HABER

El Kaide'ye yardım iddiası

The Guardian gazetesi, Irak ve İran'la bağlatısı olan radikal silahlı bir grubun, Irak'ın kuzeyinde uluslararası bir terör eğitim kampı kurması için El Kaide'ye yardım ettiğini ileri sürdü.

El Kaide'ye yardım iddiası

The Guardian gazetesinin Kuzey Irak'taki istihbarat yetkililerine dayarak verdiği haberde, Ansar El İslam grubunun, İran-Irak sınırı boyunca hakim olan köylerde yaklaşık 150 El Kaide üyesini barındırdığını yazdı. Bunlardan bir çoğunun, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin düzenlediği operasyonun ardından Afganistan'a kaçtığı belirtildi.

Irak'ın kuzey kesimini kontrol eden Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden yetkililer, gazeteye yaptıkları açıklamada, yeni üyelerin Ürdün, Suriye ve Mısır'dan bölgeye yol yaptıklarını söyledi. Yetkililerden biri ise Kuzey Irak ve dışında, belki Avrupa'da terör operasyonları düzenlemek amacıyla eğitildiklerini söyledi.

Gazete ayrıca, Irak'a yönelik bir operasyon üzerinde tartışan ABD'nin önde gelen yetkililerinin, bölgedeki El Kaide varlığını, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile El Kaide lideri Usame Bin Ladin ve 11 Eylül saldırılarıyla bağlantısı olduğu yönünde değerlendirdiğini ifade etti.

The Guardian gazetesinde yeralan yazıda, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin iddialarının bazı kuşkulara yol açtığı belirtilerek bunun nedeninin, grubun ABD'nin Bağdat'la savaşmasında çıkarlarının bulunması olduğu ileri sürüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler