HABER

Ege İhracatçı Birliği, İSO 9001 belgesi aldı

İZMİR (İHA) - Ege İhracatçıları Birliği (EİB) Genel Sekreterliği, 9 Şubat 2004 tarihinde başladığı Kalite Yönetim Sistemi Belgesi çalışmalarını sonuçlandırarak İSO 9001 belgesi aldı.

EİB'de yapılan belgenin teslim töreninde konuşan EİB Genel Sekreteri Sezmen Alper, Türkiye'de bünyesinde birden fazla ihracatçı birliği bulunan 9 ihracatçı birliği arasında bu belgeyi almaya hak kazanan ilk kurum olduklarını, hedeflerinin hizmetleri sürekli geliştirerek daha az zamanda, daha az maliyetle gerçekleştirmek olduğunu belirtti. Alper, "Kurulan kalite yönetim sistemimizin değişmez hedefi, kuruluşumuzun ihracatçımıza ve bağlı bulunduğumuz Dış Ticaret Müsteşarlığı ile bağlantılı resmi kurumlarla sürekli gelişimi sürdürerek, müşteri odaklı daha iyi bir hizmet vermektir. Bünyemizin büyüklüğünü, yerine getirdiğimiz işlemlerin ve görevlerimizin hassasiyetini de göz önüne alırsak; kolay olmayan bir işi başardık. Belgenin alınmasıyla her şeyin tamamlandığını düşünmüyoruz. Tam tersine, işin daha çok başında olduğumuzu biliyoruz. Belge sadece bu yola çıktığımızın bir göstergesidir" dedi.

EİB'in yarı resmi yapısından dolayı kalite sistem yaklaşımından uzak olmadığını belirten Alper, kalite yönetim sistemi çalışmalarının bu nedenle kısa sürede ve en düşük maliyetle gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

EİB Genel Sekreterliği'nin İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi çalışmalarında denetim görevini üstelenen Norveç merkezli Det Norske Veritas (DNV) firmasının Türkiye temsilcisi Massimo Bosco ise, EİB'deki 2 günlük denetim çalışmalarından son derece tatminkar ayrıldıklarını, karmaşık bir yapı beklemelerine rağmen sistemin altyapısının EİB'de hazır olduğunu gördüklerini söyledi. EİB'deki denetim çalışmalarına bizzat kendisinin katıldığını ifade eden Bosco, "EİB bizim için önemli bir kurumdur. Bu nedenle denetimini bizzat kendim yaptım. EİB risk konusuna fazlasıyla odaklandığı ve bu konuda oldukça titiz davrandığı için denetim çalışmalarımız kısa sürede sorunsuz olarak tamamlandı. EİB zaten var olan kalite yönetim sistemini İSO 9001 belgesiyle taçlandırdı" diye konuştu.

EİB Genel Sekreterliği İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi'ni, Bora Yönetim Danışmanlığı firmasının aracılığıyla Hollanda'dan RvA ve İtalya'dan Sincert firmalarından aldı. EİB Genel Sekreteri Sezmen Alper'e belgeyi DNV Türkiye Temsilcisi Massimo Bosco verirken, Bora Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Rıza Köknar da törende hazır bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön