HABER

Elektrikteki kayıp kaçak oranı azaldı

Elektrikteki kayıp kaçak oranı azaldı

Ankara - Elektrikteki kayıp kaçak oranı 2000 yılında yüzde 21.58 iken, geçen yıl bu oran yüzde 17.80'e düştü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,
Türkiye'de kayıp-kaçak oranlarının, gelişmiş ülkeler ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

Güler, CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir'in soru önergesine verdiği yanıtta, gelecek 20 yıllık dönemde elektrik üretiminde ekonomik olarak kullanılabilir potansiyelin tamamının devreye alınmasının hedeflendiğini bildirdi.

Bakanlığının yaptığı çalışmaya göre, 2020 yılı sonu itibariyle, linyit santralleri kurulu gücünün 18 bin 661 megavatta (Mw) ulaşmasının, santrallerin linyit tüketiminin 210 milyon ton olmasının hedeflendiğini kaydeden Güler, hidrolik ve yenilenebilir enerji kaynakları üretimlerinin 118 milyar kilovat saat olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakan Güler, 2004'te 87.8 milyon ton eşdeğer petrol (MTEP) olan birincil enerji talebinin ancak yüzde 28'inin yerli kaynaklar ile karşılandığını anımsatarak, bu oranın, 2010'da yüzde 29, 2020'de ise yüzde 32'ye ulaşmasının beklendiğini vurguladı.

Türkiye'nin elektrik enerjisi talebinin yıllık ortama yüzde 7-8 oranında arttığına işaret eden Güler, elektrik enerjisinde talebin güvenilir bir yedekle karşılanmasının, büyük önem taşıdığını kaydetti. Güler, elektrik üretiminde kullanılabilir linyit ve hidrolik potansiyelin tamamının gelecek 20 yıllık dönemde değerlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön