HABER

Ek tercihler ne zaman açıklanacak?

Ek tercihler ne zaman açıklanacak merak ediliyor. Ek tercihlerin tamamlanmasının ardından adaylar heyecanla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Ek tercihlerin kısa sürede açıklanması bekleniyor.

Ek tercihler ne zaman açıklanacak?

Eğitim hayatlarını üniversitelerde devam ettirmek isteyenler, LYS sonrasındaki süreçte üniversitelere yerleştirilmek üzere ÖSYM'ye başvuruda bulundu. İlk başvuru döneminin tamamlanmasının ardından bir programa yerleştirilemeyen adaylar, ek tercihler için beklemeye başladılar. ÖSYM tarafından adaylara tanınan süre 30 Ağustos 2016 Salı günü tamamlandı ve adaylar şimdi ek tercih sonuçları için heyecanla bekliyor. Ek tercihler için tanınan sürenin tamamlanmasının ardından adaylar sürecin devamını yakından takip ediyorlar. Adayların dikkatle takip ettiği ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Ek tercihler hakkında ayrıntıları haberimizden öğrenebilirsiniz.

EK TERCİHLER İÇİN BAŞVURU SÜRESİ SONA ERDİ

Ek tercihler için ÖSYM tarafından tanınan süre sona erdi. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında üniversitelerin lisans yahut önlisans programlarında eğitim görmek isteyenler şimdi merakla 2016 ek tercih sonuçlarını bekliyor. ÖSYM üniversite ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair bir açıklama yapmadı. Ancak adaylar buradan gelecek açıklamalara ve duyurulara kulak kesilmiş durumda. Sonuçların açıklanması sürecinin pek fazla uzaması beklenmiyor. Kayıt sürecinin 6 Eylül'de başlayacak olması göz önünde bulundurulunca, 1 hafta içerisinde ek tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Bu tercih sonuçları, "http://sonuc.osym.gov.tr" adresinden adaylara duyurulacak. Sonuçlar hakkında adayların adreslerine bir kağıt ya da belge gönderilmeyecek. Adaylar online ortamdan sonuçları görebilecekler. İsteyen adaylar buradan sonuç çıktısını edinebilecekler.

EK KONTENJANLAR NASIL BELİRLENİYOR?

Adaylar ek tercihler için başvurularını yapacakları programların nasıl belirlendiğini merak ediyor. ÖSYM, ilk tercih dönemi öncesinde adayların yararlanması adına bir tercih kılavuzu yayımlıyor ve bu kılavuzlarda hangi okulların hangi bölümlere, ne kadar sayıda ve ne kadar puanla öğrenci alınacağı belirtiliyor. Tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından açılan kontenjanların bir kısmı boş kalıyor. Boş kalan kontenjanlara alımlar ise ek tercihler ile yapılıyor. Öğrenciler ilk tercih döneminde boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için mücadele ediyor. Öte yandan zaman zaman ek tercihler döneminde yeni programlar açılabiliyor ve adaylar bu kontenjanlar için tercih yapabiliyorlar. Ancak bu yıl yeni programlara alımların ek tercih döneminde yapılmayacağı, hatta yeni programların bu dönemde açılmayacağı duyurulmuştu.

KAYITLAR 6-9 EYLÜL'DE YAPILACAK

Ek tercih sonuçları açıklamasının yapılmasının ardından bu süreçte yerleştirilen adaylar kayıt işlemlerine başlayacaklar. 6 Eylül 2016 Salı günü başlayacak kayıt işlemleri, 9 Eylül 2016 Cuma gününe kadar sürecek. Öte yandan kayıt tarihleri ek tercih sonuçlarının açıklandığı sayfada adayların sonuç belgelerinde yer alacak. Kayıt yaptırmaya hak kazanan adaylar, belirlenen süre içerisinde üniversitelere kayıt işlemlerini yaptıracaklar. Adaylar bu süreçte kayıt yaptırmamaları halinde kayıt haklarını yitirecekler.

ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi için tıklayın

Geri Dön