlıkların nasıl olup da yeniden görüşüleceğini anlamak zor" diye yazdı.

Türkiye'nin AB'ye üyelik çabalarının belli bir gidişatı olduğu, her iki-üç ayda bir kavganın kopmasına ve bunun da Kıbrıs üzerine olmasına alışıldığı belirtildi.

Türkiye-AB ilişkilerinin her zaman zor olduğu öne sürülen yazıda, bu ilişki biraz Meksika-ABD ilişkilerine benzetildi. Türkiye'nin kalabalık, fakir ve Avrupa'ya kadar uzanan sınırlarıyla potansiyel bir göçmen kaynağı olarak görüldüğünü yazan Economist, Türkiye'nin komşuları, enerji kaynaklarına yakınlığı, ekonomisi ve demokrasisiyle bölgesinde örnek oluşturduğuna dikkat çekti.

Economist'in makalesinde, Ekim 2005 tarihinden bu yana ilişkilerin baş aşağıya gittiği iddiasına da yer verilerek, "Bazı hatalar Türk tarafına ait, reformlar yavaşladı. Ancak hatanın büyüğü Avrupa tarafında yatıyor, Almanya'da Hristiyan demokrat bir başbakanın göreve gelmesi ve Fransa'da yeni bir cumhurbaşkanı seçilecek olması, Türkiye'ye iki önemli destekçisini kaybettiriyor" denildi.

"Avrupalılar şimdi Rumlara ambargoların kaldırılmasına olanak vermeleri için baskı uygulamalı" görüşü vurgulanan makalede, "Türkiye ile müzakerelerin bir kısmının dondurulması anlaşmazlığın aşılmasına hizmet etmeyecektir" uyarısı yapıldı.

Makalenin son bölümünde, "Avrupa'nın ve Batının Akdeniz'deki küçük bir ada yüzünden Müslüman bir demokrasinin örneği olan Türkiye'yi kendisinden uzaklaştırması felaketle eş değerde jeostratejik bir başarısızlık olacaktır" denildi.

Economist'te yer alan başka bir makalede genişleme sürecinin sancıları ve bu çerçevede Türkiye ile gelinen noktada yaşananlar ele alındı.

Derginin bir başka sayfasında yayımlanan analizde ise Türkiye ile Irak Kürtleri arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerde ABD'nin etkisi irdelendi. Analizde, ABD'nin Türkiye ile Kürtler arasında kaldığı iddiasına yer verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön