HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ekren: "Kur dalgalanmaya devam edecek"

Ankara -(AA) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, ihracatçıların kurdan şikayetlerinin hatırlatılması üzerine, serbest kur rejimi uygulandığını ve kurun önümüzdeki dönemde de dalgalanmaya devam edeceğini söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan sene sonunda, sene başındaki bütçe tahmin hedeflerinin üzerine çıkılmayacağını bildirdi.

Ekren, Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan toplantının ardından, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikte yaptığı açıklamada, ekonomide temel göstergelere ilişkin taslak rakamların ele alındığını bildirdi.

Devlet Bakanı Ekren, gelecek hafta başında yapılacak ikinci YPK toplantısına kadar, bu veriler üzerinde çalışarak, bunların daha somut hale getirileceğini kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ekren, yüzde 6,5 faiz dışı fazla hedefinin tutup tutmayacağı ve önümüzdeki dönemde bu hedefe uyulup uyulmayacağı sorusu üzerine, "bunlar hafta başı yapacağımız YPK'da netleşecek ve sizinle paylaşacağız" dedi.

Ekren, yeni mali önlemler alınıp alınmayacağı yönündeki soruya karşılık da, "tedbirlerden kasıt sadece 2007 değil. Eğer gerekiyorsa 2008 için de gelir artırıcı ve giderlerde verim artırıcı tedbirleri birlikte düşüneceğiz" dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, 2007'ye dönük ekonomik faaliyetlerle birlikte bütçe tahminlerinin de değişebildiğini belirtirken, "mesela dayanıklı tüketim mallarının satışı azalıyor, bu KDV'ye ÖTV'ye yansıyor" dedi.

Bir gazetecinin, yıl başında bütçe açığı tahmininin 16 milyar YTL olduğunu, ancak daha sonra yapılan revizyonla bunun 8,4 milyar YTL'ye çekildiğini hatırlatarak, bunun hangisinin yazılacağını sorması üzerine Bakan Unakıtan, "siz hiç birini yazmayın" dedi.

Yeni vergilerin söz konusu olup olmadığı sorusuna da Bakan Unakıtan, vergilerin Maliye Bakanlığı yetkisinde olmadığını, hükümet politikası olduğunu belirterek, "ama şu an için bir şey yok" dedi.

En Çok Aranan Haberler