Eczacıdan vekillere şok!

TBMM bürokratlarınca yapılan incelemede, bir eczane tarafından haberi olmadan 26 milletvekili adına sahte reçete düzenlendiği belirlendi. İlgili eczane hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Eczacıdan vekillere şok!

Edinilen bilgiye göre, TBMM fatura inceleme bölümünün gerçekleştirdiği reçete kontrolleri sırasında, kurum ile sözleşmeli bir eczanenin hak sahiplerine yoğun bir şekilde muadil ilaç verdiği tespit edildi.

Milletvekilleriyle ilgili olarak ise Meclis Sağlık Merkezi tarafından antetli kağıtlarla yapılan ilaç taleplerinin milletvekillerinin bilgileri dahilinde olmadığı belirlendi.

Bunun üzerine "A.-U" adlı eczane hakkında inceleme yapılması için bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon, adı geçen eczaneye ait geçmiş dönem fatura ve eki reçetelerini inceledi. Tespit edilen şüpheli reçeteler için adlarına reçete düzenlenen milletvekillerinden, "reçetelerde yazılan ilaçların alınıp alınmadığının, ilaçlar alınmış ise reçetede bulunan ilaçlardan hangilerinin alındığının, reçete arkasındaki adı, soyadı ve imza bilgilerinin doğruluğu" konularında yazılı bilgi talep etti.

Konuya ilişkin bir milletvekili, kronik hastalığı olan bakmakla yükümlü olduğu çocuğunun kullandığı ilaçları almak üzere başka bir eczaneye gittiğinde sistem kayıtlarında ilaçların, "A.U" adlı eczane tarafından kuruma fatura edildiğini öğrendi. Daha sonra bu milletvekili bu eczanenin adresini dahi bilmediğini ve bugüne kadar adı geçen eczaneden hiçbir ilaç almadığını yazılı olarak bildirdi.

Milletvekillerinin çoğunlukla ilgili eczaneden ilaç almadıklarını beyan etmesi üzerine, söz konusu eczaneyle yapılan sözleşme zaman kaybedilmeksizin feshedilerek, konu yargıya intikal ettirildi.

İlaçların alımıyla ilgili konu 55 milletvekiline soruldu. Vekillerden 26'sının ilaçları almadığını, 20 milletvekili ise aldığını belirtti. Bu şekilde haberleri olmadan adlarına reçete düzenlenen 26 milletvekili yaklaşık 20 bin lira dolandırıldı.

DAVA AÇILACAK

Bu arada davayla ilgilenen savcı konuyu, kendileri açısından da incelenmesi için SGK ve Maliye Bakanlığı Mali Suçlar İnceleme birimine de bildirdi. Adı geçen kurumların incelemeleri devam ediyor. Savcının kovuşturmasının tamamlanmasının ardından dava açılacak. Kapsamlı bir dosya olduğundan mahkemenin başlamasının uzun süreceği belirtiliyor.

TBMM, hak sahiplerinin ayakta tedavilerinde kullanılan ilaçların temin edilmesi, Meclis ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan protokol doğrultusunda serbest eczacılar ile eczacı odaları arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde yürütülüyor.

Söz konusu protokolde, reçete arkasına ilaçları alanın kimlik numarası, adı, soyadı, hastaya yakınlık derecesi, telefon numarası ve imzası karşılığında verilir hükmü yer alıyor. (AA)

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Siz zaten çalıyorsunuz bedavadan yaşıyorsunuz bizim sayemizde yırtık çoraplılar
canım Türkiye'm..(!)
ECZACARIN GÖZÜ HİÇ DOYMAZ...ACAYİP PARAGÖZ İNSANLAR..ALLAH BU DEVLETİ SOYANLARI..KAHREYLESİN KİM OLURSA OLSUN..BELASINI VRRSİN..CEHENNEMİN EN DİBİNDE YANSINLAR..AMİN
MİLLETVEKİLİ KENDİSİ ECZANEYE GİDEREK ALMAMIŞTIR. KİŞİSEL İŞLERİNİ MECLİSTE ÇALIŞAN İŞÇİLERE YAPTIRMIYORLAR MI !!!!!!! BU NEDENLE ALDIRDIKLARI İLACI HATIRLAMIYOR OLABİLİRLER...........
HEPSİ SÜTTEN ÇIKMIŞ AKKAŞIK YA, KENDİLERİ YETMEZ 7 GÖBEK SÜLALELERİ ALMIŞTIR. AMA YOK ALMADIK DERLER. SORULAN VEKİLLER HANGİ PARTİNİN VEKİLLERİDİR, ECZANE GEZİ EYLEMCİLERİNE DESTEK VERMİŞ MİDİR??????
ne var bunda vekillerde bu halka oyun oynuyorlar..çok bişe değil olağan şeyler bunlar..
GEÇMİŞ YILLARDA 4 VEYA 5 AYDA DEVLET ÖDEME YAPARDI ŞİMDİ AYLIK YAPIYOR ALLAH AŞKINA ADAM GİBİ HELALINDA PARA KAZANSANIZYA CEVRENİDEKİ ESNAFA BİR BAKIN YA NASIL PARA KAZANIYOR SİZİN GİBİ KOLAYDAN KAZANMIYOR ŞÜKREDİN BİRAZ HIRSIZLIK YAP SONRA MEYDANLARA ÇIK ECZACILAR İFLAS EDİYOR DEYİN NANKÖR LER HIRSIZLIK YAPANLAR VEYA KALFAYA YAPTIRIP BENİM HABERİM YOK DİYENLER EŞİNİZDEN ÇOCUGUNUZDAN ÇIKAR İNŞALLAH
ankara TEK BAŞINA KONTROL VE DENETİM YAPMAKTAN UZAK VE YETERSİZSİZDİR....
Bence bu vekillerin haberi vardırrrrrr eczacı ile beraber malı götürmüşlerdir
Şeker hastalığına kesin çözüm olduğu halde Eczacılar aç kalır diye rafta tutulduğuna dair rivayetler var.
Diğer Haberler