Ege'de bottan cephanelik çıktı!

Sakız Adası’nda ele geçen silah yüklü botta yakalanan ve Adalet Bakanlığı’na yönelik eylemin faili olarak aranan DHKP-C’li Hasan Biber’in yakalanmasında ABD’nin devreye girmesi etkili oldu.

Ege'de bottan cephanelik çıktı!

MİT, Biber’in hedefinin ABD Büyükelçiliği olduğunu belirleyince ABD istihbaratı devreye girdi, elde edilen bilgiler Yunanistan polisine aktarıldı ve düğmeye basıldı. Yasadışı DHKP-C üyesi Biber ve ekibinin, bota yüklenen 100 kilo patlayıcıyla İstanbul ve Ankara’daki hedeflere saldırmayı planladıkları öne sürüldü.

Yunanistan’ın Sakız Adası açıklarında silah ve patlayıcılarla yakalanan 4 kişiden biri, Ankara’da Adalet Bakanlığı ve Ak Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırıları organize eden Hasan Biber çıktı. Biber ve diğer şüphelilerin, şişme bota yüklenen 100 kilo patlayıcıyı İzmir’den deniz yolu üzerinden İstanbul’a sevk etmeyi, ardından da İstanbul ve Ankara’daki hedeflere saldırmayı planladıkları anlaşıldı.

BOMBAYI ATTI VE KAÇTI

19 Mart tarihinde Muharrem Karataş AK Parti Genel Merkezi’ne law silahıyla, Hasan Biber de Adalet Bakanlığı’na aynı saatlerde el bombası atarak saldırı düzenlemiş ve kayıplara karışmıştı. Terör ve istihbarat ekipleri, Karataş ve Biber’in Suriye üzerinden Yunanistan’a geçtiklerini belirledi. 5 Haziran 2013 tarihinde DHKP-C’li Bulut Yayla’nın eylem için Türkiye’ye giriş yaparken Edirne’de yakalanması, örgütün eylem planını da deşifre etti. Örgütün Ankara ve İstanbul’da Hasan Biber ve Mehmet Yayla’yla bombalı eylem yapacakları bilgisine ulaşıldı. Bombacıların Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gireceği anlaşıldı. Bilgiler Yunanistan’a iletildi ancak Yunanistan istihbarat paylaşımına yanaşmadı.

ABD ELÇİLİĞİ’NDE ÖNLEM

İstihbarat uzmanları, Hasan Biber’in hedefinin Ankara’da şubatta intihar bombacısı saldırısına uğrayan ABD Büyükelçiliği olduğunu belirledi. Büyükelçilik önündeki Paris Caddesi araç trafiğine kapatılırken, önlemler de artırıldı. ABD istihbaratı devreye girdi, elde edilen bilgiler Yunanistan polisine aktarıldı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri de alınan istihbarat doğrultusunda Sakız Adası yakınlarında, içinde silah ve patlayıcı olan botta Hasan Biber ve Mehmet Yayla ile birlikte Yunanlı 2 kişiyi yakaladı. Şüphelilerin yakalanmasının ardından Atina’da çok sayıda hücre eve baskın yapıldı.

TÜRKİYE İSTEDİ

Türk Interpolü, olayın ardından Hasan Biber’le ilgili daha önce hazırlanan dosyayı Yunanistan polisiyle paylaştı. Saldırılara ilişkin soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Kanunu’nun 10’uncu maddesiyle ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı da dosya hazırlayarak ilgili bakanlıklar üzerinden Yunanistan’a iletti. Biber’in iadesiyle ilgili işlemler başlatıldı.

1991’DE SENDİKACIYDI

HASAN Biber, 1991 yılından 1998’e kadar Liman-İş Sendikası Genel Başkanlığı yaptı. Biber’in, görevinden ayrıldıktan sonra DHKP-C içinde eylemlere katıldığı, Mersin’deki eylemlerde ön saflarda olduğu ve Suriye’de eğitim aldığı öne sürülmüştü. Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi’ne eş zamanlı saldırıyı düzenledikleri gerekçesiyle aranan Hasan Biber ve arkadaşı Muharrem Karataş hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmıştı. Biber ve Karataş’ın dosyası Adalet Bakanlığı aracılığıyla Interpol Genel Merkezi’ne gönderilmişti.

SAVCILIĞA SEVKEDİLDİLER

Yunan Polisi, önce gün Sakız adası açıklarında mühimmat yüklü ‘Emma’ adlı sürat teknesinde yakalanan 4, ardından da adada yakalanan 2 kişi olmak üzere toplam 6 kişinin (3’ü Yunan, 3’ü Türk) savcılığa sevk edildiklerini açıkladı. Açıklamada, yakalanan 6 kişinin “ağır suç karakteristliğinde ve terör eylemi ile bağlantılı patlayıcı madde ve bomba imal etmek, temin etmek, bulundurmak ve nakletmek ile savaş malzemesi bulundurmak ve nakletmek” ile suçlandıkları belirtildi. Atina, Selanik ve Korint şehirlerinde bazı ev ve mekanlarda yapılan aramalarda çok sayıda cep telefonu, Sim kartı, bilgisayar, bellek aygıtı, harici harddisk ve CD ile yazılı notlar ve kitaplar bulunduğu da ifade edilen açıklamada, Atina’da 11, Selanik’te 3 olmak üzere 14 kişinin ifade için karakola sevk edildiği ve bunlardan 2’sinin sahte kimlik kullandıkları ve kimlik bilgilerini gizledikleri için gözaltına alındıkları kaydedildi. Yunan polisi yakalananların isimlerini açıklamadı.

Güler: Adalet Bakanlığı bombacısı
İçişleri Bakanı Muammer Güler, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Adalet Bakanlığı’na atılan bombanın faili olduğu açıkça tespit edilen Hasan Biber isimli DHKP-C terör örgütü mensubu şahıs, yakalanan dört kişinin içindedir. Yunan makamlarınca yakalanmıştır. Zaten araması vardır. Bunun yanında yine aynı örgütün bir militanı yakalanmıştır. Yanlarında Fransız ve Bulgar kimliklerini taşıyan ama muhtemelen Türk oldukları tahmin edilen iki kişi daha vardır. Olayla bağlantılı olarak Yunan polisi Atina’da bir operasyon daha gerçekleştirdi. İki kişi daha gözaltına alındı. Adı geçen şahsın Türkiye’de yeni bir eylem hazırlığında olduğuna dair duyumlarımız istihbaratımız da vardı. İlgili bakanlık ve birimler Yunanistan’la işbirliği içinde gerekli çalışmaları yürütüyor.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
komedi dram burda akepe tiyatrosunda ... hain gözünün içine baka baka türkiye bilmem kaç parçaya bölünebilir diyor gıkı çıkmıyor, diyarbakır meydanında belediye başkanı isktir çekiyor bir bok diyemiyor yurtsever milliyetçi vatanseverlere kanun tanıyanlara etmediğini bırakmıyor cephede kıçı yerden kalkmıyor ülkede kan gövdeyi götürürken amerikalarda geziyor bilmem artık seçim yaklıyor ya gene mağduriyet edebiyatı gene mazlumu oynuyor daha gezi eylemlerindeki ölülerin yaralıların kanları ellerinde iken bilmem kaçıncı bu oyun senaristi yahudi, sermaye koyanı amerikan, başrolde bizim ki yetmedimi
ülkemin cefakar istikbaratı ne kadar hünerlisinki bomba senin hatayında,gaziantepinde patlıyor ondan sonra haberin oluyor ama o kadar iyisinizki abd elçiliğine saldırı olacak hemen haberiniz oluyor YEMEYİN BİZİ ACİZLİĞİNİZİ GAZATE VE İNTERNETE SERVİS ETMEYİN
gündem degıstır
ni taşla üç kuş vuruyorlar ne istikbaratımız varmış be amerikanın gözüne girdik,suriyeyi karaladık,,bulgaristan,fransayı işin içine kattık,mısırdaki siside vardır bunun içinde,bu kadar güçlü istikbaratınız vardıda ankarada eylem yunanistana kaçış,doğuda polis şehit eden sırtında cenaze taşıyor,akrep yakan toma yakan elini kolunu sallayarak geziyor,pkk şehrin göbeğinde kleşlerle geziyor.bizimkilerde masa başında seneryo yazıyor,hatayda 53 vatandaş göz göre göre öldürülüyor,göztere göstere katlediliyor,YUNAN POLİSİ YAKALIYOR BİZİMKİLER SENERYO YAZIYOR,BİDE ARADA BİR SENDİKADA KARALINIYOR NE YA
bize pasaport vize vermiyen yabancı ülkeler türkiye düşmanı pkk lı dhkpc li lere ukuma yama bile bilmeyene vize pasaport veriyor
NASILKİ PKK BDP NİN SİLAHLI KOLU İSE DHKPC DE CHP NİN SİLAHLI KOLUDUR .
o cephaneler bir gün sistemin başını ezecek.. ancak abd ile yunan sistem kollukları ile işbirliği yaparsınız siz devlet adamı olarak..ya da suriyeli adına öso denilen amerikan köpekleri ile.. halkınızı yok sayarak nereye varacaksınız bakalım.. yok sayılan halk bir gün başınıza bomba gibi düşecek.. gezi eylemleri başlangıç..
savcılar bunuda gezi eylemcisi diye bırakırlar..palalıya 50 yıl yeter.
Dhkp-c avukatları metin feyzioğlu ile ümit kocakabasakal şimdi medya önüne çıkıp efendim bu silahlar hiç bir eylemde kullanılmadı o yüzden suç teşkil etmez diye utanmadan konuşup şaklabanlık ederler. Allah B.V.
DHKP-C, bombaları düşman Amerikan hedeflerine ulaştıramamış, yazık olmuş. Keşke yakalanmasalardı da, Türkiye'nin baş düşmanı ABD'nin Büyükelçiliğini havaya uçurabilselerdi. Ben de oturup bir keyif sigarası yakıp DHKP-C'ye teşekkür ederdim...Ama DHKP-C'ye yine de teşekkürler, ülkemizin, ortadoğu halklarının ve insanlığın başdüşmanı ABD'ye saldırdıkları için...
Emperyalizmin yavrusu yunanistanda eğitm alan adamler değil mi bunlar neyin kafasını yaşıyorsun sen.
Zaten bu zihniyettekiler degilmi Taksimde eylem yapanlar!! Adam zaten sedikaciymis, Simdi anladiniz mi neden hep taksim, unutmayin sendikalarda hep taksimi istiyor,,, kimse bizlere sendikalari emekci isci dostu diye yutturmaya calismasin,,, Sendikalrin bir kismi yasal siddet yanlisi kuruluslardir!!
oha siz hakkaten ayakta uyuyorsunuz. DHKP-c ne alaka gezi eylemleri. Penguenleri izlemekten kafan güzel olmuş senin.Ayrıca sendikacılar işçi sınıfını temsil eder sen eğer burjuvaysan tabiki sendikalara bir düşmanlığın olabilir.
ni taşla üç kuş vuruyorlar ne istikbaratımız varmış be amerikanın gözüne girdik,suriyeyi karaladık,,bulgaristan,fransayı işin içine kattık,mısırdaki siside vardır bunun içinde,bu kadar güçlü istikbaratınız vardıda ankarada eylem yunanistana kaçış,doğuda polis şehit eden sırtında cenaze taşıyor,akrep yakan toma yakan elini kolunu sallayarak geziyor,pkk şehrin göbeğinde kleşlerle geziyor.bizimkilerde masa başında seneryo yazıyor,hatayda 53 vatandaş göz göre göre öldürülüyor,göztere göstere katlediliyor,YUNAN POLİSİ YAKALIYOR BİZİMKİLER SENERYO YAZIYOR,BİDE ARADA BİR SENDİKADA KARALINIYOR NE YA
Diğer Haberler